پیام های یلدایی پرستاران ساوه؛

یک شب با هم بودن یا یک عمر بی هم بودن؟

۲۹ آذر ۱۳۹۹ | ۱۳:۲۵ کد : ۳۷۹ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۳۹۲۳
آنها فرشتگان خداوند بر روی زمین هستند، سفیدپوشانی که با ابزارهای عشق و مهارت پیام آور سلامت و شادی هستند و در یک کلام می توان گفت پرستاری هنر نقاشی لبخندهای جانبخش بر روی بوم دردهاست.
یک شب با هم بودن یا یک عمر بی هم بودن؟

شاید بسیاری از ما نسبت به مشقت و سختی های شغل پرستاران شاغل در بیمارستان ها غافل باشیم اما شیوع ویروس کرونا و موج نگرانی های فزاینده نسبت به سلامت عزیزان مان از اسفند سال گذشته توجه همگان را به مراکز درمانی معطوف کرد و تازه دریافتیم که در ورای شب نخوابیدن ها و چشمان قرمز و خسته یک آنها چه رازهایی نهفته است.
پرستارانی که ماههاست دور از فرزندان و خانواده خود در سنگر حفظ سلامت ما جانانه در میدان هستند و همه دغدغه شان این است که خانواده ای داغدار عزیزش نشود و رخت سیاه را بر تن هموطنان خود نبینند؛ در این میان حرف ها شنیدند و بدخُلقی ها دیدند و از کم و کاستی حقوق و مزایای خود غافل شدند تا به اصلی ترین رسالت شان یعنی نجات جان یک پدر، برادر، فرزند، خواهر یا مادر از گزند کرونا عمل کنند.
وقتی در ششم اسفند سال گذشته «نرجس خانعلی زاده» پرستار جوان بیمارستان لاهیجان به دلیل کرونا و در راستای سلامت بیماران جان خود را از دست داد تازه فهمیدیم که اگر روزگاری در هشت سال دوران دفاع مقدس رزمندگان جانفدا و بی ادعای ما مرزهای آبی و خاکی میهن را پاسداری کردند، اما اکنون در جبهه ای دیگر مدافعانی بی نام و نشان و خوش قلب با همه رنج ها ایستاده اند تا یک ایرانی داغ عزیزش را نبیند و دیدیم که چگونه صدها پرستار در این راه شهید شدند و با جان دادن شان، جانبخش شدند امثال شهیدانی چون «رامین عزیزی فر» پرستار بیمارستان بهارلو، «خلیل احمدی» و «محمد خورند» در کردستان، «تهمینه امینی» سرپرستار بیمارستان بندرانزلی و صدها سفیدپوش فداکار دیگر را ملت هرگز فراموش نخواهد کرد.
فردا ۳۰ آذر مصادف با پنجم جمادی الاولی میلاد حضرت زینب کبری (س) و روز پرستار است؛ شاید بهترین هدیه در این روز که مصادف با بلندترین شب سال و آیین باستانی یلدای ایرانیان می باشد اجابت درخواست این قشر فداکار و پرهیز از برگزاری دورهمی و مهمانی های خانوادگی است تا بار دیگر شاهد شلوغی تخت های بیمارستانی و زحمت مضاعف پرستاران نباشیم.
به مناسبت روز پرستار و شب یلدا، پرستاران بیمارستان های شهرستان ساوه در فایل های صوتی جداگانه ای که برای خبرنگار ایرنا ارسال کردند ضمن درخواست از مردم برای برگزاری مجازی آیین شب یلدا و پرهیز از دورهمی های خطرناک از همگان انتظار یاریگری دارند تا با عزم ملی از پیچ سخت کرونا عبور کنیم و سالهای آینده بار دیگر در یلدا همدیگر را در آغوش بکشیم.
گاه فراموش می کنیم که مادر یا همسر هستیم
«مژگان حاج علیمحمدی» پرستار بیمارستان شهید چمران ساوه با ۲۱ سال سابقه خدمت در این حرفه گفت: از نظر خستگی های جسمی و روحی باید اعتراف کنم که فشار کاری یکسال اخیر و دوران شیوع ویروس کرونا با همه سالهای خدمتم برابری می کند.
وی افزود: به طور کلی کادر درمان اعم از پرستار، ماما، بهیار، پزشک، تکنسین اتاق عمل و حتی پذیرش و کادر اداری در این مدت که درگیر مبارزه با کرونا هستیم، بسیار خسته شده اند.
وی با بیان اینکه کووید۱۹ یک بیماری ناشناخته است، گفت: در روزهای نخست برخی از بیماران مبتلا به کرونا التماس می کردند که به گونه ای از آنها مراقبت شود که زنده بمانند تا همچنان سایه شان بالای سر فرزندان باشد.
حاج علیمحمدی ادامه داد: با گذشت چندین ماه از آن صحنه ها وقتی وارد آن بخش و اتاق ها می شوم یاد لحظه ای می افتم که وقتی می خواستیم یکی از بیماران را از دستگاه عبور دهیم، التماس می کرد که «کمک کنید زنده بمانم ۲ تا بچه کوچک دارم».
خانم حاج علیمحمدی با بیان اینکه این شغل را با عشق انتخاب کرده ام، از برخورد برخی بیماران یا همراهان آنها نیز گلایه کرد و گفت: پرستاران در ماه حدود ۱۰ شب بطور کامل کشیک هستند و چشم روی هم نمی گذارند اما گاهی وقت ها و هنگام صبح برخی بیماران یا همراهان آنها حرفهایی می زنند که باعث می شود خستگی آن شب تا چند روز در تنمان باقی بماند و نمونه این رفتار چند روز پیش برای من اتفاق افتاد که با وجود زحمات زیادی که در طول شبانه روز برای یکی از بیماران کشیدم اما با ادبیات نامناسب و رفتار ناشایست یکی از همراهان او خستگی ام دوچندان شد.
این پرستار ساوجی گفت: با اینکه در دوران شیوع ویروس کرونا لقب «مدافعان سلامت» را به کادر درمانی و پرستاری اطلاق می کنند اما متاسفانه رفتار برخی افراد با ما متناسب و محترمانه نیست و فکر می کنم باید برای این آدمها توضیح داده شود تا بدانند شأن و منزلت پرستار چیست تا اقناع شوند و حرمت شکنی نکنند.
حاج علیمحمدی گفت: شرایط شغل پرستاران به گونه ای است که شب، روز، تعطیلی و استراحت نمی شناسند و همین درگیری مستمر شغلی باعث می شود که گاه آنگونه که شایسته است نتوانیم در نقش یک همسر، مادر و یا فرزند به طور کامل ظاهر شویم.
وی گفت: همین که می توانم برای یک فرد بیمار کاری انجام دهم به خودم می بالم و هرگاه به واسطه خدمات خود و همکارانم، بیماری ترخیص و به دامان خانواده اش باز می گردد احساس بسیار خوشایندی دارم انگار خداوند بهترین هدیه اش را به من می دهد.
وی با اشاره به شب یلدا که مناسبت باستانی ایرانیان است، گفت: خواهشی که از مردم دارم این است که وضعیت کادر درمان و پرستاران بیمارستان ها را درک کنند زیرا ما هم مانند شما انسان هستیم و افزایش شمار مبتلایان متاثر از اینگونه دورهمی ها ما را نیز در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار می دهد.
وی گفت: هرگونه دورهمی چه در خانه و برای یلدا و چه در باغ و سایر مکانها خطر ابتلای همه اعضا به کرونا را تشدید می کند و چندی پیش اعضای خانواده ای که همه آنها به دلیل حضور و دورهمی در یک باغ به کرونا مبتلا شده بودند را به این بیمارستان آوردند که متاسفانه چند نفر از آنها جان خود را از دست دادند.
وی به مردم ساوه پیشنهاد کرد که شب یلدای امسال را به صورت مجازی برگزار کنند و موارد بهداشتی از قبیل ماسک زدن، شست و شوی دستها و فاصله گذاری را حتما رعایت کنند زیرا کرونا پیر، جوان و جنسیت نمی شناسد و از همه مهمتر اینکه باید مراقب افراد مسن باشیم زیرا حضور در خانه آنها به بهانه یلدا می تواند به آخرین دیدار این عزیزان منجر شود در حالیکه آنها واقعا گناهی ندارند.

پرهیز از دورهمی؛ بهترین هدیه مردم به پرستاران است
«مرتضی شجاعیان» سرپرستار اتاق عمل بیمارستان شهید مدرس ساوه نیز با تبریک ولادت حضرت زینب کبری (س)   و روز پرستار به همکارانش، سال ۹۹ را بسیار سخت و متفاوت برای جامعه پزشکی و پرستاران کشور عنوان کرد.
وی افزود: پرستاران در ۹ ماهی که شاهد شیوع ویروس کرونا در کشور هستیم برای حفظ جان و سلامت هموطنان از جان و دل مایه گذاشتند.
به گفته او در بیمارستان های شهید مدرس و چمران ساوه با مدیریت مناسب دانشکده علوم پزشکی و درایت پزشکان و پرستاران تا حدود زیادی وضعیت بیماری کرونا تحت کنترل قرار گرفته است و موفقیت بیشتر در گرو همکاری و همراهی مردم شهرستان است.
شجاعیان گفت: با توجه به مناسبت شب یلدا و وضعیت خاص جامعه از حیث شیوع کرونا از مردم شهرستان ساوه خواهش می کنیم که از هرگونه دورهمی بپرهیزند و به ما کمک کنند تا وضعیت ثبات کنونی حفظ شود.
سرپرستار اتاق عمل بیمارستان شهید مدرس افزود: همه ما به عنوان ایرانیان علاقمند به سنت های آبا و اجدادی، آرزو می کنیم که با کمک خداوند و همراهی مردم و زحمات کادر درمان و پرستاران و شکست دادن کامل کرونا بتوانیم آیین شب یلدا را در سالهای آینده با شور و شعف در کنار خانواده برگزار کنیم و اینکه امسال هیچ عزیزی را به خاطر دورهمی های یلدایی از دست ندهیم.
وی گفت: رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی به خصوص در شب یلدا می تواند هدیه ای به جامعه پرستاری و قوت قلبی برای رفع خستگی آنها باشد.
در همین رابطه «ماهرخ رضایی» سرپرستار جراحی بیمارستان چمران ساوه نیز با قدردانی از رسانه ها به خاطر همراهی و حمایت از کادر درمان و پرستاری شهرستان ساوه و بازتاب خدمات و فداکاری های این قشر، گفت: امسال شب یلدا با روز پرستار همزمان شده است و از مردم انتظار داریم به حرمت زحمات و خستگی های پرستاران به خصوص شهدای مدافع سلامت، از برگزاری هرگونه دورهمی خودداری کنند زیرا مهمانی های شب یلدا می تواند بار دیگر آمار مبتلایان به کرونا و میزان افراد بستری در بیمارستان را افزایش دهد.

  «مهین جعفرخانلو» پرستار شاغل در بخش زنان بیمارستان شهید چمران ساوه نیز گفت: من یک پرستار هستم که در میان خستگی های فراوان این روزهای بحرانی و کرونایی چند کلام با مردم و همشهریان سخن می گویم.
وی ادامه داد: نیک می دانم که همه ما دوست داریم مانند هر سال شب یلدا که مصادف با میلاد حضرت زینب (س) است را در کنار هم جشن بگیریم اما فغان از کرونا که خطری بسیار جدی است و دور هم جمع شدن در شرایط خطری بزرگ محسوب و جانکاه محسوب می شود.
خانم جعفرخانلو گفت: ما پرستاران در ۹ ماه گذشته همه توان خود را برای نجات جان عزیزان و هم ولایتی ها بکار گرفتیم اما لازم است هشدار دهم که زمانی زحمات ما نتیجه بخش و شادی آفرین است که همکاری شهروندان در زمینه رعایت پروتکل های بهداشتی را شاهد باشیم.
وی افزود: من بعنوان صدای صدها پرستار شهر ساوه از مردم عاجزانه خواهش می کنم که در این شب (یلدا) از مهمانی رفتن و مهمان دعوت کردن خودداری کنید زیرا این مسأله تضمین سلامت و جان شماست.
این پرستار بخش زنان بیمارستان شهید چمران ساوه در ادامه از نتیجه بخش بودن رعایت مردم و اجرای محدودیت های اخیر سخن گفت و افزود: در ۲ هفته ای که اعمال محدودیت های تردد و فعالیت اصناف و گروههای شغلی اجرا شد آمار مبتلایان به ویروس کرونا در شهرستان ساوه کاهش چشمگیری داشت و ما انتظار داریم که روند تعامل و همکاری مردم برای رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی همچنان ادامه یابد تا سال ۹۹ را با خیر و خوشی و با بیشترین ضریب سلامت برای شهروندان به پایان برسانیم.
وی تاکید کرد: با هر بیماری که به بیمارستان آورده می سود، روح و روان پرستاران در عذاب قرار می گیرد و از صمیم قلب از خداوند متعال می خواهیم که مردم شهرمان بیش از این عزادار عزیزان خود نشوند.
وی تاکید کرد:مردم تردید نداشته باشند که اگر دست به دست هم دهیم خیلی زود شاهد شکست ویروس منحوس کرونا خواهیم بود.
یلدای متفاوت به سبک مجازی
«مهدی سرمدی» پرستار شاغل در بخش مراقبت های ویژه بیماران مبتلا به کرونا نیز سخن خود با مردم ساوه را با شعر زیبا و امیدبخش خواجه حافظ شیرازی آغاز می کند و می گوید:
یوسف گمگشته بازآید به کنعان غم مخور         کلبه احزان شود زوی گلستان غم مخور.
او با این شعر نوید روزهای خوش و بدون کرونا را به مردم می دهد اما تحقق این مساله را مشروط به رعایت موازین بهداشتی به خصوص پرهیز از برگزاری مهمانی های خانوادگی و دورهمی در هر شرایطی چه یلدا و چه مناسبت های دیگر دانست.
سرمدی با تبریک روز پرستار و آیین باستانی شب یلدا، گفت: به عنوان یک پرستار که از روز نخست شیوع ویروس کرونا شاهد زحمات همکارانم و همچنین جان باختن شمار زیادی از بیماران مبتلا بودم از مردم خواهش می کنم که امسال پاسداشت شب یلدا را نه به صورت دورهمی و مهمانی بلکه به صورت مجازی برگزار کنند.
وی اظهار کرد: وقتی مساله جان و سلامت انسان ها در میان باشد باید اولویت را به این مساله داد و در حالی که در همه خانواده ها پدر و مادربزرگ های آسیب پذیر در برابر ویروس کرونا داریم ممکن است خدای ناکرده برای یک شب با هم بودن، وداعی تلخ و همیشگی با این عزیزان نصیب مان شود.
«مریم لطیف» دیگر پرستار شاغل در مرکز درمانی شهید چمران ساوه نیز، گفت: امسال در حالی به استقبال روز پرستار می رویم که جامعه پرستاری در اوج خستگی ناشی از افزایش حجم کاری دوران شیوع کرونا قرار دارد.
وی افزود: با همه خستگی ها، پرستاران مانند فرشتگان زمینی از هیچ تلاش و جانفشانی برای نجات جان مردم کوتاهی نمی کنند و همچنان فداکارانه در میدان مبارزه با کرونا حضور دارند.
خانم لطیف اظهار داشت: تقدیم ده ها شهید و ابتلای هزاران پرستار به کرونا برای حفظ جان و سلامت هموطنان گواه ایثارگری و فداکاری جامعه پرستاری کشور در یکسال اخیر است.
وی گفت: برای قوت قلب و پاسداشت زحمات پرستاران و شادی روح شهیدان این حوزه از مردم کشور به خصوص شهرستان ساوه درخواست می کنم که آیین شب یلدا را با پرهیز از دورهمی و مهمانی های خانوادگی،  به صورت مجازی برگزار کنند.
به هر حال سنت ها و آداب و رسوم آبا و اجدادی همیشه میراثی گرانبها برای ما ایرانیان محسوب می شود و حفظ و پاسداشت آنها به عنوان نمادی از تاریخ و باستان این سرزمین بسیار ارزشمند است اما اکنون در شرایطی قرار داریم که هر نفس که فرو می رود ممکن است مُمِد حیات نباشد و بیشترین کانون های خطر و زمینه سرایت ویروس کرونا در جاهایی است که با بی مبالاتی دور هم می نشینیم و جان هم را به خطر می اندازیم از این رو بیایید دست به دست هم دهیم تا با نکوداشت مجازی، «یلدای متفاوتی» را امسال برگزار کنیم و با کمک به زحمات کادر درمان و پرستاران ضمن شکست این ویروس و قطع کامل زنجیره سرایت آن، بار دیگر به کانون خانه های مان گرما ببخشیم و یلداهای آینده را کنار هم جشن بگیریم.


نظر شما :