زنجیره انتقال کرونا را باید قطع کنیم /در خانه بمانید اما بدون دورهمی

۲۹ آبان ۱۳۹۹ | ۱۸:۲۵ کد : ۲۷۲ اخبار و رویدادها اخبار ویژه
تعداد بازدید:۱۰۲۴
به گزارش وب دا ساوه، دکتر محمود کریمی مسئول کمیته اپیدمیولوژی و عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی ساوه با تاکید بر اهمیت و ضرورت قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا، گفت: با ادامه روند فعلی، میزان مرگ و میر بیماری بطور فزاینده ای بالا می رود.
زنجیره انتقال کرونا را باید قطع کنیم /در خانه بمانید اما بدون دورهمی

مسول کمیته اپیدمیولوژی کرونا دانشکده علوم پزشکی ساوه: 

زنجیره انتقال کرونا را باید قطع کنیم /در خانه بمانید اما بدون دورهمی

 

 

به گزارش وب دا ساوه، دکتر محمود کریمی مسئول کمیته اپیدمیولوژی و عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی ساوه با تاکید بر اهمیت و ضرورت قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا، گفت: با ادامه روند فعلی، میزان مرگ و میر بیماری بطور فزاینده ای بالا می رود. اعمال محدودیت های جدید به شرط پرهیز از دورهمی های خانوادگی قطعا میتواند باعث کاهش ابتلا و قطع سرایت بیماری شود.

 

وی افزود: با توجه به محدودیتهای جدیدی که از شنبه اول آذر ماه در کشور جهت پیشگیری و کنترل کرونا اعمال خواهد شد، تنها در صورت همکاری و کمک مردم زنجیره انتقال بیماری قطع می شود.

 

وی بر اهمیت این نکته اساسی تاکید کرد و گفت: اگر می خواهیم بیماری کنترل شود فردی که کرونا مثبت است، به هیچ وجه نباید از خانه خارج شود. متاسفانه برخی بیماران و افراد کرونا مثبت این مسائل را جدی نمیگیرند و باید این نکته که باید همواره مورد نظر افراد باشد که فرد کرونا مثبت چه با علامت و چه بی علامت به راحتی می تواند بیماری را در جامعه منتشر کند و باعث بیماری و مرگ افراد دیگر شود. 

 

دکتر کریمی در خصوص رعایت موارد بهداشتی توسط فرد کرونا مثبت خاطر نشان کرد: فرد بیمار به هیچ عنوان نباید از خانه خارج شود. در خانه هم باید در اتاقی تنها باشد، تهویه هوای اتاق بسیار مهم است، ماسک بزند و فردی هم که از او مراقبت می کند، حتما باید ماسک بزند و دست هایش را مرتب بشوید.

  

وی با بیان اینکه فرد کرونا مثبت حتی اگر بدون علامت باشد، اگر رعایت نکند، می تواند بیماری را به دیگران منتقل کرده و باعث مرگ افراد دیگر شود ابراز داشت: بیماران چه با علامت و چه بدون علامت باید در خانه هم ایزوله شوند. یعنی در اتاق تنها با تهویه مناسب بماند و ماسک بزند و شستشوی دست ضدعفونی را انجام دهد و مراقب ایشان هم از ماسک استفاده کرده و مرتب شستشوی دست و ضدعفونی را انجام دهد.

 

 وی با اشاره به محدودیتهای جدید ادامه داد با توجه به وضعیت جهانی در مورد واکسن کرونا نباید تا سه ماه آینده خوش بین باشیم بنابراین تنها برنامه ما برای مقابله با کرونا این است که مردم باید در خانه بمانند تا میزان ابتلا کاهش یافته و کادر درمان بتوانند به افراد بستری رسیدگی کنند و افرادی را که در نوبت بستری قرار دارند، بستری کنند. متاسفانه با ادامه این روند میزان مرگ ومیر همچنان افزایشی خواهد بود. اگر می خواهیم بیماری را کنترل و مرگ و میر آن را کاهش دهیم باید در خانه بمانیم.

 

وی در پایان تصریح کرد: در حال حاضر بهترین راه مقابله با کرونا، پیشگیری و رعایت پروتکل‌های بهداشتی مانند شستن دست ،فاصله گذاری فیزیکی، و استفاده از ماسک است.

کلید واژه ها: دکتر محمود کریمی کرونا دانشکده پرستاری ساوه


نظر شما :