پزشک متخصص جراحی مغز و اعصاب در ساوه جوان ۴۱ ساله ای را از خطر قطع نخاع نجات داد

۱۳ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۲:۱۹ کد : ۵۴۹۹ اخبار و رویدادها سلامت
تعداد بازدید:۴۵۲
دکتر آرمان سورانی یانچشمه ؛ متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ، با انجام عمل جراحی (transpedicular L۱ Corpectomy) ، جوان ۴۱ ساله ای را از خطر قطع نخاع نجات داد.

به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی ساوه به نقل از خبرگزاری فارس، دکتر آرمان سورانی یانچشمه افزود: پس از بررسی های انجام شده مشخص شد که این بیمار دچار آسیب شدید نخاعی همراه با ضعف اندامها و شکستگی شدید ستون فقرات شده است. وی ادامه داد: با توجه به ماهیت شکستگی شدید و همراه آسیب ریه و عروق اصلی بدن و نخاع و نیز پیچیدگی نوع جراحی، بیمار مذکور میبایست به مراکز فوق تخصصی و دارای اساتید هیئت علمی و با حضور دو تا سه نفر پزشک جراح فوق تخصص و یا فلوشیپ های ستون فقرات، منتقل و سپس عمل جراحی انجام میشد.

وی تصریح کرد: از آنجایی که بیمار شرایط انتقال را بدلیل خونریزی ریوی، ناپایداری ستون فقرات گردنی و کمری، احتمال مرگ حین جا به جایی ، هزینه های بسیار سنگین شهر تهران و کمبود زمان نداشت لذا بنده با توجه به تجریبات قبلی خود در مراکز پیشرفته تر، ریسک عمل جراحی را پذیرفتم.
دکتر سورانی یانچشمه با اشاره به این که تجهیزات پیشرفته فوق تخصصی برای انجام چنین عملی نیاز بود و این امکانات فوق تخصصی در بیمارستان شهید مدرس ساوه مهیا نبود، گفت: با همکاری رئیس دانشکده علوم پزشکی ساوه و رئیس بیمارستان شهید مدرس ساوه وسایل و تجهیزات مورد نیاز پیچیده بیمار، سریع تامین و در اختیار اتاق عمل قرار گرفت.
 
 
وی با بیان این که این عمل جراحی شامل برداشتن جسم مهره با روشی خاص بود، اظهار کرد: برداشتن خرده های شکسته مهره از داخل نخاع بیمار ریسک تشدید آسیب نخاعی و همچنین احتمال خونریزی از آئورت و مرگ و میر بالایی دارد، که بعد از هفت الی 8 ساعت عمل جراحی موفقیت آمیز مهره شکسته و خرد شده خارج و ستون فقرات ناپایدار به پایداری رسید و نخاع ترمیم و تمامی قطعات شکسته خارج شد.

دکتر آرمان سورانی یانچشمه؛ متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات در ساوه نوع عمل را transpedicular L1 Corpectomy دانست و گفت: این عمل به وسیله expandable Titanium Cage انجام شد که بیمار از خطر قطع نخاع و مرگ و میر ناشی از خونریزی ناشی از آسیب عروق شکمی نجات یافت.


نظر شما :

قره چلویی ۱۴ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۵:۰۹
اقای دکتر سورانی از پزشکان بسیار دلسوزی هستند که باید قدر ایشان را دانست.
احمدی ۱۴ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۲:۱۶
اقای دکتور سورانی پزشک توانا و ماهری هستند که بیمارهای زیادی را به زندگی برگردانده اند. خدا قوتتان
رضایی ۱۳ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۲:۳۵
خداوند شما را برای مردم ساوه و استان حفظ کند.