در ایران دو برابر متوسط جهانی دارو تجویز می شود

۱۰ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۱:۵۷ کد : ۲۰۹۲ اخبار و رویدادها سلامت
تعداد بازدید:۴۶۸
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه متوسط تجویز دارو در جهان یک و نیم قلم است، گفت: در ایران دو برابر متوسط جهانی دارو تجویز می شود. دارونامه، مرجع ملی پزشکان در تجویز داروست.

به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی ساوه به نقل از وبدا، دکتر بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در آیین آغاز مرحله سوم برنامه جامع سلامت و اصالت غذا، رونمایی از دارونامه های رسمی کشور و فرآورده استنشاقی تیوتروپیوم بروماید، با درود به روح بلند امام راحل (ره)، شهدای دفاع مقدس و شهدای مدافع ‌سلامت، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران ، قدرتمندترین کشور در منطقه، به ویژه در حوزه غذا و داروست و در دنیا  این موضوع ثابت شده است. در موضوع کرونا، این قدرت به صورت عملی به اثبات رسید.

وی با بیان اینکه در حوزه مقابله و مدیریت کرونا،از  قدرتمندترین کشورها در جهان بوده ایم، افزود: برای مثال، شرایط یک پژوهش را درنظر بگیرید؛ در یک پژوهش باید متغیرها را در نظر گرفت و این متغیرها باید برای یک پژوهش واحد، ثابت باشند تا پژوهش قابل استناد باشد، مثل ویروس کووید 19 که تمام جهان را به صورت یکسان درگیر کرد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: متغیر ، منابع اقتصادی و همچنین تجهیزات و امکانات  کشورها برای مقابله با این همه گیری بود. ما در این زمینه ‌ امکاناتی را که کشورهای پیشرفته تر داشتند، در اختیار نداشتیم.

دکتر عین اللهی افزود: بنابراین در این زمینه آنها از ما جلوتر بودند. اما چه عاملی باعث شد که جمهوری اسلامی ایران در  مقابله با کرونا موفق شده و جزو رتبه های برتر جهانی قرار گیرد؟ عاملی که به موفقیت ما کمک کرد، مردم بودند.

وی با بیان اینکه بزرگ ترین مولفه تولید قدرت ، مردم هستند، گفت: جمهوری اسلامی ایران، مردمی دارد که در طی ۴۴ سال گذشته با وجود مشکلات و تهدیدهای بسیار از سوی ابرقدرت ها، پای کشور و نظام ایستاده اند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در شرایطی که ویروس کرونا در تمام جهان منتشر و جهان دچار همه گیری شد، ایران با تحریم های ناجوانمردانه مواجه بود. خودشان مدعی بودند که حوزه سلامت را تحریم نکرده اند، اما وقتی مبادلات بانکی صورت نگیرد، چطور می توان دارو، واکسن و لوازم مصرفی را خریداری و وارد کشور کرد؟

دکتر عین اللهی تصریح کرد: از طرفی، تحریم ها باعث پیشرفت ما شد و توانستیم در زمینه تولید واکسن خودکفا شویم، اکنون واکسن کووید 19 در 6 مرکز تولید می شود.

وی با تاکید بر اینکه واکسن های ایرانی کرونا جزو موثرترین واکسن ها شناخته شده اند، تصریح کرد: این موضوع قدرت دانشمندان ما را نشان می دهد. حتی وقتی که ایران در کواکس سهیم شد تا واکسن دریافت کند، واکسن را به موقع تحویل ندادند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بنابر فرمایش مقام معظم رهبری، باید همواره نگاه مان به درون کشور و توانمندی های داخلی مان باشد.

دکتر عین اللهی در بخش دیگری از سخنانش افزود: سیاست دولت تامین و تجهیز صنایع برای تولید دارو ، تجهیزات پزشکی و لوازم مصرفی است. امیدواریم با داشتن نیروی انسانی متعهد، متدین و متخصص و با حمایت دولت به نقطه ای برسیم که  نه تنها مشکلات داخلی خود را حل کنیم، بلکه  صادرات این محصولات را افزایش دهیم .

وی با اشاره به بازدید خود از نمایشگاه ایران هلث بیان کرد: وقتی که برای بازدید از نمایشگاه ایران هلث رفتم، از دیدن آن حجم از تولید در حوزه تجهیزات و وسایل پزشکی، هم تعجب و هم افتخار کردم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه یکی از خطوط قرمز ما در وزارت بهداشت تعارض منافع است، خاطرنشان کرد:  در هر زمینه ای باید تخصص افراد را در نظر بگیریم، کیفیت بیش از هرچیزی برای ما اهمیت دارد، مخصوصاً در مقوله دارو و تجهیزات پزشکی.

دکتر عین اللهی ادامه داد: تولید داخلی باید با  کیفیت همراه  باشد و در این مسیر باید یک سیستم ارزیابی علمی  ساماندهی کنیم تا کیفیت را مرتبا بررسی کند.

 وی فساد را  از  خطوط قرمز اصلی و‌ جدی  وزارت بهداشت دانست و افزود: فسادهای مالی در این حوزه به هیچ وجه قابل تحمل نیست و حتماً برخورد خواهیم کرد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه بر سرمایه گذاری در حوزه غذا و گسترش و ارتقای دانشکده های تغذیه در سطح کشور، تاکید کرد و افزود: پژوهش و مطالعه در حوزه تغذیه را باید با جدیت بیشتری پیگیری کنیم و‌ مراکز تحقیقاتی باید در موضوعات تغذیه ای بیشتر کار کنند.

دکتر عین اللهی گفت: در حال حاضر ۸۰۰ مرکز تحقیقاتی در  کشور داریم که دو سوم آنها پیرامون موضوعات درمانی کار می‌ کنند و  مسائل بنیادین کمتر مورد توجه قرار گرفته است.  

متوسط تجویز دارو در نسخه، باید یک و نیم قلم باشد

وی در خصوص تجویز دارو و نسخه نویسی گفت:  فرهنگ مصرف دارو، نیاز به اصلاح دارد. برای مثال متوسط تجویز دارو در نسخه حداکثر باید یک و نیم قلم باشد، اما در کشور ما سه قلم است. یعنی در ایران دو برابر متوسط جهانی برای بیماران دارو تجویز می شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به دارونامه رسمی ایران که در این مراسم از آن رونمایی شد، گفت: پزشکان باید خود را متعهد بدانند که خارج از این دارونامه، دارویی تجویز نکنند.

دکتر عین اللهی با بیان اینکه در تمام کشورهای جهان  پایبندی و استناد به دارونامه ها به دقت رعایت می شود، گفت: اما در کشور ما این سختگیری وجود ندارد و برخی از همکاران  طبق دارونامه عمل نمی کنند که همین موضوع ممکن است باعث سرگردانی بیماران در یافتن دارو ‌شود.

وی با اشاره به اینکه برای درمان نباید فقط بر روی مصرف دارو تاکید شود، گفت:  روش های درمانی دیگر  نباید مورد غفلت قرار گیرد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه درخصوص طب ایرانی بیان کرد: ما بیش از ۳۰۰ متخصص طب ایرانی را تربیت کرده‌ ایم و باید دانست که طب غربی یا سنتی هیچ کدام همه بیماری ‌ها را درمان نمی ‌کنند و این دو طب مکمل هم هستند.

دکتر عین اللهی گفت: ما زمانی در حوزه درمان سنتی از  برتر‌های دنیا بودیم و امروز هند در جایگاه نخست طب سنتی قرار دارد و ما باید  تولید داروهای گیاهی را تقویت کنیم.

وی با بیان اینکه باید مردم را به فرهنگ پیشگیری و خودمراقبتی مجهز کنیم، افزود: پیشگیری از مدارس آغاز می ‌شود و باید این موضوع را با آموزش و پرورش مطرح کنیم تا اینگونه مطالب در دروس ابتدایی گنجانده شود. البته درس بهداشت را در  مدارس داریم  اما کارکرد اصلی آن در زمینه درمان است که باید اصلاح شود.

تاکید بر نقش رسانه‌ ها در ارتقای سلامت مردم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پایان ضمن تاکید بر نقش رسانه‌ ها در ارتقای سلامت مردم، عنوان کرد: رسانه ‌های ما باید در کنار خبر و تحلیل به سمت و‌ سوی مستندسازی، سریال سازی و تولیدات نمایشی در حوزه سلامت حرکت کنند تا  برای مردم جاذبه داشته باشند.

افزایش چندبرابری سطح زیر کشت گیاهان دارویی
دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور در این مراسم با بیان اینکه در دوره جدید بر حوزه غذا، تمرکز داریم، افزود: در دوران گذشته، برنامه های زیادی در حوزه دارو با سازمان غذا و دارو داشتیم و تمرکز زیادی بر حوزه غذا نبوده که جای فعالیت و سرمایه گذاری زیادی توسط بخش خصوصی و سازمان غذا و دارو دارد.

وی با اشاره به رونمایی از اولین دارونامه طب سنتی، گفت: در حوزه گیاهان دارویی چندین سال است که فعالیت داریم به گونه ای که سطح زیر کشت گیاهان دارویی چندین برابر افزایش یافته و نیازمند توسعه در حوزه های نوآوری، فناوری های تبدیل، بذر و اهلی سازی است به طوری که ظرفیت های بسیار بزرگی برای فعالیت مشترک با سازمان غذا و دارو وجود دارد.

همکاری جهاد کشاورزی با وزارت بهداشت برای  سلامت غذا

در ادامه، دکتر سید جواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی نیز با اشاره به سلامت غذا، گفت: تامین غذا از مزرعه تا سفره، یک  فرآیند است و برای سلامت غذا باید همگام با یکدیگر فعالیت کنیم.

وی با بیان اینکه با وزارت بهداشت همکاری و تعامل نزدیکی برای تامین سلامت غذا داریم، افزود: این دو وزارتخانه اخیرا برای صادرات فلفل دلمه همکاری بسیار خوبی داشتند، درحالیکه همانند دوران گذشته، به دنبال متهم کردن همدیگر نبودیم و سعی شد مشکلات را با همکاری همدیگر برطرف کنیم.

گفتنی است، آیین آغاز مرحله سوم برنامه جامع سلامت و اصالت غذا و رونمایی از دارونامه های رسمی کشور و فرآورده استنشاقی تیوتروپیوم بروماید، با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزیر جهاد کشاورزی و معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در آزمایشگاه مرجع غذا و دارو برگزار شد.

کلید واژه ها: دانشکده علوم پزشکی ساوه دکتر عین اللهی آمار دارو


نظر شما :