چند نکته در مورد تاثیر کرونا بر بویایی و چشایی/بهترین و سریع ترین راهکار برای رفع بد بو و مزه(۷۴۰۰نظر)

۰۱ فروردین ۱۴۰۱ | ۲۳:۱۵ کد : ۳۲۸ اخبار و رویدادها سلامت
تعداد بازدید:۹۱۹۳۰۹
بر مبنای تجربیات و مشاهدات پزشکان متخصص و دست اندرکاران علوم اعصاب، این روزها فقدان حس بویایی و احتمال وقوع سکته مغزی در بیماران مبتلا به COVID-۱۹ و نیز افراد بهبود یافته از بیماری حتی پس از برطرف شدن علائم اصلی بیماری به یک دغدغه جدی و مهم تبدیل شده است.
چند نکته در مورد تاثیر کرونا بر بویایی و چشایی/بهترین و سریع ترین راهکار برای رفع بد بو و مزه(۷۴۰۰نظر)

به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی ساوه به نقل از ایسنا، بطور کلی نباید از این موضوع غافل شد که کاهش حس بویایی مختص بیماری کووید ۱۹ نیست بلکه آلرژی‌های تنفسی، سینوزیت، آنفلوآنزا، برخی از بیماری‌های عفونی و تب‌دار دیگر و حتی سرماخوردگی‌های حاد و طول کشیده، نیز می‌توانند با این علامت همراه باشند.

حمله ویروس کرونا به بدن با برخی علائم نظیر تب و لرز، سرفه، بدن درد و  علائم گوارشی مانند بی اشتهایی، تهوع، استفراغ و اسهال همراه است.

آنوسمی(Anosmia)، یا از بین رفتن حس بویایی علامت دیگریست که گاه حتی در غیاب علائم انسدادی مجاری هوایی مثل  گرفتگی بینی یا احساس پری سینوس‌ها، باعث از دست دادن حس بویایی یا چشایی می‌شود موضوعی که تحقیقات و مقالات علمی بسیاری را به خود اختصاص داده است.

طبق آخرین تحقیقات و مطالعات  صورت گرفته، از دست دادن حس بویایی و به تبع آن، حس چشایی می‌تواند از نخستین نشانه‌های بروز ویروس باشد.

هرچند بر اساس یافته‌های علمی قبلی، تهاجم مستقیم ویروس به نورون(عصب)، ‌و به دنبال آن التهاب و آسیب عصب بویایی دلیل اصلی اختلال بویایی عنوان می‌شد، اما بازگشت بویایی بدنبال بهبود بیماری اصلی، تئوری مذکور را در مورد ویروس کرونای جدید با تردیدهای جدی مواجه ساخت.

موضوعی که در گفت‌وگو با  دکتر رضا جاودانی جراح مغز و اعصاب  و عضو انجمن جراحان اعصاب ایران به آن پرداختیم.

این متخصص و جراح بیماری‌های مغز و اعصاب و ستون فقرات، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، از دست دادن حس بویایی در مبتلایان به کرونا را شامل درصد قابل ملاحظه‌ای از این بیماران دانست و گفت: بیماری‌های ویروسی متعددی از جمله، سرماخوردگی ساده ناشی از سایر ویروس‌های این خانواده، با احتمال از دست دادن حس بویایی و چشایی همراه هستند، اما تعداد بالای افراد درگیر این عارضه در ویروس جدید کرونا، و اظهارنظرهای گاها غیرعلمی و غیرمسئولانه، به نگرانی‌ها در این مورد در میان مبتلایان، دامن زده است. ازاین رو آنوسمی(از بین رفتن کامل حس بویایی) و هایپوسمی (کاهش حس بویایی)، موضوع مطالعات فراوانی در مبتلایان به این بیماری بوده ‌است.

دکتر جاودانی افزود: در بیماری های ویروسی نظیر سرماخوردگی، از بین رفتن حس بویایی در دو الی پنج درصد بیماران اتفاق می‌افتد، در حالیکه در بیماری کرونا، این عدد تا ۲۷ برابر  بیشتر برآورد شده است و جمعیتی بالغ بر ۴۰ الی ۶۰ درصد مبتلایان را در بر می‌گیرد.

به گفته جاودانی، نکته مهم افتراق دهنده آنوسمی کووید ۱۹ با سایر ویروس‌ها، تقدم این علامت (از دست دادن حس بویایی) در این بیماری بر سایر علائم بیماری  است.

به این ترتیب که فقدان ناگهانی حس بویایی می‌تواند به عنوان اولین علامت(علامت پیشرو) در بیماری کرونا بروز کند، یعنی  قبل از بروز علائمی چون تب، بدن درد و تنگی نفس. در واقع از دست دادنِ ناگهانی حس بویایی، قبل از هر علامت دیگری، در طی همه گیری کرونا، یک پیش بینی کننده عالی‌ این بیماری است؛ نکته‌ای که نباید از آن غافل ماند.

وی مکانیسم از بین رفتن حس بویایی در ویروس کرونای جدید را، حمله ویروس به دیواره عصب بویایی و از دست دادن این حس در انسان عنوان کرد و افزود: از دست دادن حس بویایی منجر به عدم احساس طعم و مزه غذا و از بین رفتن حس چشایی در فرد می‌شود که برای بیماران بسیار ناخوشایند است. خبر خوب اینکه کاهش بویایی مدت محدودی همراه بیمار است و با سپری شدن سیر بیماری و بهبود بیمار، حس بویایی و به تبع آن چشایی هم تا حد زیادی بهبود می‌یابد، هرچند درمان‌های علامتی و حمایتی به تسریع این روند کمک می کند.

این جراح مغز و اعصاب و پژوهشگر آکادمی علوم اعصاب، با تاکید بر اینکه در حال حاضر درمان  اختصاصی برای بازگشت حس بویایی وجود ندارد، اظهار کرد: بازگشت حس بویایی با سپری شدن دوره بیماری و به طور متوسط هفت روز به طول می‌انجامد، عددی که در برخی از مبتلایان تا سه هفته هم گزارش شده ‌است.

دکتر جاودانی با تاکید بر اینکه کاهش بویایی متاثر از ویروس مانند کاهش بویایی ناشی از تروما یا ضربه مغزی نیست، اظهار کرد: کاهش بویایی ناشی از تروما یا ضربه مغزی تا درصد بالایی پایدار خواهد ماند، اما در کاهش بویایی متاثر از ویروس کرونا، این عارضه، گذرا بوده  و یک تا سه هفته بعد  از شروع بیماری فروکش می‌کند.

وی افزود: تئوری‌های مختلفی برای توضیح آنوسمیا (فقدان حس بویایی) در کووید ۱۹ مطرح شده است که اختلال انتقال بو در سطح نورون (عصب بویایی) و از طریق گیرنده‌های سطحی سلول، اخیرا بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. هرچند التهاب عروق بسیار کوچک خونرسان به عصب بویایی هم احتمالا نقش مهمی در کاهش حس بویایی ناشی از ویروس کرونا دارد. این نکته می‌تواند به خوبی برگشت حس بویایی بدنبال بهبود سیر بیماری را توضیح دهد. همچنین کاهش حس بویایی می‌تواند به علت احتقان(گرفتگی) مسیر هوایی باشد، مکانیسمی که  با هر عفونت مجاری هوایی فوقانی مثل سرماخوردگی ناشی از سایر ویروس‌های خانواده کرونا ویروس یا سینوزیت باکتریال هم مشاهده می‌شود.

جاودانی در پاسخ به این سوال که آیا درگیری مغزی در بیماران مبتلا اثبات شده است، تاکید کرد: ویروس کرونا بیشتر از همه ریه‌ها را درگیر می‌کند، اما با توجه به ماهیت بیماری یعنی درگیری التهابی عروق خونی و اثرات ناشی از آن، درگیری ارگان های دیگر هم به کرات مشاهده شده از جمله درگیری کلیه، کبد، مغز و  سایر ارگان‌ها، اما عوارض جدی مغزی مثل سکته مغزی، نادر بوده و فقط در حد گزارشات موردی است. هرچند هنوز شواهد محکمی در دست نیست که بتوان همین موارد بسیار نادر را هم با قطعیت به ویروس جدید کرونا نسبت داد. با این حال حدود نیمی از بیماران، علائم عصبی، از جمله سردرد، گیجی و هذیان را گزارش می‌کنند؛ علائمی که با تب و کاهش اکسیژن رسانی خون شریانی هم قابل توجیه است.

وی به مطالعات اندک در زمینه بیماری کووید-۱۹ اشاره کرد و افزود: هنوز زود است که علائم سیستم عصبی مرکزی را به تهاجم مستقیم ویروس به سلول‌های عصبی و مغز ارتباط داد و  وسواس ایجاد شده در این زمینه را بی‌مورد است.

جاودانی با برشمردن ۱۲ زوج  اعصاب مغزی (اعصاب کرانیال)، خاطرنشان کرد: هنوز عارضه جدی مرتبط با اکثر این اعصاب مشاهده نشده و بیشتر عوارض و علائم متوجه عصب بویایی (عصب زوج یک) است که غالبا هم برگشت پذیر است.

کلید واژه ها: دانشکده علوم پزشکی ساوه دکتر رضا جاودانی کرونا انگلیسی کرونا


نظر شما :

مصطفی ۱۶ دی ۱۴۰۲ | ۰۸:۱۴
سلام،من مشکل بویایی م حاد بود و اصلا بویی رو حس نمیکردم،به پیشنهاد یکی از پزشکان هندی شهرمون زاهدان دوتا از ترکیب های گیاهی ایشون رو استفاده کردم و الان چندین روزه به لطف خدا بویایی م برگشته،ضمنا این دوتا ترکیب ساخت کشور هند هستن و برای درمان سینوزیت و میگرن فوق العاده هست
امیر ۲۸ مرداد ۱۴۰۲ | ۱۸:۱۴
دوستان کسی بهتر شده؟ من الان ۲ ماهه این حالت شدم . اگر بهتر شدین ترو خدا خبر بدین
حسین صادقی ۱۱ تیر ۱۴۰۲ | ۰۴:۱۵
سلام دوستان من بعد دو سال و نیم نود درصد بویاییم برگشته و حالا تقریباً همه چیز میتونم بخورم ، دوستانی که هنوز این مشکل رو دارند سعی کنند کم کم چیزهای بد بو رو بخورند ، فقط لقمه اول و دوم مزه بدی میده بعد عادت میکنید
مامان علیرضا ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۲۰:۱۸
سلام چند روزه حس بویایی ندارم هیچچچچ بویی حس نمیکنم متاسفانه سرفه ندارم ولی صدام کامل گرفته مزه غذا هم خیلیییی کم حس میکنم چیکار باید کرد؟؟؟
Majid H ۲۹ فروردین ۱۴۰۲ | ۲۳:۲۸
مرسی میثم جان
هادی09188484515 ۲۹ فروردین ۱۴۰۲ | ۲۲:۳۴
سلام منم همه پیام هاروخوندم من همه این مشکلارو داشتم بوی بدکه لجن بودمخصوص پیازکسایی که به پیازخیای حساس شدن ونمیشه خوردتوصیه میکنم پیازروبه هیچ وقت سرخ نکنیدهمون اول غذا پیازوخوردکرده اول غدابریزدبزاریدباغذاخودش بپزه من خودم این کارو میکنم الان خیلی خوب شدم همه امتحان کنیدبه هیچ عنوان سرخ نکیدکه نیونیدبوشاتحمل کنید
Meysam ۲۶ فروردین ۱۴۰۲ | ۰۸:۰۱
سلام بهترین روش سنتی برای این اختلال این دستوره. روزی دو بار یک قطره در هر سمت بینی روغن بنفشه کنجد هست . بعد دو هفته اثر میذاره
Majid H ۰۳ فروردین ۱۴۰۲ | ۱۸:۳۷
سلام دوستان بنده اوایل کرونا مرض شدم که طعم رو حس نمیکردم الان خیلی وقته گذشته ولی فکر میکنم یچیزیم شده من قلیون میکشم و طعم و مزه قلیون رو به خوبی حس نمیکنم و از این حال دارم عذاب میکشم یعنی برام هیچ لذتی دود نداره بوشو خس میکنم و طعمشو نه ولی برای غذا ومزها همشچیو میفهمم ولی قلیون رو نه
.... ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ | ۰۹:۳۰
سلام دوستانی که از خوردن گوشت تخم و مرغ و ... بو و مزه ی بدی رو حس میکنن و هر ماده غذایی که بعد کرونا براشون بد مزه شده باید اسانس هایی رو که کمک به تحریک حس بویایی کنه رو هر روز ۲ بار به مدت ۲۰ ثانیه و استراحت دادن بین بو کردن باید بو کنند مانند گل سرخ ، لیمو ترش ، اکالیپتوس ، میخک رو بو کنند در عرض ۳ ماه بو و مزه بر میگرده
Zaynab ۲۵ آبان ۱۴۰۱ | ۰۵:۲۵
سلام دوستان من یک سال و نیم هست بویایی مو ازدست دادم هیچی نمیتونم بخورم همه چی یه بوی بد میده خسته شدم لطفا کمکم کنید ممنون میشم
الناز ۲۲ آبان ۱۴۰۱ | ۱۶:۳۷
شهریور سال ۱۴۰۰ کرونا گرفتم. الان بعد از گذشت ۱۴ ماه هنوزم نه طعم غذاهارو حس میکنم نه بویی. طعم و مزه ی همه ی غذاها و میوه ها رو یه جور حس میکنم بوی تعفن. مخصوصا پیاز و سیر و گوشت مرغ و نان تازه.از همه بدتر درک نکردن خانوادمه. میگن چیزی نیست بخوری عادت میکنی.!!!! زبونم مو درآوورد از بس گفتم هیشکی به بوی فاضلاب عادت نمیکنه که من دومیش باشم. دکتر هم رفتم یه اسپری بینی داد استفاده کردم تاثیری نداشت. راه حلهای طب سنتی رو هم انجام دادم بو کردن گلاب و عرق نعنا و... بازم بی فایده بود.
سید ۰۷ مهر ۱۴۰۱ | ۱۰:۵۴
بویایی تغییر کرده،و بوی بدن بوی تعفن گرفته چرا اینطوریه اخه؟
سامان ۱۱ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۴:۳۴
من بعداز گذشت یکسال هنوز بویاییم برنگشته
یکی ۰۴ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۶:۳۷
منم همینم اوایل که غذاها بوی بدی میداد به رستوران سر کوچمون فحش می‌دادم. فکر میکردم بخاطر غذای اونه که اینجوری شدم بعد فکر میکردم تخم مرغ فاسد بهمون میندازن چون بوی گند میداد سر همین قضیه دیگه باشگاه نرفتم چون نمیتونستم غذا و مخصوصا تخم مرغ آب پز بخورم. بعد کم کم بدنم همین بوی تخم مرغ رو گرفت و هنوز بعد یه سال درگیر این موضوعم. مادرم کرونا گرفت و خیلی زود خوب شد و الان بویایی اش مثل ما نیست. گروه خونیش o مثبته (گمونم گروه خونی تو بهبودی تاثیر بذاره) اما باقی خونواده که گروه خونی‌مون B مثبته هنوز درگیر این قضیه ایم یه جا خوندم میگفتن روزی یدونه ویتامین A باید خورد (اما خطرناکه) خلاصه نمیدونم چیکار کنم با این بوی بدن دانشگاهم که باید برم؛ کلا عذابی شده:/ جان مامانتون یه راه‌حل بگین
مینا ۰۱ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۷:۲۹
وای منم اینجوریم ، الان یه ساله که گرفتم بویی رو حس نمیکنم فقط یه بو هست که میفهمم همه چی اون بو رو میده ، حتی مزه هم نمیدونم همه چی یه مزه رو میده ولی خب میخورم الکی هم میگم خیلی خوشمزه بود ،خیلی بده خیلی بدددد اون روز مامانم ماهی پخت اینقد عوق زدم حالم بد شد چون بوی بد ازش میومد ماهی دودی که اینقد بوش خوبه حال منو بد کرد و خونوادم حتی باور نمیکنن من میگم همه چیز برام یه چیزه یه مزه ست باور ندارن ،فک میکردم چون من نرفتم دنبالش اینجوری شدم اما میبینم هم دردیم میگن گلاب خوبه باید یکی دو ساعت نشست و بو کرد ولی من وقت نکردم بکنم یه بارم کردم ولی نشدالبته کم انجام دادم خدا کنه خوب بشم من نا امیدم فک میکنم تا اخر عمرم بو نمیفهمم :/
حمیده ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ | ۲۲:۲۶
من مهر ماه ۹۹ کرونا گرفتم و حس بویایی و چشاییم رو تا حد خیلی زیادی از دست دادم. هر کاری که گفتن رو انجام دادم، از بو کردن عطرهای مختلف گرفته تا بخور جوهرنعنا و .... فایده ای نداشت. یک ماه پیش دوباره مبتلا به کرونا شدم و همون یه ذره حسی که داشتم رو هم از دست دادم. ناامید و افسرده شدم. آشپزیم بد شده. واقعا نمیدونم چیکار کنم. حالا دکتر میگن بعد از سه هفته خوب میشه و ماندگار نیست واقعا تعجب میکنم چون برای من الان دو ساله که ماندگار شده.
بهروز ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ | ۲۰:۵۸
تدخ
محمد ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ | ۰۴:۳۳
من شهریور سال ۱۴۰۰ به کرونا مبتلا شدم و بویاییمو از دست دادم.اما با گذشت حدودا یکی دو ماه دیدم بویاییم برگشته ولی با اختلافات شدیدی نسبت به قبل.بوی تخم مرغ و عرق و پیاز و... بد و شبیه به هم بود.بوی عطر و ادکلن های لوکس و خوش بو بوی تعفن میدادن.حتی صبح ها که بقیه هیچ بویی حس نمیکنن من بوی همون عرق و تخم مرغ رو حس میکنم.نه تنها که بهتر نمیشم حس میکنم که دارم بدتر هم میشم.و هنوزم که درگیرم.
علی ۰۹ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۹:۵۳
با سلام به همه: فکر میکنم علت اصلی و واقعی از دست رفتن حس بویایی و چشایی رو حتی بعد از بهبودی از کرونا متوجه شدم، ویروس کرونا به سلول های گلو حمله میکنه و اونها رو از بین میبره، از بین رفتن سلولهای گلو باعث ایجاد "نوعی عفونت باکتریایی" مقاوم و ماندگار در سینوس ها میشه، از آنجایی که سینوسها به بینی و دهان و حلق مرتبط هستن، این عفونت باکتریایی تا زمانی که هست باعث از کار افتادن حس بویایی و چشایی میشه و هر چیزی رو که شما بو میکشید به دلیل عفونت باکتریایی سینوسها شما بوی تعفن حس میکنید، پس منشا و دلیل بیماری پیدا شد، حالا برای درمان باید به دنبال درمان عفونت سینوسها و شاید لوزه ها هم بود، به نظرم یک دوره درمانی کامل با آنتی بیوتیک کوآموکسی کلاو و اسپری شستشوی نازال سینوس استفاده کنید تا اون باکتری مخفی داخل سینوسها رو از بین ببره + بخور اکالیپتوس و روشهای دیگر درمان عفونت سینوسی، "موفق باشید"
Omid ۰۷ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۳:۳۲
سلام به شما عزیزان؛ خدا رو شکر ، من درمان قطعی بازگشت بویایی رو بدست آوردم بدون اینکه از پزشک یا مشاور یا کسی تجویز یا مشاوره ای دریافت بکنم... من برج ۲ سال ۱۴۰۰ (پارسال) و آبان همین سال یعنی دو بار مبتلا به کرونا شدم که دفعه اول متوجه شدم حس بویایی خودم رو از دست دادم و بعد از درمان هم بشدت با اختلالات و مشکلات بویایی و چشایی روبرو شدم... برای درمان این مشکل ، سایت های بسیاری رو مطالعه کردم و روش های پیشنهادی مختلفی رو تست کردم اما نتیجه ای نداشت و هیچکدام قطعی نشد اما پس مدتی کوتاه ، روش درمانش رو بدست آوردم و درمان شدم حتی بهتر از گذشته ... به نحوی که برای خودم بسیار شگفت انگیز و خوشحال کننده بود و مایل هستم این موفقیت رو برای کمک و درمان سایر همنوعان خود به اشتراک بذارم اما ابتدا قصد دارم این روش رو با پزشک متخصص مطرح کنم تا اطمینان پیدا کنم که عوارض یا مشکلاتی برای سایر بیماران نخواهد داشت و درصورت اطمینان و تایید این ایده درمانی توسط پزشک متخصص، انشالله به اطلاع بیماران و نیازمندان مرتبط خواهم رساند سلامت و مانا باشید
رضوان ۰۶ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۳:۳۵
با سلام و عرض ادب من هیچ مریضی جسمی و روحی نمی گیرم اما ظاهرا از بس گفتم خودم را چشم کردم شدیدا از نظر روانی پریشان شدم میگم نکنه آبمیوه خوردم تو آبمیوه ها روانگردان ریخته بودند شدید بیمارم حالا می فهمم حال خوب و آرامش قلبی چقدر خوبه قدر نمی دونیم ای خدا به دادم برس چل شدم
مهدی ۳۰ تیر ۱۴۰۱ | ۲۰:۳۱
سلام و عرض ادب در مورد راه درمان و بر طرف کردن حس بویایی از دست رفته چه باید کرد من از فروردین ۹۹که مبتلا به کرونا شدم ۸۰درصد بویایی پریده بود الان که بازم سرما خوردم هفته پیش دیگه تمام حس بویاییم رو از دست دادم نمی‌دونم چیکا ر کنم پیش کی برم
mahdieh Basereh ۲۳ تیر ۱۴۰۱ | ۰۲:۵۶
ویروس جدید گرفتم ۱۳سالمه از بوی غذا میخوره ب بینیم بدم میاد میخام بالا بدم حالت تهوع میگیرم اما نمیتونم کسی میدونه چرا دکترم رفتم قرص بهم داد
فریده ۰۹ تیر ۱۴۰۱ | ۱۱:۴۰
سلام به همه دوستان تو رو خدا اگه کسی راه درمانش رو میدونه بگه باور کنید خسته شدم پارسال شهریور کرونا دلتا گرفتم در حد مرگ دی و بهمن هم امیکرون دو بار گرفتم بعدش حس بویاییم یه جوری شده متنفر شدم از زندگی بوی مایع ظرفشویی شامپو صابون انگار بوی فاضلابه فکر میکردم گندیدن رفتم چند جا دیگه دیدم همش همین بو رو حس میکنم ظرف میشورم حس میکنم سینک و ظرف ها بوی تخم مرغ یا ماهی میدن نمی تونم تحمل کنم لباس ها فکر میکنم بو گند میدن چند بار میشورم میندازم تو آفتاب فقط اسپری و عطر میزنم بتونم تحمل کنم
احسان ۰۹ تیر ۱۴۰۱ | ۰۷:۲۷
دوستان از محل معتبر بهارنارنج شیراز امسال را تهیه کنید و در چای بریزید و بنوشید خیلی اثر دارد. فقط بهار نارنج امسال کهنه نباشد و پرتقال مخلوط نشده باشد.
صالحی ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ | ۰۰:۱۲
سلام من هم پارسال مرداد ماه کرونای سختی رو گرفتم و بیاییم رو از دست دادم بعداز سه ماهی تا حدود کمی بیاییم برگشت و متاسفانه بهمن ماه وقتی دوز سوم واکسن کرونا رو زدم همه چیز رو بوی پیاز حس می کنم و عطرها و مایعهای دستشویی و شامپوها برام یک بوی نامطبوعی دارند .واقعا دیگه خسته شدم .
وحید ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ | ۲۰:۴۱
سلام دوستان.. برای من همه چیز یه طعم خاصِ بد داره. حتی بوهایی که استشمام میکنم هم همون طعم و عطرو داره.. حتی دستشویی هم که میرم همون بو رو حس میکنم.. طعم نوشابه های گاز دار مثل کوکا و پپسی برام همون طعم بد و افتضاحو داره..پیاز و گوشت هم همینطور..اوایل فک میکردم برای همه همینطوره ...ولی اینطور نبود.. هیچی بهم حال نمیده..انگار یه چیزی مثل بوی صابون سوخته شده س...البته شاید مثالم خنده دار باشه ولی توی گلوم احساسش میکنم. ...خدا خودش کمکم کنه..شاید از عواقب ناشکریام باشه..به هر حال اینجا کامنتا رو که خوندم فهمیدم تنها نیستم...بازم تکرار میکنم مثل بوی صابون سوخته شده س..خخخخخ
Navid.CF ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۲:۵۹
سلام. تموم دوستانی که نا امید شدن از بهبودی این متن رو با توجه کامل بخونن شاید کمکی بهشون بکنه. حتما بخون کامل و با دقت. دوستان این مشکل جز گذر زمان هیچ درمان قطعی و خاصی نداره. پس لطفاً خودتون رو خسته نکنید. هزینه هنگفت ندین براش. فقط تمرین بویایی ممکنه به بهتر شدنش کمک کنه. بو کردن گل و ...اونم به درصد کم شما تنها کاری که باید بکنید اینه که خوب غذا بخورین همین. هرچی که میتونین . به هرروش درست کنید و بخورید . من خودم پارسال کرونا گرفتم . یکی دوماه بویایی نداشتم بعدش کم کم برگشت ولی بوی تعفن بود که برگشت.منم فقط تنها چیزی که میخوردم سیب زمینی سرخ کرده بود.بعدش کم کم شروع کردم غذاهای دیگه رو به زور بخورم و الان به طور کامل خوب شدم. دیگه مشکلی ندارم . هیچی هم مصرف نکردم. نه تمرین بویایی و نه هیچ چیز دیگه. فقط خوردم و خوابیدم‌. همین. دوستان هرچی بیشتر به خودتون فشار بیارین و بهش فکر کنید و درگیرش بشین بیشتر اذیتتون میکنه و طول می‌کشه خوب بشین‌. پس بیخیالش بشین و هرچی که میتونین بخورین و خودتون رو تقویت کنین . به امید روزی که تمام بدی ها و مریضی ها ریشه کن بشن..و
حامد ۱۵ خرداد ۱۴۰۱ | ۰۰:۱۴
فقط اونی که نوشته بهش بی محلی کنید، خودش میره ! (((((: همه چییی بوی گننند میده، مزه ی گند میددده !!!!!! اون یکی نوشته به خدا توکل کنین !
تی ۱۴ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۱:۳۰
واقعا فکر میکردم تنها کسیم که اینطور شده الان میبینم تنها نیستم ترخدا یکی کمک کنه بگه باید چیکار کنیم من ۹ ماهه همینم بعد از کرونا بدی که گرفتم اینطور شدم دارم داغون میشم چیزای کمی هست که میتونم بخورم اونم به زور همه چی یه بو و مزه نامطبوع داره دیگه خسته شدم از غذا نخوردن ترخدا یکی بگه چیکار کنم دیگه نمیتونم تحمل کنم :))))
کیمیا ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۷:۰۱
سلام من تیرماه ۱۴۰۰ برای اولین بار کرونا گرفتم و بعد بهبودی حس بویاییم ضعیف بود و شاید یکماه بعد من هم دچار همین مشکل شدم!خیلی بوی بدی توی محیط حس میکردم...ولی الان بعد گذشت تقریبا ۱سال خیلیی خیلی بهتر شدم هرچند بوی بعضی چیز ها مثل پیاز هنوز برام بد هست اما بوی گوشت و خیلی چیزهای دیگه رو کاملا درست حس میکنم و فکر میکنم زمان زیادی ببره تا بهبود پیدا کنید و میدونم که حیلی سخته اما نگران نباشید. یک حدس دیگم میزنم و اینکع هرچی بیشتر تحت فشار روانی و استرس باشید امکان ابتلا شما ب این مشکل کمتر و احتمال بهبودیتونم کمتر میشه فکر میکنم
روشنک ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ | ۰۱:۴۶
خیلی خستم خیلی الان ۹ ماهه حس بویاییم خیلیییی ضعیفه ،همه بوها مثل همن ،داغونم
نگار ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۲۱:۳۹
من الان دو سال از گرفتن کرونام رد میشه ولی هنوز حس بویایی و چشایم برنگشته همه مزها برام مثل همه خسته شدم از این وضع
سعید ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۲۰:۱۰
با سلام من قصد دارم برای دوستانی که این مشکل رو دارند در تلگرام یه گروه تشکیل بدم تا با کمک و تجربه های هم سریع بتونیم خوب بشیم من که واقعا خسته شدم تمایل داشتید در تماس باشید id telegram : @Sa_pnd1
مریم ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۲:۰۲
حدود دو هفته از مبتلا شدنم به کرونا میگذره و دو روزه بوی نامطبوعی در بینی و دهانم احساس میکنم ؛ اول فکر میکردم از محیطه اما باتغییر محیط باز هم این بوی نامطبوع رو حس میکنم به طوری که بقیه اصلا متوجه‌اش نمیشن! چقدر زمان میبره رفع بشه؟
Amir(تبریز) ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ | ۰۲:۳۴
سلام خدمت همه ی دوستان. الان بالای پنجاه تا از نظرات دوستان رو خوندم و واااقعا دارم شاخ درمیارم. همه ی سوالایی که خجالت میکشیدم حتی برم پیش دکتر بگم و میترسیدم مسخرم کنن اینجا همه دچارش هستن. بعد از خوب شدن از بیماری کرونا تقریبا از یه ماه بعدش متوجه شدم که تخم مرغ آب پز ، مرغ ، مدفوع، ادرار ، عطر همیشگیم و مخصوصا پیااااز و همچنین بوی عرقم دقیقا یک بوی مشترک دارن. بویی که تا حالا حسش نکرده بودم. حتی بعضیا میگن بوی گوگرده ولی من چون قبل کرونا هم بوی گوگرد رو ندیدم نمیدونم این بوی گوگرده یا نه. واقعا قبل اینکه این سایت رو ببینم حتی دکتر هم نمیتونستم برم. باخودم میگفتم برم بگم چی؟ بوی عرق و مدفوعم یکی شده؟ خب حتما داروی گوارشی چیزی میده. الان ولی ایجا دیگه یقین پیدا کردم که از عوارض کروناس و انگار چاره ای هم نداریم جز تحمل. فقط خواستم بگم تنها نیستین. من الان تقریبا ۵ ماهه این شکلیم و شااااید بتونم بگم ۲۰ درصد بهتر شدم و این بوی تکراری و مسخره شدتش یه ذره کمتر شده
مسعود ۲۷ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۵:۳۱
سلام بر همه خوانندگان نظرات من از اردیبهشت امسال گرفتار بیماری کرونا شدم بعد سه هفته خوب شدم ولی بعدش حس بویایی از دست دادم مزه اکثر غذاها فرق کرده و خصوصا مزه گوشت خیلی بد حس میکنم و نمیتونم بخورم فرق نمیکنه چه گوشتی باشه و گمانم تو هر غذایی پروتئین باشه مزه بد عجیبی ازش حس میکنم انواع روشها برای درمان رو امتحان کردم و جواب ندادو بنظرم این ویروس اسیب دائمی به حس چشایی و بویایی میزند
رضا از لندن ۰۲ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۹:۵۷
سلام بر همه حقیقتش با خوندن نظرات دوستان خوشحال شدم که این فقط من نیستم که این مشکل را دارم اولش خیلی واسم عجیب بود ولی الان خیلی آروم‌تر شدم من هم ۳ ماه پیش کرونا گرفتم و حس بویاییم را بطور کامل از دست دادم و بعد از ۳ هفته خوب شدم الان یکهفته ست همه چیز بوی ماهی گندیده میده از قهوه صبح تا تخم مرغ و همه ی غذا ها و بوها البته بوی های تند را آزمایش کردم و هنوز بعضی از بو ها را حس میکنم ولی بوی ماهی گندیده غالبه! الان زنگ زدم به بیمارستان گفتند واسم آمبولانس میفرستند فکر کنم اینجا میترسند که باعث سکته مغزی بشه؟!! حالا منتظر باشید اگر اتفاق خاصی نیوفته بر میگردم واستون مینویسم که چی شد
سامی ۱۶ بهمن ۱۴۰۰ | ۰۰:۴۹
سلام به دوستان عزیز من آبان ۱۴۰۰ کرونا گرفتم و کمی ریه م درگیر شد، بعد از بهبودی مدتی بویایی نداشتم. الان که ۱۵ بهمن ۱۴۰۰ هست حدود یکماهه که مزه ی دهن، بوی عرق، بوی مدفوع و ادرارم تغییر کرده، اولش فکر کردن چون روغن تاریخ مصرف گذشته استفاده کردم باعث این حالتهام شده، و الان متوجه شدم دلیلش کروناست. مرغ، تخم مرغ، نون، تخمه آفتابگردون، گوشت یه مزه میده تو دهنم، بوی پیاز سرخ شده حالمو بد میکنه. لیمو ترش کمک میکنه مزه ی غذاها برام قابل تحمل بشه، شیرینی سبزی و میوه مزه ی بدی تو دهنم نداره. انشالله که حال همه مون خوب بشه هنوز دکتر نرفتم اگر راه حلی پیدا کردم حتما به شما هم اطلاع میدم .
مهدی ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ | ۲۱:۱۴
سلام مهدی هستم من یه مدتی هست که بوی بعضی چیزها حالمو بهم میزنه. بوی عرق بدن. بوی گوشت. بوی کباب کوبیده. بوی همشونم یه جور هست. خیلی اذیتم میکنه. حتی بوی آبگوشت هم که خیلی دوست دارم.الان حالمو بهم میزنه. لطفا راهنماییم کنید که باید چیکار کنم در ضمن ۵ ماه پیش کرونا گرفته بودم.نمیدونم اونم میتونه باعثش بشه یا نه...
محمد ۰۹ آذر ۱۴۰۰ | ۲۰:۱۴
سلام دوستان منم مثل همه ی شما بو و مزه بد حس میکردم مخصوصا وقتی مرغو گوشت میخوردم و پیاز دوستان بهتون توصیه میکنم حتما حتما برید پیش متخصص گوش حلقو بینی خوب . ک داخل بینی و گوشتونو معاینه کنه من ک رفتم سی تی اسکنم گرفتم گفت یکم سینوسا بینیت عقونت داره و از عوارز کروناست دارم انتی بیوتیک میزنم ...خلاصه دکتر خودش میدونه چی بهتون بده و چکار کنید بعضی از دوستان ک گفتن سیر و سرم نمک استفاده کنید واقعا جواب میده همچنین بو کردن اکالیپتوس و گیاه های خوش بو ک عطاری ها دارن من خیلی بهتر شدم خیلیییی خوشحالم خدایا شکرت امیدوارم نظر من برای شماهم مفید باشه انشالله ک موفق باشید و این بیماری زودتری از بین بره یا حق اینستا:mohamadj757575
Habibeh ۰۸ آذر ۱۴۰۰ | ۲۳:۲۰
سلام خدمت همه ی هم دردهام حدود چهار ماهه بویایی چشاییم بهم ریخته و دیگه هیچ بو و طعمی رو به خاطر نمیارم. آرزوم شده برای فقط چند دقیقه از شر بو و مزه های بد خلاص بشم و بتونم چند لقمه با آرامش و بدون عذاب غذا بخورم دکتر متخصص بهم گفت باید تحمل کنم شاید عصبهای بویایی و چشاییم که آسیب دیده ترمیم بشه زندگیم بو و طعم و حتی رنگشو از دست داده و حالم خیلی خرابه... امیدم به خداست چون هیچ درمانی نداره به امید سلامتی برای هممون چون فقط ما همدیگرو درک میکنیم که چه حالی هستیم
زهرا ۰۱ آذر ۱۴۰۰ | ۱۴:۴۳
منم دو هفتس ک این بو و مزه بدو حس میکنم کلافه شدم بخدا
زهره ۳۰ آبان ۱۴۰۰ | ۲۲:۵۱
سلام از کسایی ک گفتن بو و مزه ها غذا تغییر کرده و همه چیز بوی بد میده،کسی خوب شده؟ خدا حداقل بکشه راحتم کنه ازاین وضعیت.. از زندگی و خواب و خوراک افتادیم..اگ این بو ومزه درست نشه زندگیم خراب میشه بخدا
Hadi.frj ۱۷ آبان ۱۴۰۰ | ۱۶:۱۴
من چند ماه نه میتنوستم پیاز بخورم نه میتونستم تخم مرغ بخورم نه گوشت ولی بعد از دکتر رفتن تونسنم خوب شم با ۱ قرص کسی کمک خواست اینستا پیام بده hadi.frj
هانیه ۱۲ آبان ۱۴۰۰ | ۱۳:۴۵
من الان ۴ روزه هیچ غذایی نتونستم بخورم و خودمو با میوه زنده نگه داشتم بخاطر این بو و مزه های چرتی ک به وجود اومدن کسی نمیدونه باید چیکار کنیم دارم دیوونه میشم واقعا عذاب آوره
سمیه بیات ۱۱ آبان ۱۴۰۰ | ۱۵:۳۸
سلام وقتتون بخیر اقای دکتر من از دی ماه سال ۹۹ تا الان ۱۴۰۰و۸/۱۱ حس بویایی ندارم چیکار کنم خیلی اذیت میشم ۳۵ سالمه و سیگارم میکشم ریه ام عفونت داره و شربت سینه با آزیترومایسین ۵۰۰ هم استفاده میکنم مگه میشه یک سااال حس بوبایی نداشته باشی لطفا کمکم کنین ممنونم ازتون
Mahsa ۰۵ آبان ۱۴۰۰ | ۱۵:۳۷
این اسم را توی اینستا سرچ کنید phantosemia اونجا پیج زدم که باهم حرف بزنیم ، منم از این بوها و مزه های چندش خسته شدم
amir ۲۶ مهر ۱۴۰۰ | ۰۶:۰۲
سلام واقعا کسی راهکاری برای این دوستانی که حس بویایی چشاییشون دچار مشکل شده نداره همه مثل هم فقط نظز دادن هیچکی راهکار نداده منم حس بویایی و چشاییم نزدیک به 3 هفتس دچار مشکل شده همه غذاها و بوها برام یه بوی خاص و بد میده لطفا اگه کسی راهکاری بلده بگه یا لاقل یه دکتر خوب معرفی کنه پس این پیج به چه دردی می خوره
سلام من محمد هستم ۲۳ مهر ۱۴۰۰ | ۰۸:۱۲
حدود 45 روز که کرونا دلتا گرفتم 20 روز است خوب شدم بویاییم یکمهاه است ضعیف شده و از نزدیک بینی بوها را حس میکنم ولی یک نظر دارم در برگشت حس بویایی به نظر من کرونا هنوز بصورت خفیف تو بدن ما است ولی بیماری زا نیست و این خود بدن است که جلوی بویایی را گرفته بدلیل اینکه کرونا میتواند از پیاز بویایی وارد مغز شود و انسان را دچار انسفالیت و مینژیت کند که بیماری گشنده ای است پس صبر کنید در بدنتان ریشه کن شود
Hatef ۱۴ مهر ۱۴۰۰ | ۰۰:۳۵
سلام من حدود یک ماه پیش کورونا گرفتم و بعد ۱۲ روز خوب شدم و بویایی و چشاییم روز ۱۷ ام برگشت و همه چی عادی بود تا اینکه روز ۲۴ ام همه ی غذا ها مزه و بوی بدی گرفتم اولش فکر کردم به خاطر ادویه ای چیزیه ولی کم کم این بو و مزه بیشتر شد که در کل هر چی میخورم همین مزه و بو رو میده واقعا افتضاحه اگه راهکاری برای حل این مشکل داری لطفا راهنماییم کنید ! آیدی اینستاگرام : hxtef
سارا ۱۲ مهر ۱۴۰۰ | ۰۰:۱۳
سلام. من از سال پیش خرداد کرونا گرفتم و مثل بقیه دوستان تقریبا همه‌ی بوها برام تغییر کرد و بوی افتضاحی میدادن. تا ۶-۷ ماه اول بوشون غیرقابل تحمل بود و عملا غذایی نمیتونستم بخورم ولی بعد گذشت چند ماه شدتش کمتر شد. اما هنوزم درگیرشم. فکر کنم باید فقط باهاش کنار بیام
زهرا ۱۴ ساله ۰۵ مهر ۱۴۰۰ | ۱۷:۰۴
من قبلا گوش درد داشتم رفتم دکتر. دکتر بهم گفت باید ۴ تا آمپول پی نی سیلین بزنی هر روز میومدم دکتر یک آمپول به من میزد. اولین روزی که آمپول زدم دکتر بهم دوتا آمپول زد و وقتی اومدم خونه رفتم دستشویی ی چیزه سفید تو دستشویی ام دیدم . از اون موقعه تا الان که ۵ مهره هنوزه هنوزه تو دستشویی ام اونجوری میشه به نظرتون بخاطر آمپول پی نی سیلینه؟؟؟؟ بعد از اون آمپول ها چند روز بعد حالم بد شد من الان میشه گفت از آخرای شهریور مثلا حدود ۲۰ شهریور ماه علائمی داشتم مثل تب لرز حال تهوح سرگیجه بعد ی مدت حس بویایی و چشایی ام و ۲ روز بعد متوجه شدم مزه ی دهنم تلخه ی جوریه اصلا نمیشه توصیف کرد .خیلی بده بعد من دکترم نرفتم . مامانم میگه حتما کرونا گرفتی لطفا راهنمایی کنید
محسن ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ | ۰۳:۳۷
من هفت ماهه از ابتلام به کرونا میگذره باید بهتون بگم درگیری من با بیماری هیچ علایمی نداشت همه اعضای خانواده با شدت زیادی درگیر بیماری شدن تنها علامت ابتلای من همین تغییر و ضعف بویاییم بود که با گذشت هفت ماه بویاییم به شدت ضعیف و بوی تعفن آزاردهنده از تخم مرغ و تخمه افتاب گردون همچنان سرجاشه و تغییری نکرده نمیدونم چقدر زمان لازمه خوب بشه شایدم همیشه باهام باشه درواقع من به بهبودش زیاد خوشبین نیستم و تقریبا باهاش کنار اومده بودم نکته جالبش اینه هیچوقت فکرنمیکردم طعم نیمرو برام خاطره بشه شاید خنده دار بنظر بیاد اما همین طعم تخم مرغ در طولانی مدت از لحاظ روانی خلأیی برا ادم پیش میاره
فاطمه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۲:۱۹
بو و مزه بد در دهان منم اولش فقط حس بویایی چشاییمو از دست دادم ،بعد از دو هفته برگشت و بعد از دوماه کم کم مزه بعصی غذاها تغییر کرد و طعم و بوی بدی حس کردم (موادی مثل پیاز_مرغ_تره_کباب_ تخمه و...)اما میوه و پسته گردو و ابنا اوکی بود برنجم کم. خلاصه متوجه شدم موادی که داخلشون گوگرد هست باعث مزه بد در دهانم میشه ،و تحقیقی که کردم متوجه شدم این ویروس به کلیه هامون آسیب زده و در نتیجه ما چیزایی که گوگرد دارن رو بدمزه و بدبو حس میکنیم . هیچ دکتر به من نگفت که بخاطر آسیب کلیه هست عجیبه که من خودم باید متوجه این موضوع بشم دوستان اگر سرچ کنید متوجه میشید ۳۰ درصد افراد کرونایی مشکل کلیه گرفتن
امیر ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۴:۴۸
سلام به همه منم متاسفانه کرونا رو گرفتم حس بویایی ودچشاییم از بین رفته.یه ده درصد برگشته.ببینین اول استرس رو کاملا دور کنین از خودتون.تلقین بسیار کارایی داره.تلقین کنین که هیچی نیست مزه رفته زود بر میگرده و و و و.اصلا ترس و دلهره به دلتون راه ندین.روزی ۳ بار اینهارو بو کنین.اول قهوه دوم سیر سوم نعنا سبز تند(بوی تند)لاک ناخن.نزارین مغز فراموش کنه.مغز تنبل میشه و فراموشش میشه بوها رو.با اینها تحریکش کنین ۱۰۰در۱۰۰ بو و چشاییتون برمیگرده.دلتون و قلبتون همیشه شاد باشه
گل ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۶:۴۶
سلام حس چشایی ندارم ولی علایم کرونا هم ندارم امکانش هست که کرونا باش
گل ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۶:۴۳
سلام حس چشایی ندارم امکان داره کرونا باش لطفا راهنمایی کنید
مبتلایان کرونا ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۸:۱۹
دوستان عزیزم سلام، خیلی از افرادی که نظر نوشته ان، نوشته ان سرماخورده ان!!و حس بویایی وچشایی رو ازدست دادن! دوستان، ماهرکس روبتونیم فریب بدیم خودمون روکه نمیتونیم!! الان تابستان 1400 هست ک بنده این پیام رودارم مینویسم!از 4ماه قبل تا 3ماه بعد، سرماخوردگی شایع نیست!تواوج گرما کی سرمامیخوره؟حتی اگر ازحمام خارج بشیم وجلوی بادکولر بخوابیم بازم احتمال سرماخوردگی بسیارپایینه!ازطرف دیگه 90درصدعلایم کرونا همون علایم سرماخوردگیه! پس بایه حساب دودوتاچارتای ساده، متوجه میشیم ک تقریباتمام کسانی ک دراین وهله از زمان و این برهه از سال دچارعلایم سرماخوردگی هستن مبتلا به کروناهستن! ممکنه برای بعضی دوستان شدیدتر،برای بعضی خفیفترباشه!لیکن همگی کروناهستیم!خودبنده یکی از این افراد! بنده 17روزقبل علایم سرماخوردگی درمن ظاهرشد ورفتم دکتر گفتم اقای دکتر کروناگرفتم!ایشونم باتعجب فراوان پرسید مطمئنی؟گفتم من بدنم رومیشناسم! این موقع سال سرمانمیخورم معلومه کروناست!دکترگفت اخه هرکس میادتواوج گرمازیرپتو بوده وسرماخورده!!!! خب این نشون میده،مانمیخاهیم قبول کنیم ک مبتلابه بیماری کروناشده ایم!واین یک رفتارعجیب وچیپ و غیرقابل قبول هست!همون دوستانی که میگن سرماخوردن (بجای اینکه بپذیرن کروناگرفتن)، همون دوستان میرن توخیابون ودرسطح جامعه و کرونا شون رو به 10نفردیگه تقدیم میکنن!! همه این مطالب رونوشتم ک بگم تورخدا یه نگاهی به آمار فوتیها بیندازیم، به مادربزرگها پدربزرگها، و والدین خودمون ودیگران ی نگاهی بیندازیم! این همه عزیز ازدست رفت توکشورهمه بخاطراینکه افرادی ک مبتلاشدن قبول نمیکردن ک مبتلاشدن و میگفتن ی سرماخوردگی خفیف بوده ورفتن بیرون و به 2الی 200نفردیگه منتقل کردن بنابراین اگر علائمی دارین، حتی اگر خفیف هست، جتی اگربعدازحمام جلوکولررفتین و خلاصه مطمئنین ک چیزی نیست و سرماخوردگیه بازم درمنزل بمانین بیرون نرین تاخدای نکرده کس دیگری رو مبتلا نکنین. خودم 17روزه درمنزل هستم
حسن ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۰:۵۶
سلام دوستان من ی ۳الی۴روزیه نه مزه نه بوی غذاها و حس نمیکنم فقط کمی ترشی و شیرینی رو میفهمم، از غذا خوردن لذتی نمی‌برم انگار داری ی نوع غذا میخوری. اما کارهای روزانه ام انجام میدم و یکروز درمیون میرم دریا... البته رعایت هم میکنم کسی گرفتار نشه،بخور آویشن عالیه، برش پیاز و هروز بو کردن عالیه
ستایش ۱۴ شهریور ۱۴۰۰ | ۲۳:۵۱
من ۱۴ سالمه یک ماه کرونا گرفتم و حس بویایی و چشایی ندارم خواهش می کنم بگید چیکار کنم؟
لیلا ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۴:۲۳
سلام دوستان. من هم چند هفته پیش به کرونا مبتلا شدم. حس بویایی مو کامل از دست دادم. بعد از بیست و یک روز، به صورت خیلی خفیف تونستم بوی لیمو ترش و نعنای خشک رو استنشاق کنم. یعنی از چهار روز پیش. و از اون موقع تا حالا آروم آروم داره بهتر میشه حس بویاییم. اگه بخوام به درصد بگم شاید تا الان به ده درصد رسیده باشه. ولی خبر خوب اینه که هر روز بهتر از دیروزه. باید صبور باشید و مرتب بینی تون رو با اسپری نمکی شستشو بدید. ویتامین بخورید و مواظب تغذیه تون باشید. خیلی به مواد شیمیایی حساسیت زا مثل وایتکس و مواد مشابه نزدیک نشید. به بدنتون فرصت بدید تا اعصاب بویایی رو ترمیم کنه. آرامشتون رو حفظ کنید. مطمئن باشید خوب میشید ولی باید صبور باشید.
سیما ۱۲ شهریور ۱۴۰۰ | ۰۰:۱۲
با ابتلا به کرونا بویایی و چشاییم کاملا ازبین رفت اما به مرور به شکل ضعیف برگشت عجیب اینکه درست از هفته ۹ام بعد از ابتلا طعم و بوهایی که نبودن برگشتن اما نه به شکل واقعی. مثلا نوشابه طعم و بوی ادرار میده یا خمیردندون و شامپو بوی تند و زننده عرق ، برنج طعم و بوی بدی گرفته . اکثرمزه ها حتی اونا که قابل تحملن مثل قبل نیستن دیگه ...
مهدی ۱۱ شهریور ۱۴۰۰ | ۲۱:۱۵
سلام بنده اسپری آسم استفاده میکنم الان 3 ساله قبل از کرونا یه مدل اسپری استفاده کردم بنام فاستر که حس بویایی و چشایی دارم ولی فقط پیاز طعم و بوش برام ازار دهندست _ اما بهترین درمان برای این وضعیت گلاب باکیفیت هستش اسپری کردن داخل بینی
یاسر ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۵:۲۵
سلام من دو سه روز تب داشتم تب برطرف شد و الان هرچی میخورم مزه اش رو اصلا نمیفهمم و بو هم حس نمیکنم به دکتر هم مراجعه کردم گفت کرونا داری الان درمانش چیه گرسنه میشم ولی چون مزه نمی‌فهمم میل به غذا خوردن هم ندارم
معین شاهمرادی ۰۹ شهریور ۱۴۰۰ | ۲۰:۳۱
۴ ماه از کرونا گرفتن بنده می‌گذرد اما هنوز حس بویایی درستی ندارم به طوری که فقط گاهی وقتا میاد به سراغم
مهام ۰۷ شهریور ۱۴۰۰ | ۲۳:۵۴
سلام کرونا همه چیش ی طرف.. این حس بویائی و چشایی ک از بین می‌ره ی طرف.. آدم می پوکه..
سحر ۰۵ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۷:۳۴
سلام من تقریبا جزو نفراتی بودم که اوایل کرونا به این بیماری مبتلا شدم، تیرماه ۹۹.. بعد از چند روز بویایی و چشاییم کم شد (هیپوسمیا) و کم کم از بین رفت همون آنوسمیا‌.. اشتهام از بین نرفته بود ولی بعد از مدتی بوی به شدت بدی حس کردم اولینش هم بوی مرغ و پیاز داغ و روغن بود..بطور کلی هیچ نوع گوشت، غذای سرخ کردنی و تخم مرغ آبپز نمیتونستم بخورم..و فقط عدس و سیب زمینی آبپز و سالاد فصل میتونستم بخورم و تقریبا اگر مجبور بودم باید حتما لیمو ترش میخوردم همراه غذا.. به شدت هم لاغر شدم..حتی بوی عطر و شامپو هم بوی مواد شیمیایی میداد و عرقم هم بوی بدی میداد.. این هم اسم علمیش فانتوسمیا هست.. اونموقعی که من مبتلا شدم کلی تو نت در موردش تحقیق کردم و یه اسپری استنشاقی کورتون هم استفاده کردم باضافه پماد ویتامین آ.. اما موثر نبود‌ن.. اسمهای علمیشو هم گفتم که اگر کسی بخواد بتونه در موردش تحقیق و مطالعه کنه‌.. اونموقع من استرس خیلی زیادی داشتم چون کمتر کسی شبیه من از تجربه ش تو اینترنت گفته بود و اینو بگم که همون تعداد کم هم نوشته بودن به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کردن ولی فایده ای نداشته و فقط گفتن باید زمان بگذره.. علتش هم التهاب سینوس ها و پیاز بویایی هست.. تو بیماری صرع هم این اختلال ممکنه به وجود بیاد.. من چند وقت پیش بخاطر دیسکوپاتی کمر، گاباپنتین مصرف کردم که یکی از داروهای اصلی صرع هست و گفته شده ممکنه به برگشت و بهبود بویایی کمک کنه.. برای من شاید حدود ۱۰ درصد مفید بود ولی بنظرم اگر تو اوایل این عارضه (کاهش بویایی و چشایی) قبل از این که به فانتوسمیا منجر بشه خورده بشه تاثیرش بیشتر باشه.. هرچند تاثیر این دارو بر بهبود این عارضه از نظر FDA تایید نشده است.
رویا ۰۵ شهریور ۱۴۰۰ | ۰۱:۰۵
سلام دوستان من کرونا گرفتم و الان دوران نقاحت و میگذرونم به کل حس بویایی مو از دست داده بودم یواش یواش با بخور و بو کردن قهوه و سیر و نعناع و لیمو حس بویایی ام داره برمیگرده ولی همش احساس ضعف دارم نمیدونم این تا کی ادامه داره.
امید ۰۴ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۳:۱۹
این نظر اواخر آبان من بود {{{{{{سلام و عرض ادب کاش بجای آنوسمیا(نابویایی) تحقیقاتی هم درباره ی پاروسمیای(بوی تعفن) حاصل از کرونا صورت بگیره من اوائل فروردین کرونا گرفتم و تب و لرز و بویاییم از دست دادم(آنوسمیا) خیلی حالت جالبی نبود اما قابل تحمل بود، بعد از یک ماه خوب شدم و همه چیز نرمال شد. دو سه ماه بعد از وضعیت نرمالم، یک قرص هورمونی مصرف کردم و توی روز هفت مصرفم انگار اکثر غذا ها(گوشتی قرمز و جگر پیاز سیر برنج بوی عرق و ادرار و مدفوع و...) یک بوی بدتعفن ناشناخته میدن(قابل توصیف نیست چون برای خودمم جدید بود اما بخوام توصیف کنم شبیه مواد شیمیایی همراه با بوی سوختگی) به مادرم همش میگفتم قابله غذا تعییر دادی یا ماهی تابه تغییر دادی میگفت نه... بعد گفتم وای این قرص زده کبدمو داغون کرده کلی آزمایش دیدم همه چیم اوکیه بعد گفتم خب این قرص قط کردم خوب میشه هی صبر کن صبر کن الان هفت ماهه همون بوی گندیدگی هست البته چهار پنج ماهی هست فهمیدم عوارض کروناست واقعا از زندگی سیر شدم توی خواب مزه واقعی غذاهارو خواب میبینم برام شده آرزو نزدیک ده کیلو وزن کم کردم... کمی بیشتر از بوها توصیف کنم بعضی بوها تغییر نکردن(بیشتر میوه و شیرینی جات و..) بعضی ها تغییر کردن ولی خب خوردنی نیستن که مشکل ساز بشه(بوی عرق کاملا تغییر کرده ، بوی عطرا برام تلخ شده، بوی صابون و شامپو اما خب بوی روغن نارگیل خوبه) بعضی خوراکی ها تغییر کردن اما خب قابل تحملن مثل خیار پرتقال، قرص ویتامین سی جویدنی،انگور قرمز، آب لیمو... اما جالب اینجاست نارنج و لیمو شیرین مزشون مثل قبله، یا مثلا دانه های روغنی و تنقلاب بادام پسته کنجد تغییر کردن اما قابل خوردن هستن.... موادی که قابل خوردن نیستن پیازز سیرر که فاجعن منی که پیاز خور بودم الان اینو میبینم عوق میزنم! هفت ماهه الان توی غذا پیاز نمی ریزیم...به طبعش سوسیس پیتزا کالباس نمی تونم بخورم ... بین گوشتا،گوشت قرمز قابل تحمل تر از گوشت مرغ و گوشت ماهیه بوی ادرار و مدفوع هم کاملا تغییر کرده و از همون جنس پیاز و سیر و گوشته من حس میکنم یه گستره ای از یک بوی تعفن مشابه هست که حداکثرش توی پیاز و سیر و مدفوع و ادراره، حد متوسطش توی گوشت و برنج و... هست... یک نکته هم بگم جگر مرغ مزش برام خوبه اما جگر گاو و گوسفند نه... فکر میکنم نسبت به قبل کمی بهتر شدم اما اون مواد روی قله(سیر پیاز مدفوع ادرار) همون بدی قبل دارن همون بوی لجن تغییر یافته مشابه هم) قبلا کباب نمی تونستم بخورم الان انگار قابل تحمله برام(کاملا بو و طعمش مثل اول نشده اما قابل تحمل تره) هیچ وقت فکر نمی کردم آرزوم این بشه که بوی واقعی ادرار و مدفوع حس کنم}}}}}} الان حدود شیش هفت ماه ازین کامنت من میگذره عزیزان نمیخوام ناامیدتون کنم اما میخوام بگم من بعد از حدود یک سال مشکل پاروسمیا(بوی تعفن) هنوز خوب نشدم و بهبودی قابل توجهی هم نداشتم دیگه باهاش کنار اومدم بوها همونطور متعفن هستن... اینارو نوشتم تا به عزیزانی که کرونا نگرفتن بگم که خیلی مراقب باشید تا کرونا نگیرید ، به اون دسته از عزیزانی که نابویا هم شدن بگم که اولاً خداتونو شکر کنید دوماً مراقب باشید تا دوباره دچار کرونا نشید و این ویروس مثل من به اعصاب بویاییتون آسیب جدی وارد نکنه که قابل درمان نباشه .... البته یکی از دوستان من این حالت بوی لجن داشت و بعد پنج شش ماه خوب شد پیش متخصص رفت و متخصص بهش گفت که احتمال چهل درصد خوب میشه... حالا دوست من از شانسش جزء چهل درصد بود و من جزء اون شصت درصد.... حالا ناشناختست شاید برای من بعد دو سه سال خوب شه ، فعلا که یک ساله تغییر خاصی نکردم.... اینم یه کورسوی امید به افرادی که مثل من شدن چهل پنجاه درصد بعد پنج شیش ماه خوب میشید اما اگر نشدید دیگه با بوی خوب خداحافظی کنید، من که اینکارو کردم و کاری از دستم برنمیاد ، هرروز کارم شده لعن و نفرین چینی ها ، خدا ازشون نگذره
.. ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۶:۴۹
من تازه کرونای خفیف گرفتمو خوب شدم ولی الان دو روزه غذا طعم خلی بدی میده مخصوصا گوشت افتضاحه طعمش اصلا نمیتونم بخورم حالم بهم میخوره اللن چیکار کنم؟
سلام ۲۷ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۶:۴۸
سلام، کسایی که میگن سرماخوردگی گرفتم و حس بویایی و چشایی و از دست دادم و بدن درد دارم، لطفا توجه کنید اینا علائم های کرونا هست، سرما خوردگی کجا بود کلا همه اینا کرونا هست، لطفا به محض دیدن یک علائم از کرونا دیگه بیرون نرید و خودتون و قرنطینه کنید و مدیون دیگران نشوید، الان دیگه سرماخوردگی نداریم کلا هر کی مریض میشه کرونا گرفته پس قرنطینه بشه و به دیگران انتقال نده لطفا.
زهرا ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ | ۲۱:۵۰
سلام وقت بخیر من چند روز پیش کرونا گرفته بودم اما خفیف بود و خدا را شکر زود خوب شدم اما چند روزی میشود که در بینی خود بوی خیلی خیلی بدی احساس میکنم و از این موضوع خیلی رنج میبرم لطفا راهنمایی کنید که چه کار کنم تا این بوی بد از بین بره ممنون از لطفتون
امیر ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ | ۰۵:۲۴
سلام من نه مزه غذایی حس میکنم و نه بویی رو حس میکنم این دیگ چ سمیه؟!
عباس ۲۱ مرداد ۱۴۰۰ | ۰۵:۲۸
باسلام از برادران وخواهران من چند هفته پیش نضر دادم که من کرونا خفیف گرفتم وحس بویایی وچشایی از دست دادم ولی الحمدلله که بعد سه هفته حس بویایی و...برگشت ولی باهی تکرار کردن اشیاء مثل کرم وازلین وعطر ولیمو اینها مرتب هی بومیکردم یعنی بفرض مثال {فیزتورابی}توخونه انجام دادم وجواب داد عزیزان البته باروحیه مثبت نه بااسترس ونگرانی یاعلی
مسعود ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ | ۰۲:۲۰
سلام دوستان، تقریبا همه نظر ها راجع به از بین رفتن بویایی یا شنوایی شبیه هم هست و لزومی به تکرار کسل کننده و نو مید کننده این پیام ها نیست، از دست اندر اکران این سایت هم تمنا دارم از درج این مطالب خود داری کنند، در عوض افرادی که به نحوی گرفتار شدند و بهبودی کامل یا نسبی پیدا کرده اند تجربیاتش را بگویند تا هم امید به افراد بر گردد وهم از تجربیات بهبودی آنان استفاده شود، البته بنده ام به این درد مبتلا و لزومی نمبینم شرح آن را باز گو کنم. با تشکر و امید به بهبودی همه بیماران
آمنه صالحی ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ | ۰۱:۴۸
سلام دوستان واسه گرفتگی بینی چی خوبه استفاده کنم امروز از داروخانه قلم بینی گرفتم از سوراخ سمت چی حس بویایی دارم ولی از سمت راست گرفته و کم حس بویایی دارم لطفا راهنمایی کنید خیلی نگرانم یوقت کرونا نباشه
آمنه صالحی ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ | ۰۱:۴۷
سلام دوستان واسه گرفتگی بینی چی خوبه استفاده کنم امروز از داروخانه قلم بینی گرفتم از سوراخ سمت چی حس بویایی دارم ولی از سمت راست گرفته و کم حس بویایی دارم لطفا راهنمایی کنید خیلی نگرانم یوقت کرونا نباشه
آمنه صالحی ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ | ۰۱:۴۱
دوروز پیش سرما خوردم آبریزش بینی و حخلط سینه داشتم ترشح زردرنگ ازبینی هم داشتم داروی گیاهی و آنتی بیوتیک مصرف کردم امروز عصر حس کردم از قسمت راست بینی حس بویاییم ضعیف شده ایا امکان دارد که علاِئم کرونا باشه یا سرماخوردگی و خوب میشم
بهنام ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ | ۰۱:۰۶
دوستان، از بین رفتن حس بویایی یکی از مهمترین علایم کروناست، پس حتی اگر هیچ علامت دیگری ندارید، به محض از بین رفتن حس بویایی یا کاهش آن، خودتون را قرنطینه کنید. حس بویایی بین یک هفته تا یکماه پس از بهبود کرونا، کم کم برمیگردد، ابتدا مزه های ترش مثل لیمو را حس خواهید کرد و به مرور سایرین. اما باید مغز را تحریک کنید، هر روز نعناع ، پرتقال، سیر، قهوه و گلاب را بو کنید و سعی کنید بوی آنها را به خاطر بیاورید، در موارد حاد ممکن است، بویایی تا دو ماه وجود نداشته باشد یا اینکه بوهای عجیب حس کنید، اما به هر حال درست میشود. اما قویترین داروی دنیا برای کرونا و عوارض آن : به خوب شدن ایمان داشته باشید و با روحیه مثبت تمرین و درمان کنید، این از هر داروی دیگری موثرتر است، افراد با روحیه مثبت نصف دیگران دچار علایم و عوارض میشوند و خیلی سریعتر بهبود پیدا میکنند، به طرز باور نکردنی روحیه در در درمان کرونا موثر است
مجتبی ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ | ۲۰:۱۹
سلام من چند روزه نه بویی حس میکنم نه طعم غذایی دلیلیش چیه اگه کسی میدونه کمکم کنه ک برای چی اینجوری شدم راه درمانش چیه
پرهام اردلان ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۴:۱۷
ممنون از توضیحات، لطفا مطالب جدید تر را هم قرار دهید، چون ظاهرا ویروس خودش رو هر چند ماه یکبار آپدیت میکنه
Siya ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۸:۰۹
من از بیستم تیر بدن دردم شروع شد او از بعد ی هفته متوجه شدم هیچ بو و مزه ای رو متوجه نمیشم حدود ده روزه تو این وضعیت اسف بارم یعنی این نعمت بزرگ رو کی قرار دوباره درک کنم
....... ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۵:۴۵
از نظر بعضی افراد قرص زنجبیل مؤثر است
....... ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۵:۴۲
بعضی افراد نظرشان این است که قرص زنجبیل مؤثر است
عباس ۰۸ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۲:۵۴
باسلام دوستان امروز ۵/8لغایت باروز جمعه سرماخوردگی خفیف خوردم واین یک هفته شد که حس بویایی ازدست دادم وکمی از چشایی که اول گفتم چندروزه وبرمیگرده وقتی نضرات شماها دیدم خیلی استرس منو گرفت که بعد ازچند ماه یاشاید سالها وبرمیگرده وحته اگه برگرده هم بااول فرق دارد لطفا لطفا اینهایی که بهبود شدند یه راه حلی به مابدن که مابتونیم ازش استفاده کنیم تشکر
عباس ۰۸ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۲:۴۸
باسلام دوستان امروز ۵/8لغایت باروز جمعه سرماخوردگی خفیف خوردم واین یک هفته شد که حس بویایی ازدست دادم وکمی از چشایی که اول گفتم چندروزه وبرمیگرده وقتی نضرات شماها دیدم خیلی استرس منو گرفت که بعد ازچند ماه یاشاید سالها وبرمیگرده وحته اگه برگرده هم بااول فرق دارد لطفا لطفا اینهایی که بهبود شدند یه راه حلی به مابدن که مابتونیم ازش استفاده کنیم تشکر
محمدزمان ۰۵ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۸:۰۸
بله بنده همینطوری بودم یک دکتر سنتی بمن گفت روزی ۳بار بافاصله گلاب بو کن .اینکارو کردم ظرف ۳الی ۴روز حس بویایی و چشاییم برگشت
هادی ۳۱ تیر ۱۴۰۰ | ۱۹:۳۰
دوستان بگردید ببینید کدوم مزه ( ترش شیرین تند تلخ شور ) رو بیشتر حس میکنید ( مثلا من ابلیمو خالی میخورم ببشتر از بقیه چیزا حس میکنم مزشو ) هی هروز بخورید تا عصب های چشاییتون تحریک بشه ایشالا بهبود پیدا کنید
رها ۲۹ تیر ۱۴۰۰ | ۱۲:۱۷
وای منم الان چند ماهه که بوی بد و ترشی مدام احساس میکنم....اوایل فکر میکررم توی خونه و آشپزخونست بعد ها فهمیدم همه جا باهامه....دیگه واقعا غیر قابل تحمله...از همه چی بدم میاد....امیدوارم همگی زود خوب بشن
Masih ۲۸ تیر ۱۴۰۰ | ۱۴:۴۶
منم مثل شما خدا به هممون رحم کنه
@darmanebooyayi ۲۵ تیر ۱۴۰۰ | ۱۴:۴۷
دوستان تنها راهی که میتونیم این مشکلو برطرف کنیم اینه که یه گروهی داشته باشیم که کسایی که خوب شدن و تجربه ای دارن کمک کنن بهمون و با هم در ارتباط باشیم،اینطوری شاید بهتر همو درک کنیم و قوت قلبی هم بشه برامون گروه زدم اینم لینکشه بیاین داخل گروه که بتونیم با تعامل داشته باشیم @darmanebooyayi
عزیزه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ | ۱۲:۳۷
با سلام خدمت شما عزیزان من آبان ماه به کرونا مبتلا شدم ،اوایل اصلا حس چشایی و بویایی نداشتم ،بعد چن ماه کم کم بوها رو فهمیدم ولی بعد دوماه از بوی اسفند وگوشت و مرغ و سبزی وخیلی چیزای دیگه حالم بد میشه مزه ی خیلی بدی میدن !دکتر هم رفتم گفتن خودش باید خوب شه !واقعا دیگه درمانده شدم ،وزنم کم شده ،حالم بده ،میشینم به حال خودم زار میزنم ،تا کی باید این طوری بمونم !.لطفا اگه کسی درمانی سراغ داره کمک کنه
محسن ۱۹ تیر ۱۴۰۰ | ۱۱:۵۸
سلام من از عید ۱۴۰۰ حس بویایی و چشاییم تغیر کرد یعنی کم شد ولی از بین نرفت بعد دو سه ماه بد تر شد و اکثرا غذا ها یه بو و مزه‌ی عجیب میدن بعد یه مدت فهمیدم وقتی نمک اضافه میکنم به غذا اون مزه بهتر میشه . راستی دوستان گفتن نون و بعضی چیزا رو نمیتونن بخورن ولی من میتونم نون بخورم ولی غذا هایی مثل لوبیا و قرمه سبزی رو مشکل تر میتونم بخورم
رضایی ۱۶ تیر ۱۴۰۰ | ۱۰:۵۶
خداروشکر بابت حس بویایی و چشاییمون که بزودی سلامت خودشو بدست میاره من فکر نمیکردم این نعمت پنهان اینقدر با ارزش باشه
رضایی ۱۶ تیر ۱۴۰۰ | ۱۰:۲۳
سلام وسپاس بابت مقاله شما و رفع نگرانیمون. من مدتی هست که بعداز این بیماری با خوردن بعضی غذاها بوی مشمئز کننده ای حس میکنم حتی این بو رو از بعضی از عطرهام که قبلا دوست داشتم حس میکنم و ازشون بدم اومده. سیب زمینی و طالبی ملون از این غذاها هستند موقع اجابت مزاج هم این بو رو احساس میکنم خیلی اذیت کننده ست شش ماه بیشتر از بیماریم میگذره امیدوارم کمکی به یافتن درمان این بیماری بکنه.
پانیذ ۱۴ تیر ۱۴۰۰ | ۱۳:۲۲
سلام دوستان من اوایل فروردین ۱۴۰۰ مبتلا شدم خیلی هم خفیف در حد ی کوفتگی یکی دوروزه ولی همون موقع حس بویایی و چشایی را کاملا از دست دادم. بعداز سه ماه تازه حس بویایی ام برگشته منتها احساس میکنم عرقم بوی خیلی بدی میده.بویی که تا حالا احساسش نکردم بعضی غذا ها و پیاز و سیر و تخم مرغ و بعضی وقتها هوای محیط های مختلفم اینطوریه. خیلی عذاب آوره. من روزی سه بار دوش میگیرم ولی بازهم معذبم. و بو از بین نمیره. نمیتونم جایی برم خجالت میکشم . یعنی دیگران این بو را از بدن من احساس نمیکنن؟ نظر دوستان را که خواندم متوجه شدم مثل اینه که این مشکل بویایی است من فکر میکردم بعداز کرونا آدم بدبو میشه خیلی عذاب می‌کشم. انشاالله خداوند همه بیماران را شفا بده.
محمد ۱۳ تیر ۱۴۰۰ | ۰۰:۳۰
سلام منم تیرماه سال99 کرونا گرفتم فهمیدم حس بویاییم رو از دست دادم حالا مدتیه حس بویاییم دو بدست آوردم حس چشاییم تغییر کرده گوشت و مرغ و سیب زمینی و برنج و بعضی خوراکی های دیگر یه طعم بد دارن ومن ازشون متنفر شدم لطفا درمانی برای این درد من تجویز کنید ممنون میشم
kovid ۱۱ تیر ۱۴۰۰ | ۰۶:۳۷
فروردین کرونا گرفتم الان یک هفتس دماغم و عرقم بوی سیر گندیده میده ی بوی عجیب
باران ۰۵ تیر ۱۴۰۰ | ۱۷:۳۸
من هم چند روزی هست که کرونا گرفته ام و روزسوم بویایی ام را کاملا از دست داده ام ولی مزه ترش وشیرین و شور را میفهمم خیلی حس بدی هست
باران ۰۵ تیر ۱۴۰۰ | ۱۷:۳۶
من هم چند روزی هست که کرونا گرفته ام و روزسوم بویایی ام را کاملا از دست داده ام ولی مزه ترش وشیرین و شور را میفهمم خیلی حس بدی هست
سیما ۰۳ تیر ۱۴۰۰ | ۱۰:۴۶
سلام دوستان من اردیبهشت کرونا گرفتم و هفته سوم بویاییم را از دست دادم و طعم مزه هیچ غذایی را حس نمیکردم و بعد از یکماه خوب شدم من گیاهخوار هستم شاید به این دلیل بوده که هیچ بوی بدی که بقیه دوستان میگن را حس نکردم و در ضمن مدت ده روز و روزی دو دفعه بخور بابونه و مریم گلی هم به مدت ده دقیقه انجام دادم و به نظرم خیلی تاثیر گذار بود چون بینی و گلوم خیلی خیلی خشک بود و بعد از انجام بخور خوب شد
ریحانه ۰۱ تیر ۱۴۰۰ | ۱۵:۳۲
سلام،،، همه پیامارو خوندم تا امروز فک میکردم خودم اینطوریم الان متاسفانه دیدم خیلیا اینجور شدن و فقد میدونم شماها درک میکنید چون اطرافیان باور ندارن هر چی میگم بوی گوشت و مرغ و ماهی با مدفوعم یکیه باور نمیکنن مسخرم میکنن ولی من واقعا اینطور شدم دقیقا یک ماه اینطور شدم، عید روز اول عید کرونا گرفتم حس بویایم کلا از دست دادم تو اردیبهشت یکم بهتر شده بود ولی ب ندرت خرداد کلا هرچی که توش گوشت و مرغ و ماهی بود میخوردم برام طعم گربه مرده کلا گوشت خام مرده و یه قویییی خیلی بد میداد که با مدفوع و بوی دستشویی یکیه بود برام هرچی من میگم خونوادم باور نمیکنن الان متوجه شدم حق با خودم خیلیا اینجورین،،، بنظرتون باید چیکار کنیم
محسن ۰۱ تیر ۱۴۰۰ | ۱۵:۱۷
سلام من چشای بویایم از دست رفته بود هفته قبل کرونا گرفتم الان خوبه خوبم فقط فقط با دارچین برگشت چشایم بویای چوب دارچین هرکی کمک بیشتر خواست بگه کمکش کنم
سحر ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۷:۵۲
سلام من نظرات بقیه رو که خوندم واقعا برق از سرم پرید همه ما یه علائمی رو داریم گه کاملا شبیه به همه این موضوع به نظرم تبدیل به یه بیماری شده بعضی غذاهارو اصلا حس نمیکنم و فقط یه مزه ی افتضاح بعضی چیزا مثل کیک و شیرینی و میوه رو مثل قبلا حس میکنم بوی سیر و پیاز کاملا عوض شده و آزااارم میده امروز الویه داشتیم غذای مورد علاقم و من فقط مزه ی افتضاح همیشگی رو حس میکنم واقعا دیوونه کنندست
عباس ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۵:۵۲
بعد از کرونا دچار نوعی یوبوست عجیب شده ام به نحوی که بخشی از مدفوع خشک می شود و نه تمام آن همچنین بوی مدفوع تا حدود 90 درصد از بین رفته و با اینکه من تمام بو ها را حس می کنم ولی بوی مدفوع را حس نمی کنم و گویا آن بو از بین رفته
میلاد ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۴:۵۸
سلام من دوماه نه بو نه طعم نه مزه رو حس نمیکنم چنتا دکتر هم رفتم ولی هیچکدوم در این رابطه نظری نداشتن واقعا گیج شدم دیگه از اینکه غذا میخورم ولی مزشو نمی‌فهمم حالم بد میشه و میلی به غذا ندارم کلا بدم اومده از خوردن اگه کسی درمانشو پیدا کرده بگه که چیکار کنیم که حسه خوبه بویایی و چشایی مون برگرده ممنون
فاطمه ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۹:۳۰
سلام دوستان من یمدت بویاییم صفر بود بعدشم هر چیزی بوی لجن و فاضلاب میداد مخصوصا مرغ و غذا های گرم .به طوری که بدون دماغ گیر اصلا نمیتونستم غذا بخورم ولی الان بع ۴ ماه بهترشدم و شاید بتونم بگم ۹۰ درصد بویاییم بهتر شده و موقع غذا خوردن حالت تهوع نمیگیرم خواستم بگم نگران نباشید خوب میشید چون خود استرسم بهبودی رو به تاخیر میندازه
فاطمه ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ | ۲۰:۴۷
سلا تو رو خدا یکی بگه با این بوی لجن تو دهن و بینی و یهو از گوشت خوری ب گیاه خاری تبدیل شدن چ کنیم بعدا تو پنج ماه 15کیلو کم کردم
مهدی ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۱:۰۳
سلام. دوستان عزیز من مهر ماه پارسال کرونا گرفتم.البته دکتر نرفتم و توی خونه موندم تا خوب شدم. اما بویائیم رو برای تقریباً دو ماه از دست دادم. با تمرین و تلاش بویایی من برگشت، اما الان به مدت دو هفته است بوی دود کلافه ام کرده. بوی دود مثل دود گازوئیل یا نفت. یکی دو روزه توی یک ظرف اسپری کوچیک، مقداری آب نمک درست کردم و روزی دو سه بار توی هر کانال بینیم چهار پنج پاف می زنم. اما کار بهتری که انجام دادم و فعلاً من رو از شر این بوی دود خلاص کرده اینه که من تمام وقت ماسک می زنم. حتی توی خونه. و این دو سه روزی که ماسک می زنم از شر بوی دود خلاص شدم. نمی دونم تا کی باید ماسک بزنم اما حداقل الان حالم خوبه. ممنون
رضا ۱۴ خرداد ۱۴۰۰ | ۰۱:۰۰
سلام دوستان یه کانال تلگرام هست راهکارهای درمان اختلال بویایی و چشایی رو با تجربه کسایی که این مشکل رو داشتن ارائه میدن و نتیجه های خوبی گرفتنhttps://t.me/coronaiha
شهرام ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۳:۱۹
غلط محض بود این نوشته. من ۸ ماهه از کرونا گرفتنم میگذره مدت زیادی که کلا چیزی حس نکردم الان برگشته کلا ذائقم و طعم همه چیز برام عوض شده. برای مثال بوی بعضی چیزا که قبلا خوشایند بود الان عذابم میده و مثلا بوی عرق بدن خوشایند شده. این چه درد و مرضیه اسیر شدم.
حسین ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۵:۵۴
منم یکسال میشه بعد از کرونا هنوز حس بویایی برنگشته بوی اکثر چیزها رو یا متوجه نمیشم یا بوی عجیبی دارن بوی قهوه مثل قهوه سوخته هست بود بنزین مثل بوی دود هست بوی تن ماهی خیلی بوی موندگی میده بوی گلاب و گلها رو اصلا نمیفهمم بوی دارچین و وانیل هم خیلی کم متوجه میشم. ولی مزه ها رو تا 80 الی 90 درصد میفهمم. هر کاری هم کردم درست نشده. هیچ درمانی فعلا نداره خیلی سرچ کردم دوستام توی آمریکا میگن هنوز هیچ علاجی نداره دارن تحقیق میکنن همچنان ولی تا میتونید سعی کنید چیز های طبیعی بو کنید مثل سرکه و و انیل و دارچین و گل و از این چیزها
سعید ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۲:۲۳
خیلییییییی عالی بود
حسن ۰۷ خرداد ۱۴۰۰ | ۰۸:۲۳
سلام من تو فروردین کرونای خفیف گرفتم دو هفته قرنطینه بودم یک هفته حس بویایی نداشتم بعد حس بویاییم برگشت . الان فقط بوی پیاز داغو خیلی بوی بدی احساس میکنم. میخواستم ببینم کسی دیگه ای هم اینجوری شده؟
میلاد ۰۶ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۷:۴۰
سلام به همگی باور کنید نظراتو خوندم خوشحال شدم فکر میکردم فقط منم که بعد کرونا بوی نان تازه و برنج و اینارو روی لجن و سوختگی حس میکنم باور احساس میکردم نسبت به هر چیزی که نشاسته داره حساس شدم ولی الان میدونم عارضه کروناس که همه نوع نان و غذا و حتی بیسکوییت هم بوی بدی میده و هر وقت میام خونه بوی برنج میاد انگار بوی سوختن دسته ماهیتابه پیچیده تو خونه و از چند نفر نظر خواستم همه گفتن بوی طبیعی برنج تازه و نان تازس واقعا در ابهام شدیدی بودم
علی ۰۶ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۵:۱۶
اگر کسی عسل طبیعی داره داخل هر سوراخ بینی دو قطره بریزه معجزه میکنه البته سوزش داره ولی نگران نباشید برا سینوزیت هم خوبه
emy ۰۳ خرداد ۱۴۰۰ | ۰۴:۱۷
همه حرفایی که گفتید حرف منم هست . خدایی چرا درباره این هیچ جا چیزی نمیگن ؟ نوشابه هم میخوریم مز فلفب دلمه ای میده. ارزومه مزه های واقعی برگردن
بهزاد ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۲۳:۲۰
سلام بنده و خانمم آذر سال ۹۹کرونا گرفتیم که بنده زیاد آسیب ندیدم اما خانمم از ناحیه ی گلو بیشتر آسیب دید که از اون موقع تا الان اصلا هیچ یک از حس بویایی و چشاییش خوب نشده و باعث اذیتش میشه امکان داره راهنمایی کنید برای بازگرداندن حس بویایی و چشایی ممنون و تشکر
المیرا ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۶:۴۱
کرونا گرفتم وحس چشایی و ازدست دادم هیچ مزه ای نمیفهمم
فاطمه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۶:۳۶
سلام اگ شما چن ماه من از مهر پارسال اینطوریم و الان۸ماهه ک همه چیو ی بوی بد میفهمم کسی هم نمیتونه کاری کنه
مژده ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۴:۴۵
سلام بچه ها ماهم درگیر این مسئله بوی بد بینی بعد از کرونا بودیم و انواع رایحه گیاهی تنها راه حلش هست مثل:اکالیپتوس؛گل رز؛گل محمدی؛گلاب و مخک که از همه بهتر بخور اکالیپتوس هستش.بخور بدین و زیر ملحفه سرتون رو بالاس بگیرید و نفس عمیق بکشید روزی سه مرتبه و کنار بینی ویتامین Aبزنید و عطر و ادکن
محسن ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۷:۰۱
سلام. برای من بعد از بهبودی الان نوشابه مشکی و بعضی دلسترها و آبلیمو مزه کپک میده.. کسی اینطوری شده؟
سحر آدریان ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۶:۲۷
من اردیبهشت 99 کرونا گرفتم یک ماه حس بویایی و چشایی نداشتم بعدش کم کم اوکی شدم، اما الان سه چهار ماهه یه طعم بدی تو خوردنی ها دهنم حس میکنم مخصوصا وقتی ماست و خیار و هندونه، ریحون و نعنا، و ترشیجات میخورم، طعمش اینقد شدید میشه که اصلا رغبت نمیکنم برم سمتشون. البته توی اکثرا غذاها هن حسش میکنم اما توی مواردی که گفتم شدتش خیلی زیاده، توی مدفوع هم حسش میکنم. خلاصه یه اوضاع بدیه... کسی راه حلی براش پیدا کرده؟؟؟؟
زهره ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۱:۳۳
من آبان گرفته بودم و همچنان درگیر بویایی چشایی ام. یه سری بوهار‌و می‌فهمم ولی خیلی هاشون رو نه. بوی نون و مدفوع خیلی بده. یه بویی شبیه گندیدگی و سوختگی. یکی از دوستان درباره خلط ته گلو نوشته بود. منم اون خلط رو دارم که از بین نمیره و نمی دونم چیه. مدام باید سینه صاف کنم و ته گلوم خشک و تلخ و بد طعمه. مدام آب می خورم اما تمام دهنم تلخه همیشه. بیشتر از ۷ ما میگذره و من هنوز خوب نشدم.
Ali ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۸:۴۰
سلام منم دقیقا 8 ماهه اینطوری شدم لطفا اگه راهی برای درمان سراغ دارید بهم اطلاع بدید آیدی اینستاگرامم @alifoujii
اردشیر ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۰۵:۰۱
با سلام بنده هم همین مشکل را دارم بوی بد داره دیوونم کرده
رضا ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۶:۰۴
سلام دوستان تشریف بیارید به کانال تلگرام ما و از تجربه کسایی که بویایی و چشاییشون بهتر شده استفاده کنید https://t.me/joinchat/KX0BWnN9yKA5NmY0
نسترن ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۳:۲۷
سلام الان که اومدم دیدم همه ما یه درد مشترک داریم من الان یکساله که بویایی ندارم ولی این مشکل نیس الان سه ماه که باردارم و دچار همین مریضی شودم همه بو ها ی بو بد میده همش بالا میارم واز پیاز و همه چیزا دیگ تنفر پیدا کردم و بچم باید وزن بگیره ولی من هیچی نمیخورم تروخدا کسی اگه راهکاری داره بگه یا دکتری میشناسه یا قرصی ک برای بارداری ضرر نداشته باشه معرفی کنه
جواد ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۶:۳۸
سلام من بعداز۳روزبدن درد و۴روزگلودرد حس بویاییم روازدست دادم آیا کرونادارم؟
علی ص ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۰۳:۴۴
دوستان منم همین مشکلات برام پیش اومد در واقع اواخر مهر 99 بود که یه شب کوفتگی و تب من رو گرفت. فردا صبح نتونستم برم سر کار و فکر کردم یه تب سادس با این حال خودمو تو اتاق قرنطیه کردم خلاصه کنم. هفته اول تب و لرز بود هفته دوم تب و لرز رفت و پادرد عجیبی گرفتم و نمیتونستم اصلا بشینم و به سختی میخوابیدم . بعدا متوجه شدم عصب سیاتیکم ورم کرده. احتمالا به خاطر حرکات ورزشی و کششی بود که توی هفته اول داشتم. پس فعالیت هاتونو حداقل کنید هفته سوم بویاییم از کار افتاد ولی دیگه تقریبا خوب شده بودم وفقط بویایی بود. بعد از چند روز متوجه شدم که بوها همه شبیه هم شدن. بوها همه مثله هم بودن و انگار بوی دود لاستیک رو تو بینیت کار گذاشته باشن. به توصیه خالم که به واسطه شغلشون با پزشکی آشنا بودن احتمال دادن که توی سرم عفونت و چرک باقی مونده باشه و حسابی چندین شبهر شب نیم ساعت بخور گرم دادم و بخور به همراه پماد ویکس یا برگ اکالیپتوس. به مرور و کمتر از یک هفته بوها برگشتن و اون بو کمرنگ شد و عوض بوهای تند و بعد از چند روز سایر بوها هم برگشتن. البته من خودم خیلی به بو حساس بودم. و برام مهم بود. الان بعد از گذشت 6 ماه میبینم که بوی عرق بدنم تغییرکرده و نمیشه گفت بد بو شده اما انگار بوی روغن میدم. و این بوی عجیب هست که اذیتم میکنه. نمیدونم چه مشکلی برام پیش اومده و همچنان هم ادامه داره.
علی ص ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۰۱:۱۸
دوستان منم همین مشکلات برام پیش اومد در واقع اواخر مهر 99 بود که یه شب کوفتگی و تب من رو گرفت. فردا صبح نتونستم برم سر کار و فکر کردم یه تب سادس با این حال خودمو تو اتاق قرنطیه کردم خلاصه کنم. هفته اول تب و لرز بود هفته دوم تب و لرز رفت و پادرد عجیبی گرفتم و نمیتونستم اصلا بشینم و به سختی میخوابیدم . بعدا متوجه شدم عصب سیاتیکم ورم کرده. احتمالا به خاطر حرکات ورزشی و کششی بود که توی هفته اول داشتم. پس فعالیت هاتونو حداقل کنید هفته سوم بویاییم از کار افتاد ولی دیگه تقریبا خوب شده بودم وفقط بویایی بود. بعد از چند روز متوجه شدم که بوها همه شبیه هم شدن. بوها همه مثله هم بودن و انگار بوی دود لاستیک رو تو بینیت کار گذاشته باشن. به توصیه خالم که به واسطه شغلشون با پزشکی آشنا بودن احتمال دادن که توی سرم عفونت و چرک باقی مونده باشه و حسابی چندین شبهر شب نیم ساعت بخور گرم دادم و بخور به همراه پماد ویکس یا برگ اکالیپتوس. به مرور و کمتر از یک هفته بوها برگشتن و اون بو کمرنگ شد و عوض بوهای تند و بعد از چند روز سایر بوها هم برگشتن. البته من خودم خیلی به بو حساس بودم. و برام مهم بود. الان بعد از گذشت 6 ماه میبینم که بوی عرق بدنم تغییرکرده و نمیشه گفت بد بو شده اما انگار بوی روغن میدم. و این بوی عجیب هست که اذیتم میکنه. نمیدونم چه مشکلی برام پیش اومده و همچنان هم ادامه داره.
امیر ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۲:۴۹
من حس بویایی ازدست دادم اما از داروخانه ویکس قلمی گرفتم هرروز میزدم داخل بینیم بومیکشیدم تو یکهفته حس بویاییم برگشت
مهدی ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۰۱:۴۵
سلام خدمت دوستان من دقیقا الان سه ماهو نیمه از وقتی باشگاهو شروع کردم تو دوران کرونا و مربی بیست و نه سالمو سر کرونا از دست دادیم یروز قبل مرگش دقیقا داشتم باهاش رو در رو بدون ماسک صحبت میکردم و نمیدونسم کرونای انگلیسی داره به این مرض دچار شدم طعم گوشت مرغ تخم مرغ ماهی پیاز سیب زمینی پخته شده و نان بربری هم تازه اضافه شد ب بدبختیام بوی عطر همشون شدن ی بوی وحشتناک که تو عمرم همچین چیزی حس نکردم مدفوع و ادرارم همین بوی خاص و دارن بدون ذره ای تغییر ولی شما این مواد و استفاده نکنید مدفوع و ادرارتون کاملا مث قبل طبیعی هست چیزایی ک مزشون و بوشون مثل قبله شیرینی خوراکی بستنی ابمیوه بیشتر میوه ها اینا عادی هستن ولی باید خداروشکر کرد چون افرادی ک همچین بلایی سر بویایی و اعصاب مهم بویاییشون میاد دیگه سکته و مرگو رد میکنن و زنده میمونن
رضا ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۲۲:۴۱
سلام من ودخترم هم حدود سه ماه هست که بوی بد رو حس می کنیم خانواده گوشت سبزی نوشابه نان وسنگک تازه و خیلی ازغذاها رو نمیتونیم بخوریم البته وقتی از لینوترش استفاده بشه میشه یه کنی غذاخورد بیشتر برنج و هویج وسیب زمینی سرخ کرده فقط می تونیم بخوریم خودم قرص اموکسی کلاو و قرص های دیگر عفونت ، اسپری بینی و هزاران کوفت رو مصرف کردم نایجه ای نداده و گفتن حداقل یکسال طول میکشه تاخوب بشه دوادرمون نداره خودتونو زیاد اذبت نکنید
روهام ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۸:۰۳
سلام من حدود یه هفتس یه سرماخوردگی جزیی داشتم بدون تب و سرفه وهیچ چیز دیگه ای ولی حالا حس بویاییمو از دست دادم به نظرتون اوایل کرونا هست یا اخراشه؟
سارا ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۰۱:۳۲
با سلام بنده آبان ماه کرونا گرفتم خوب شدم بویایی و چشاییم برگشت اما بوی گند رو داشتم همراه با مواد پروتئینی و خیلی چیزهای دیگه خیلی وزن کم کردم در اخر به پزشکی مراجعه کردم گفتند این بو ناشی از عفونتیه که بر اثر کرونا سینوس ها درگیر نیشن یک دوره کو اموکسی کلاو داد هر ۸ساعت و یک اسپری بینی الان ۱۰ روزه که دارو و اسپری و استفاده کردم حدود ۸۰ درصد اون بود کم شده و میتونم مرغ و گوشت و تا حدودی مصرف کنم اینم تجربه من
رضا موسوی ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۲۰:۴۲
با سلام.چند ماهی هست که بویایی و چشایی من ضعیف شده.وبه تازگی وقتی بعضی از غذاهارو میخورم نمیدونم بو یا مزه بدی میده،طوری که حالت تهوع بهم دست میده و نمیتونم غذارو بخورم.مثل بو یا طعم چرک یا عفونت هست.لطفا کمکم کنین و راه درمانش رو بهم بگین.ممنون
رعنا ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۶:۴۰
با سلام وقتتوتن بهیر دوستان من اوایل آبان سال گذشته کرونا گرفتم خواهرم برادرم و پسر خواهرم هم مبتلا شدن بعد چند روز متوجه شدیم که حس بویاییمونو کلا از دست دادیم و به طبع اون چشایی رو فقط شیرین و شور ...حس میکردیم(البته نا گفته نماند که به جز خواهرم ما هر سه تامون فقط بویاییمون از کار افتاده بود بدون هیچ علائم دیگه ای.نه گلو درد نه سرفه نه بدن درد هیچی)بعد یک ماه البته به کمک زدن روغن سیاه دانه به داخل بینی بویاییمون به تدریج برگشت حدودا بعد دوماه که الان نزدیک ۴ماه هست هر چهار تامونم احساس بوی بد توی دماغمون هست طعم هیچی دیگه مثل اولش نیست نه غذا نه میوه نه سبزی نه ادکلن هیچی انگار به بوی همه چیز نفت و ادکلن و بوی بد اضافه کردن خیلی زجرآوره خیلی.حسرت خوردن سبزی و میوه و...به دلمون مونده دوستان قدر سلامتیتونو بدونین حتی این بویایی بزرگترین نعمته که الان که ما اینجور شدیم بیشتر قدرشو میدونیم دوستان اگر کسی راهکاری چیزی بلده و میدونه به منم بگه واقعا دیگه خسته شدم موندم که چه دکتری برم که بتونه مداوام کنه ممنون
مرضیه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ | ۲۱:۵۹
سلام دوستان عزیزمنم دقیقامثل شماهستم توضیح لازم نیست دوماهه بوی بده تودماغام باهاش کناراومدم دکتررفتم امگا3. بهم داد یه قطره هم داد و یه امپول تجویزکردوگفت هرروزدماغتوبااب نمک شستشوبده بعدبااوکالیپتوس بخوربده واقعابهترشدم ولی گفت تایه سال ادامه داره به اعصابتون مسلط باشین فقط ارامش بوشوکمترمیکنه توکل به خداکنین به امیدشفای همه مریض هاانشالله برای شفای همه این مریض هاصلوات
فاطمه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۳:۵۹
سلام من یه هفته هست که فقط بویایی خودم رو از دست دادم و هیچ علائم دیگه ای ندارم .
مرتضی ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ | ۲۳:۳۶
وای منم بوی سوختگی حس می کنم،انگار دارم به صورت مدام پلاستیک سوخته را بو می کنم،خیلی عجیبه.واقعاچقدر عجیب...
shadi ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ | ۲۲:۳۲
سلام دوستان قبل از هر چیزی توصیه میکنم حتما لیموی تازه استفاده کنید فوق العاده تاثیر داره هم بوی خوبی داره هم رو اشتهاتون تاثیر میذاره بنده ابان ماه سال گذشته کرونا گرفته بودم و تا اواخر بهمن حس بویاییم رو کامل از دست داده بودم از اون به بعد هم گاهی بوها رو استشمام میکردم از اوایل فروردین ماه دقیقا این حالت هارو که دوستان هم توضیح دادن دارم بوی گوگرد، بوی نم، بوی سوختگی، بوی قیر، بوی الودگی هوا و... رو استشمام میکردم و تقریبا همه ی غذاها هم برام نامطبوع و بدمزه بود دو بار هم به پزشک مراجعه کردم قرص مولتی ویتامین، امپول ب ۱۲ ، قرص زینک، قرص ویتامین آ . تجویز کردن اما تاثیر چندانی نداشت سه هفته نتونستم غذا بخورم خیلی ضعیف شده بودم تا اینکه مامانم برام اش رشته پخت که نه اون بوی نامطبوع رو نداشت و نه مزه ی بدی خیلی بهتر شدم برام لیموی تازه هم گرفتن که خیلی تاثیر داشت خیلی عالی بود توصیه میکنم شماهم استفاده کنید من رو هر غذایی که میتونم بخورم اب لیموی تازه میریزم و عالیه بهتون توصیه میکنم
فرهاد ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۱:۰۶
با سلام ببینید اصلا جای نگرانی نیست به زندگی خودتون ادامه بدین اینم خوب میشه
مسعود، يک گرفتار ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۳:۴۲
به نام خدا با سلام خدمت همه.چقدر اینجا تجربیات دوستان نزدیک هم هست و با وضعیت من هم مشابهت داره. راستش من اواسط تیرماه به نظر خودم کرونا گرفتم. تست ندادم ولی نزدیک یه ماه خودمو قرنطینه کردم. یک هفته تب و حدود سه هفته گرفتگی و احتقان کامل بینی که هیچگونه آبریزش و خلطی وجود نداشت و خیلی اذیت کننده بود.اما در اون ایام و تا مدتی بعدش حس بویایی و چشاییم مشکلی نداشت. تا این که کم کم دقیقا نمیدونم از کی شاید شهریور و مهرماه عذرخواهی می کنم حس کردم بوی عرق بدنم تغییر کرده که بویی کاملا جدید و ناشناخته بود و در مدفوع و ادرار هم تقریبا همون بو قابل تشخیص بود. ابتدا در روزهای ابتدایی شباهت بو رو در برنج مصرفی می دیدم و فکر می کردم مربوط به اون باشه ولی این قضیه ادامه دار شد تا این که در این چند ماه اخیر با دقت بیشتر کاملا بوی بد رو در گوشت قرمز و مرغ پخته یا تف داده شده و حتی کباب کوبیده و همبرگر و کلا اینطور که فهمیدم تقریبا همه مشتقات پروتئینی و گوشتی هم مثل خیلی از نظرات احساس میکنم. بوی پیاز و سیر سرخ شده هم نسبت به قبل برام تغییر کرده و ناخوشایند هست. ابتدا اصلا فکر نمیکردم مربوط به عوارض کرونا باشه چون خیلی از بوها نظیر سبزیجات تا حدی میوه جات عطرها و ... رو متوجه میشدم و فکر میکردم مشکل داخلی پیدا کردم ولی با خوندن نظرات دوستان به یقین رسیدم که مربوط به بویایی خودم هست. نکته مهمی که این باور رو تشدید می کنه که پیوسته چربی روی پوست بینی رو که با دست لمس کرده و بو میکنم طیفی شبیه همون بوی ناخوشایند ناشناخته رو داره که در عمر 30 ساله تجربه نکردم و واقعا قابل توصیف نیست.شاید عجیب باشه ولی تاحدی با کمی نزدیکی بتونم بگم شبیه بوی شامپو سیرپرژک هست چربی روی بینی و یا گاهی نوع خاصی از بویی شبیه زباله. گفته یه عده از دوستان کاملا درسته. الان که فهمیدم مشکل از کجاست و بیشتر بهش فکر می کنم واقعا هنگام مصرف این مواد خیلی بیشتر اذیت میشم. امیدوارم فرجی بشه و هممون از این معضل رهایی پیدا کنیم. خداوند همه بیماران رو شفا عنایت کنه.
علی مرادی ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۰:۴۴
واقعا کسی نیست جواب این همه سوال یه جور رو بده بابا دارم دیوانه میشم با این احساس بویایی و چشایی بوی تعفن بوی گند
صوفیا ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ | ۲۲:۳۱
اولا از دست رفتن حس بویایی و چشایی معمولا چندروز بعد از ابتلا به کرونا اتفاق میفته, دوم تو بعضی افراد تا یک سال هم ممکنه طول بکشه!
سعادتی ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ | ۲۳:۵۰
سلام بر همگی من اول پاییز بدن درد تب لرز شدید داشتم. احتمالا کرونا بود بویایی وچشایی هم ۵۰درصد بود بعد یه ماه خوب خوب شدم تا اینکه از بهمن ماه ۹۹ صبح بیدار شدم موقع غذا خوردن بوی لجن تو دهنم بقدری شدید بود دیگه نتونستم غذا بخورم. حس چشایی کلارفته بود ده تا دکتر رفتم. ۲۰تا داروخانه هر کدومشون یه چیزی گفتند فقط یه دکتر داروساز توخیابون بهار بهم گفت بیخودی خودتو. اذیت نکن خیلی ها همین حالت تورودارن نه داروی کشف شده برای این مریضی نه داروهای دیگه جواب دادند احتمال داره بداز ۴الی۵ماه خوب بشی گذشت من دوستم سر درد شدید داشت کرونا گرفته بود اسفند۹۸ یک سال پیش بردم. پیش یه عطاری دارو گیاهی داد تقریبا سر دردش خوب شده خیلی کم شده همون موقع از عطاری پرسیدم گفتم. غذا گرم. مثل گوشت قرمزیا مرغ میخورم مزه دهنم خیلی بد میشه مثل اینکه بنزین میخورم یا مزه ماهی گندیده میده بوی لجن میده گفت یه سری دارو. گیاهی بهت میدم احتمال ۹۵درصد خوب میشی تو خیلی ادم عصبی هستی کرونا به اعصاب تو صدمه زده واقیعت گفت من عصبی هستم منتها نمیدونم. چرا دارو نگرفتم. بخورم. خودش گفت ۹۵درصد اگه کامل استفاده بکنی خوب میشی منتها من حوصله اینکه هر روز ۳دفعه فعلان پورد باشیر بجوشونم. صاف بکنم بخورم سر ساعت ندارم نگرفتم الان هم شام نون گوجه خالی خوردم خیلی خیلی عصبی شدم دارم. هر روز لاغر میشم کلابهم ریختم حالم اصلا خوب نیست کسی داروی چیزی پیدا کرد خوب بود یه خبر به ما هم. بدیم
مسعود ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۵:۵۳
سلام درود بر دوستان عزیز دلم اصلا حای نگرانی نیست من خودم درحال حاضر بعد از گذشت ۵ ماهه ک از متبلا شدنم میگذره یک ماه اول کلا حس بویایی نداشتم رفقا اما تدریجی با خوردن ویتامین های D وC بهبود پیدا کرده اما اما هنوز ک هنوزه بوی پیاز بوی مباب کوبیده و همین بوهایی ک دوستان گفتن رو بد بو حس میکنم اکثر کامنت ها رو خوندم انشالله زودتر خوب بشیم دوستان اینو بگم درسته حس بویایی شما دچار اختلال شده ولی خداروشکر همه نا جز بازماندگان و بهبود یافته ها بودیم و الان بدنتون در مقابل این ویروس منحوس مقاومت نشون داده و الان اک سیستم ایمنی بدنتون رو.قوی کنید و مواضب باشید دیگ کرونا نمیگیرد چون بدنتون پادتن داره و به همتون تبریک میگم و جای نکرانی نیست خوشحال باشیم و خداروشکر ک زنده ایم این حس بویایی چیزی نیست برمیگرده فعلا ک بنده با بخور جوهر نعنا و دمنوش و ویتامین هایی ک گفتم دارم استفاده میکنم تا ببینیم چی طوری میشه ولی حس میکنم بهتر دارم میشم رفقا پس به هیچ عنوان نگران نباشید سیستم عصب تا یک سال وقت ترمیم داره تا مث سابقش اوکی بشه . فعلا ک شما کرونا رو شکست دادین پس بهتر رعایت کنیم حداقل ناقل نباشیم. تا انشالله خبر های خوبی بشنویم از نابودی این ویروس همه گیر موفق پیروز پایدار سلامت باشید درکنار خونواده هاتون ❤
افشین ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۸:۵۶
من مدتی حس بویایی و چشایی نداشتم،تست دادم کرونام مثبت بود،بعد دوماه چشایی و بویاییمم برگشت ولی الان تمام غذاها بو و طعم خیلی بدی میدن،
سعید ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ | ۲۱:۳۸
بچه ها منم 5ماهه بویایی و چشاییم خیلی ضعیف شده ولی میگن برا هرکس فرق میکنه برا ی سری 2یا3 هفته برا ی سری 4ماه برا ی سری هم 1سال وقت میبره ولی برگشت پذیره اخرش هیچ دارویی هم نداره ولی بوکردن عصاره های گیاهی می تونه کمک کنه زوتر برگرده
علی ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۹:۵۸
سلام . اکثر نظرات دوستان را که خواندم فکر کنم من جز اولین کسانی بودم که بویای و چشایی ام را از دست دادم، حدودا یکسال و دو ماه پیش، تا 3ماه تقریبا مزه هیچ چیزی را متوجه نمیشدم ولی کم کم چشایی بر میگرده و اما بویایی، فکر کنم من انواع روش های ممکن را امتحان کردم و حتی طب سنتی. اگر بخوام به دوستان توصیه بکنم اینکه اولا فکر نکنید این فقط مشکل ماست بلکه خیلی ها درگیر شدن پس ناراحتی رو کنار بزارید که جز داغون شدن روح و روان نتیجه ای نداره بعد هم واقعا تنها راهش تقویت اعصاب و توکل هست من با اینکه هنوز بویاییم برنگشته ولی می تونم بهتون بگم هرچقدر سخت بگیرید سخت تر میگیذره پس سعی کنید عادی برخورد کنید(من کاملا درک میکنم که این خیلی سخته ولی بهتر از عذاب دادن خودتون هست ) به اطرافیان هم حق بدید که درکتون نکن که از غذا خوردن لذت نمی برید یا اینکه بوهای به شدت بد متوجه می شید به هرحال ما هم دیگه را درک میکنیم ، به هرحال من تمام این مراحل را گذروندم و هنوز هم درگیرم و فقط توصیه می کنم به صبر، توکل و امید. شاید این امتحانی هست که ما قدر بقیه داشته هامون را بیشتر بدونیم و بدونیم سلامتی بزرگترین سرمایه ماست. به امید سلامتی تمام مردم و برگشتن بویایی و چشایی همه ما :)
سحر ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۷:۱۷
سلام دوستان م
@darmanebooyayi ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۳:۵۳
دوستان تنها راهی که میتونیم این مشکلو برطرف کنیم اینه که یه گروهی داشته باشیم که کسایی که خوب شدن و تجربه ای دارن کمک کنن بهمون و با هم در ارتباط باشیم،اینطوری شاید بهتر همو درک کنیم و قوت قلبی هم بشه برامون گروه زدم اینم لینکشه بیاین داخل گروه که بتونیم با تعامل داشته باشیم @darmanebooyayi
تیمور ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۰:۳۷
سلام بنده حدودا چهار ماه پیش کرونا گرفتم. الان حس چشایی من تغییر کرده خصوصا در مورد لبنیات که طعم و بوی آلوئورا رو حس میکنم خواستم ببینم این تغییر حس چشایی تا کی ادامه داره راهی برای درمانش هست؟؟
Aida ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ | ۲۳:۴۸
سلام دوستان من ی چند وقتیه تندتند گلوم خشک میشه دقیقا بعد از اخرین سرما خوردگی یا حالا نمیدونم شایدم کرونا بود ک تو دی ماه 99گرفتم.همش حس میکنم ی ترشحاتی رو دارم قورت میدم بینیم گرفته انگار هوا توشه.یه چیزی که میخورم بعد نیم ساعت دهنم بوی بد میگیره ازمایش و اینا هم دادم طوریم نبوده.فقط تست کرونا ندادم اونموقع که سرما خوردم.یعنی ازعلائم کروناس که باقی مونده باشه؟و باید چیکار کنم اگه کسی این مشکل و داشته چون واقعا چند ماهه عاجز شدم.دکتر هم رفتم تاثیری نداشته
الی ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۶:۲۵
یه ساله از بوی بد بینیم میگذره و هنوز خوب نشدم... خیلی غم انگیزه ولی بچا موقع غذا بهش فکر نکنین ؛ زیاد روی غذا متمرکز نشید و نگید قبلا چه بوی بهتری داشت همونجوری که هست بپذیرینش کم کم عادت میکنین چون چاره ای نیست
فاطمه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۱:۲۸
سلام نظر دکتر نویسنده متن بالا کاملا اشتباه است، من الان ۵ ماه هست که بویایی و چشاییم با مشکل روبرو شده، ای کاش که سه هفته ای بویایی و چشایی بر میگشت!!! تمامی نظرها رو خوندم میتونم بگم منم با یک بوی عجیب و غریبی که نمیتونم توصیفش کنم مواجه شدم و دارم باهاش زندگی میکنم، بیشتر به گازوئل یا یه چیزی شبیه سوختگی شبیه هست. من نمیتونم این حس و بویی رو که دارم تجربه میکنم برای خانوادم تعریف کنم و اونها هم باور ندارن و یه جورایی مستاصل شده بودم تا اومدم اینجا و پیامها رو خوندم و متوجه شدم این فقط من نیستم که اینطوری شدم و این باعث دلگرمیم شد. به امید شفای همه مریضها علی الخصوص کرونایی ها و افرادی که مثل ما مشکل بویایی و چشایی پیدا کردن. آمین یا علی علیه السلام
زهره ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۶:۳۹
دوستان من اصلا نمیدونم کرونا خفیف گرفتم یا نه.الان ۶روزه حس چشاییم مختل شده و غذاها بهم مزه ندارن.دهنم به جوریه انگار با چایی سوخته باشه.الان یعنی کرونا دارم یا قبلا گرفتم این اثرشه؟
زهرا ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۰:۰۵
منم ۴ ماه پیش کرونا گرفتم و کاملا حس بویاییم رو از دست دادم از یک ماه پیش حس بوییایم بهتر شده اما مرغ و تخم مرغ نمیتونم بخورم اوایل فکر میکردم بخاطر مرغ ها باشه اما اطرافیان میگفتن که چیزی حس نمیکنن هنوز مرغ و تخم مرغ خیلی بوی بدی میده واقعا نمیدونم چکار کنم
نرگس ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۰:۵۰
سلام من ۷ماهه حس بویایی مو از دست دادم والان بوی های بدی رو احساس میکنم که آزار دهنده هست ،در صورتی که در اینجا عنوان شده تا سه هفته کاهش حس بویایی، فروکش میکنه. وکامنتا روکه خوندم واقعا تعجب کردم که همه دوستان مشکل منو دارن ،چون من وقتی به اطرافیانم میگفتم چنین مشکلی برام پیش اومده باور نمیکردن . امیدوارم هممون حس بویاییمون برگرده.
رضا ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۹:۰۶
منم یک سال پیش گرفتم و بویاییم از کار افتاد . تا 1 ماه پیش مثل شما دوستان همه بوها یکی بود . واسم کباب گوشت می اوردن ولی بو فاضلاب میداد . همه چی قاطی شده بود . اما خدا رو شکر بعد یه سال بویاییم برگشت و میتونم بگم 80 % برگشته دیگه بو ها رو قاطی نمیکنم ولی بویاییم هم اونقدر قوی نیست زیاد . یعنی هنوز مثل اولش نشده ولی راضیم اینو گفتم که دوستان امیدتون رو از دست ندین شاید مثل من 1 سال طول بکشه که برگره
حمید ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ | ۲۲:۰۸
سلام منم حدود شش ماه پیش کرونا خفیف گرفتم خوب شدم ولی الان بعد از خوب شدن یک بوی بسیار بدی حس میکنم بوی پیاز گوشت خیلی بوی بدی هست لطفا اگر کسی را حل داره بگید ممنون میشم من واقعا حالم گرفته هست
مهسا ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ | ۲۰:۲۴
سلام من کرونا نداشتم ولی دوماهی هست ک بعضی چیزا بوی وحشتناکی دارن مثل ماست خیارکه اصلا نمیتونم بخورم به نظر شما چیکار کنم
dr.ansari ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۱:۱۴
با سلام...افرادی که دچار آنوسمی(از دست دادن بویایی) ماندگار بعد از بهبود کرونا هستند از اسپری های نازال کورتیکواستروئیدی مثل فلوتیکازون استفاده کنن تا التهاب عصب بویایی رو کاهش بده...برای افرادی که دچار فانتوسیما یا توهم بویایی شدن و بوی بعضی غذا ها رو متفاوت احساس میکنن اگه شرایط(بارداری،سن کمتر از 18،مشکلات کبدی و کلیوی) یا بیماری خاص(،افسردگی،صرع،...) نداشته باشن میتونن هر شب یک قرص کلردیازپوکساید 5 میلی گرم بخورن...البته نباید طولانی مدت این دارو مصرف بشه و اگه داروی خاصی مصرف میکنین در مورد تداخلات احتمالی حتما آگاه باشین. موفق باشید
زینب ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۱:۰۸
خدیاا من الان نزدیک یع هفتس هیچی احساس ننیکنم کانلا حس بوبایی و چشاییم رفته این دیگه چه دردیه دارم دبونه میشم راه حلشش چیه؟؟؟
Narges ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ | ۲۱:۱۴
سلام به همه من مهرماه کرونا گرفتم یه دوماهی بویایی و چشاییمو از دست دادم بعدش که برگشت همه چی بو گند و بد میداد الان اونا کم تر شده و بعضی خوراکیا مزه خودشو میده بعضی دیگ بو و مزه گندی میده مثل خیار و پوست پرتغال و شیرینی و شکلات و بعضی غذاها . به مرور زمان با سرعت لاک پشت :) همه چی برمیگرده نگران نباشید ولی درمان و حتمن انجام بدید . اب نمک برای شست و شوی دهان و بینی. و بوخور اکالیپتوس و دمنوش های گیاهی و مصرف کنید با ارامش و صبوری برمیگرده . بدونین تنها نیستین و همو درک میکنیم
مهرنوش ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۲:۲۶
سلام من حدودا یک هفته پیش سردردشدیدی گرفتم ،وبعد اون یکم سرفه میکردم گفتم سرما خوردم،حدودا یک هفته از بهبودی سرما خوردگی قبلم میگذشت،بعد از دوسه روز بدنم بی جون بود رفتم دکتر گفت سرماخوردگیه ازم پرسید بو هارو تشخیص میدی گفتم نمیدونم وقتی الکل زد به کف دستش باچن بار نفس کشیدن عمیق کمی متوجه شدم ولی بعدش به کلی حس بویایمو از دس دادم همه چی یه بو میده ،یه بوی بد حالمو بهم میزنه ،مزه غذاهارو نمیفهمم دارم عذاب میکشم سرگیجه و حالت تهوع هم زیاد شده خسته شدم اگه کسی مشکل منو داره راهنمایم کنه
ریحانه ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۱:۱۱
بسیار عالی بود مطلب
بینام ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ | ۲۱:۵۲
سلام من هفت ماه پیش کرونا گرفتم هنوز بویایی ندارم. وبسیار بوی بدی از همه چی میفهمم مخصوصا چایی دیگه خسته شدم حسرت یه چایی خوشمزه به دلم مونده
زئوس ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۱:۳۵
با سلام و احترام مهرماه ۹۹ به کرونا مبتلا شدم و حدود سه هفته عرق سرد می کردم و سردرد شدید و تب و لرز داشتم بعد از گذشت دوسه روز متوجه شدم که حس بویایی و چشاییم کاملا از دست رفته و هم اکنون مدت بیست روزه ( از اواسط اسفند) بوی بسیار زشتی به مشامم میخوره و تقریبا همه چی همین بو رو میده حتی شامپویی که استفاده میکنم از بوش متنفرم ادکلن و تقریبا همه چی همین شکله اصلا نمیشه تحمل کرد و چشایی هم فقط شور و شیرین و ترش اما مزه کلی و طعم چیزی رو متوجه نمیشم.باآرزوی سلامتی برای همه ...
زهره ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۰:۲۹
سلام من از تیر ۹۹ یه کرونا خفیف گرفتم فقط یه هفته بدن درد داشتم و تب کردم بعدش حس بویایی و چشاییم از دست رفت کامل همه راه های درمانی رو امتحان کردم انواع اقسام ادویه ها رو بو میکردم اسپرهای بینی و شستشوی بینی و خلاصه کلی امتحان رو خودم انجام دادم بدتر شدم بهتر نشدم بعدشم که ۲ سه ماهه همه بوهارو مثل دوستان برعکس میفهمیدم تا این که الان یک هفتس دارم خودمو با دستگاه بخور ،بخور میدم سه روز با قطره اکالیپتوس و سه روزه دارم گلاب و سه روز بعدی رو با قطره بابونه توی این شش روز حس بویاییم برگشته و همه ی بوهارو دارم میفهمم مثلا یکی از بوهایی ک نمیفهمیدم بوی دهان بود که الان میفهمم دوستان امتحان کنید متوجه میشید آبریزش بینی شروع میشه و تمام چرک های قبل کنده میشه راه حس بویایی باز میشه خیلی جواب میگیرید
ایمان ۰۹ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۵:۳۸
سلام منم 2 ماهی پیش کرونا گرفتم الان 2 هفته ای هسته بعضی خوراکی‌های رو ک میخورم به دهنم به بو و مزه عجیبی میده متل نعناع برنج گوشت یا حتی موقع دستشویی رفتن نمیدونم چرا اینجوریه کسی اگه چیزی میدونه راهنمایی کته
مهدی ۰۹ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۱:۳۴
من الان حدود سه هفته است به این وضعیت دچار شدم تو اواخر پاییز کرونا گرفتم ولی بعد از چهار روز خوب شدم حس بویایی وچشایی رو برای دوهفته از دست دادم ولی کم کم برگشت .ولی الان بعد از سه ماه یکدفعه که از خواب بلند شدم ورفتم بربری برای صبحانه بخورم با طعم عجیب مثل نفت یا بوی سیگار در توالت مواجه شدم .بوی بربری .بوی سنگگ بوی بنزین و هرچیز دود زا مثل اسپند.دود ماشین خیلی آزار دهنده شده .ویتامین تازه دو روز زدم وقرار دو روز دیگه دوبار بزنم (ب کمپلکس)قرص فاموتیدین استفاده کردم فایده نداشت .آجیل تفت داده شده نمی تونم بخورم ولی بصورت خام مشکلی نداره.سیب زمینی می تونم بخور .چیزهای شور وشیرین تقریبا می تونم استفاده کنم .ولی مرغ و گوشت به هیچ وجه نمی تونم بخورم .بد جور اذیت میشم .خیلی وقتها گشنه میمونم که از درد شکم نمی تونم وایسم .امیدوارم همه خوب بشن .بد وضعی شده برا من که کارم سخته و نیاز به خوردن غذا دارم . اگر دوستان کاملا خوب شدن بگن چیکار کردن
مهدی ۰۸ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۱:۱۶
سلام. منم روز اول عید متوجه شدم هیچ بو و مزه ای رو نمیفهمم. تقریبا روز پنجم عید بود که بویایی و چشاییم برگشت ولی باز امروز از خواب پاشدم میبینم هیچ بو و مزه ای رو نمیفهمم. نکنه تا اخر عمر همینجوری بمونه
ابوالفضل ۰۶ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۷:۲۸
۶ماه پیش کرونا گرفتم.حدود ۲ماهه بعضی از بوهارو ترش و گندیده حس میکنم.خیلی حس بدیه
شقایق ۰۵ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۰:۰۷
سلام دوستان تقریبا تمام پیامهارو خوندم. من کرونا نگرفتم یا حداقل اگه گرفتم و ناقل بودم خودم خبر ندارم. شرایطم با شماها یکمی فرق میکنه من حدود یک ماهه یک طرف دهانم بی حسه مث وقتی دندون پزشک آمپول بی حسی میزنه. مزه غذتهارو خیلی کم متوجه میشم و هیچ لذتی از خوراکی ها نمیبرم بویاییم خوبه و مشکلی نداره اما واقعا دارم از این وضعیت عذاب میکشم گاهی انقد زبونم بی حس میشه که اشتباها گازش میگیرم.
علی ۰۴ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۹:۴۸
منم این‌مشکلو دارم،اواسط زمستون کلا‌حس چشایی و بویایی ام کلا از بین رفته بود و هیچ بو و مزه ای رو حس نمیکردم،درست یک هفته طول کشید و بعد از یه هفته حالم خوب شد،،حدودا یکی دو ماه بعدش مجدد مزه و بوی گوشت و برنج و‌ پیاز چندش آور و غیر قابل تحمل شده و واقعا متعفن و آزار دهنده است،قسمت بدترش اینه که همون بوی بد رو موقع دستشویی رفتن هم حس میکنم..،
فروغ ۰۴ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۴:۱۵
سلام به همه ی دوستان متاسفانه من هم مثل شما تو مهر ماه کرونا گرفتم و خوب شدم ولی بعد از ۲ماه این بوی بد رو هم در بینی و هم در دهان حس کردم چند تا دکتر متخصص رفتم حتی ام ار ای هم انجام دادم کلی قرص و آمپول چرک خشک کن های قوی استفاده کردم بعد از اتمام دارو ها به مدت ۱هفته خوب شدم ولی دوباره این بو برگشت الان ۳ماهه درگیره این بیماری هستم و هیچ کسی به جز شماها درک نمیکنه که جه حالی داشتم نه میوه خوردم نه غذای درست و حسابی تو این چند ماه حتی چایی هم بو میداد خلاصه یه خبر خوب ۴،۵روز پیش به گفته ی یکی از دوستان از عطاری پنیرک و آویشن گرفتم (برای عفونت و چرک هستن اینا) روزی ۴،۵لیوان به صورت غلیظ دم کردم خوردم و هم بخور دادم و بر خلاف عقیده به اصرار مادر عنبر نسا هم استفاده کردم امروز بعد از ۳ماه اولین روزی بود که به ندرت اون بوی گند رو حس کردم خیلی کم هم تونستم میوه بخورم هم غذا بدون بو خیلی خوشحالم و خواستم این حس خوب رو به شما هم خبر بدم که امیدوارم استفاده کنید و هر چه زودتر خلاص بشید از این وضیعت بد که هیچ کسی درک نمیکنه چقدر اسفناکه این اوضاع ایشالله خوب شدید برای منم انرژی مثبت و خوب بفرستید یا حق
یکی مثل شما ۰۳ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۰:۰۶
دوستان کسی بین شماه هست که خوب شده باشه؟ اگر کسی تجربه‌ای داره یا خوب شده لطفا به من هم کمک کنه. این آیدی تلگرام من هست arash2 چقدر آزار دهنده هست، یعنی از این احساس بوی گند کسی خلاص شده؟
الیاس ۰۱ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۱:۲۶
با سلام دوستان من هم دقیقا همین مشکل رو دارم میگن که کرونا داشتم تا یک ماه بو و مزه نمیفهمیدم بعداز یک ماه بومیفهمیدم و بعداز چند هفته بوی خیلی بد مخصوصا خوراکی‌هایی مثل کنجد نان داغ برنج داغ تخمه آفتابگردون پیاز سیر تره گوشت تخم مرغ اینا دقیقا با بوی مدفوع هیچ فرقی نداشتند یه اسپری بود به نام فنیل آفرین مال بینیه روزی سه بار دو اسپری توی هر حفره بینی تزریق کنید من که خیلی تغییر کردم فقط اولش میسوزونه ولی بعدش خوب میشه فنیل آفرین
بهبود پیدا کرده ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۴:۴۸
باسلام ،دوستان من دقیقا مشکل شماهارو اشتم ،اول حس بویایی چشایی رو از دست دادم و بعد یه مدت یسری چیز هارو بابوی بد و تهوع آور احساس میکردم با چند روز استفاده ازداروی #امام_کاظم (ع) تا ۹۵ درصد خوب شدم از عطاری تهیه کنید و اگر خوب شدین منم دعا کنید
محمد ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۴:۱۹
سلام بنده کرونا نگرفتم ولی حدودا یک ما حس بویاییم از دست رفت ولی دوباره برگشت اما بعد از دو سه ماه بوهایی مانند عطر وچیز های خوش بورو بوی بدی حس میکنم دلیلش چیه
سامان ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۰:۱۱
دوستانی که درگیر این بویایی و چشایی هستن به آیدی من توی تلگرام پیام بدن تا بهشون گروه تلگرامی معرفی کنم . اونجا بهتر و به روز تر می تونید در جریان کارایی که همه انجام میدن قرار بگیرید . SSamanMb@
اشکان ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۱:۱۱
سلام. من شهریور ماه کرونا گرفتم و بعد از یه هفته تقریبا خوب شدم ولی از آبان ماه از غذاهای سرخ شده مخصوصا گوشت، تخم مرغ و ... بوی خیلی بدی استشمام میکنم. الان بعد از تقریبا ۳ ماه یه مقدار خیلی خیلی جزئی این بوی بد بهتر شده و بوی واقعی رو در حد خیلی کم لابلای اون بوی بد متوجه میشم. امیدوارم نشونه ای باشه برای برگشت بویایی به حالت قبل. ضمنا یکی از دوستام تقریبا بعد از ۱۰ ماه حبس بویاییش خوب شد
امیر ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۱:۳۰
سلام دوستان من اوایل مهر کرونا گرفتم و دو ماه بعدم خوب شدم اما از همون ابتدا هیچ بویی رو احساس نمیکردم الانم سه ماه همه بوها و مزه ها برام مثل همن و خیلیم بد بو و بد مزه ان از بوی خوراکی تا بنزین و عطر و خلاصه همچی هم بوی بدی برام داره و هم مزه خوبی نداره حتی پیتزا هم همون بو و مذرو میده :( مورد مشابهی هست که تونسته باشه درمان کنه؟
صحبت زاده ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۱:۲۲
نظر در مورد اینکه حس بویایی تا سه هفته بر میگردد برای همه صدق نمیکنه چون من وهمسرم با گذشت هفت ماه هنوز حس بویایی مون بر نگشته وبا همه دوستان واطرافیان که صحبت میکنم تقریبا از هر ۱۰نفر یک نفر مشکل ما رو دارن وتقریبا همه بوها رو بوی سوختگی احساس میکنیم
مرجان ۲۱ اسفند ۱۳۹۹ | ۲۱:۴۶
سلام . شما رو بخدا یکی به مابندگان خدا جواب بده. همه پیامها حاوی این نکته است که بعد از بیماری کرونا دچار اختلال در بویایی شده ایم. من هم شش ماه پیش کرونا گرفتم و برای یک ماه بویایی ام رو از دست دادم و بعد از لون تا حالا‌مثل بقیه تک بو شده ام و همه چیز به طرز آزار دهنده ای یک بوی کپک و اگزوز ماشین و بوی میخک میده. تو رو خدا بخاطر درمان میخک بو نکنید. بردارید این مقاله رو که گفته بعد سه هفته خوب می شین؟ چکاندن روغن بنفشه توی بینی هم درمانم نکرده. یه فکری کنید ما آسیب دیدگان این بیماری هستم و بخاطر مشکل در بویایی و چشایی دوران سختی رو می گذرونیم
مرجان ۲۱ اسفند ۱۳۹۹ | ۲۱:۴۴
سلام . شما رو بخدا یکی به مابندگان خدا جواب بده. همه پیامها حاوی این نکته است که بعد از بیماری کرونا دچار اختلال در بویایی شده ایم. من هم شش ماه پیش کرونا گرفتم و برای یک ماه بویایی ام رو از دست دادم و بعد از لون تا حالا‌مثل بقیه تک بو شده ام و همه چیز به طرز آزار دهنده ای یک بوی کپک و اگزوز ماشین و بوی میخک میده. تو رو خدا بخاطر درمان میخک بو نکنید. بردارید این مقاله رو که گفته بعد سه هفته خوب می شین؟ چکاندن روغن بنفشه توی بینی هم درمانم نکرده. یه فکری کنید ما آسیب دیدگان این بیماری هستم و بخاطر مشکل در بویایی و چشایی دوران سختی رو می گذرونیم
فریماه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ | ۲۲:۲۴
سلام وقتتون بخیر من مهر ماه کرونای سختی گرفتم بعد از اون اسید معده شدیدی داشتم بعدداز یه ماه دیگه نمیتونم چیزی بخورم بوی غذای داغ،بوی ادویه،بوی پیاز ،بوی هررررر نوع غذایی گرمی حالمو بهم میزنه بوی نفرت انگیزی ک نمیتونم توصیفش کنم متخصصداخلی رفتم گف عصب معدت تحریک شده بهم قرص فاموتیدین شلی یکی برای اسید معده و قرص الانزاپین ۲/۵ شبی نصف برای اون بو و طعم بد،خیلی خوب بود بهتر شدم ولی دارو ک تموم شد دوباره اینطوری شدم خاستم ب اشتراک بزارم شاید ب دردتون بخوره
محمد ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۳:۵۶
سلام منم ۶ ماهه حس بویاییو چشاییم رفته البته اولاش اصلا هیچی متوجه نمیشدم بعدش بویه لاشه میداد همه چی الان هم مزه هیچیو کامل نمیفهمم اگه روش درمانی دارید لطفا راهنمایی کنید
رضا ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۵:۲۰
یا 66 سلام خدمت عزیزان.من اوایل تیر ماه سال جاری کرونا گرفتم اما خفیف بود بطوری که حس بویایی و چشایی رو بطور کل از دست دادم یعنی سیر میکردم تو دماغم هیچی متوجه نمیشدم:) پیاز و زعفرون هم به همین ترتیب..اما کم کم این عارضه بهبود پیدا کرد اما مشکل اینجاست که مثل قبل نشده الان با گذشت 8 ماه دیگه نمیتونم مثل قبل از بوی غذا و طعمش لذت ببرم.پیاز چه بصورت خام یا سرخ شده برام تهوع اور شده اللخصوص گوشت مرغ چون حس میکنم دارم خام میخورمش طعم خیار را رو یه چیز جدید حس میکنم و بوی عرقم برام جدیده...اصلا کلی بهم ریختم حس میکنم منو به سمت گیاه خواری سوق دادن:)
علی ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۹:۴۳
سلام من ۱۱ اسفند اینجا نظر دادم و درباره بوی بدی که اخیرا حس‌ می‌کنم توضیح دادم. فعلا که بدتر شده و غیر از پیاز توی سیر و سبزیجات و مدفوع هم همین بوی بد رو حس می‌کنم و امیدوارم زودتر خوب بشه چون بعضی از غذاها رو اصلا نمی‌تونم بخورم دیگه دوستانی که تجربه بوی بد مشترک توی چیزایی مثل پیاز، سیر، خیار، گوشت، مرغ و... دارند در صورتی که علائمشون بهتر شد لطفا اینجا کارایی که انجام دادن و زمانی که بوی بد رو احساس می‌کردند رو بگن ممنونم از همگی فعلا هیچ متخصصی به طور حرفه‌ای درباره این موضوع صحبت نکرده و حداقل با تجربیات خودمون می‌تونیم به همدیگه کمک کنیم
صادق ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۶:۱۶
من توی مهرماه حالت سرماخوردگی داشتم که دو سه روزه خوب شدم ولی کم کم حس بویایی رو از دست دادم.ظرف یک هفته.از اون موقع تا الان منتظرم برگرده ولی خبری نیس . راه حل هم پیدا نکردم
روح الله ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۵:۱۱
من مهر ماه کرونا گرفتم و بویاییم از دست رفت و بعد از مدتی برگشت ولی الان دو ماهه که بوی مرغ،تخم مرغ،گوشت و حتی ادارار و مدفوع همشون یه بوی مشابه میدن و خیلی هم متعفن هر کاری هم کردم درست نشد نه میشه غذا خورد نه میشه کاریش کرد خسته کنندست......
Dr.mehdi ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ | ۲۱:۵۱
دوستانی،که مشکل بویایی و از بین رفتن حس چشایی در اثر کرونا دارند می‌توانند از روغن بنفشه بصورت چکاندن در بینی،در هنگام شب استفاده کنن،هر طرف ۴ قطره به مدت یک هفته انجام بدید،
احسان ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۸:۰۴
تو قسمت نظرات یه خانومی نوشته بودن من 8 ماهه کرونا گرفتم خوب شدم ولی به خاطر این به خاطر بو و مزه بعضی غذا هارو نمیتونم بخورم. بنده هم این مشکلو دارم. بوی نان گوشت مرغ گوشت قرمز. پیاز. آجیل. و بعضی غذا های دیگه دقیقا بوی یکسان خیلی بدی دارن برام. چند مدتیه نمیتونم بخورم. یا کسی کنارمه داره مثلا پیاز میخوره بوش میاد حالم به هم میخوره. دکتر مجاری اداری رفتم گفت عفونت موکوس داری دارو نوشت برام ولی هیچ تاثیری نکرد. لطفا از دوستان اگه دکتر رفتن منو هم راهنمایی کنین
علی ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۸:۲۴
من مهرماه بود که کرونا گرفتم و اوایل بویایی‌م به صفر رسید و هیچی رو حس نمی‌کردم، تندترین عطر‌ها رو بو می‌کردم طوری که سرم همون موقع درد می‌گرفت اما بویی نمی‌فهمیدم. اما بعد از پنج-شش هفته بویایی‌م کم کم برگشت و الان حدودِ 70 یا 80 درصد بویایی دارم. فقط مشکلی که حدودا یه هفته‌ست متوجه‌اش شدم اینه که توی بیشترِ غذاها یه بوی به‌شدت مزخرف و حال‌به‌هم‌زنی حس می‌کنم. آخرین بار که خواستم پیاز رو به صورتِ خام بخورم، همین که پیاز رو گذاشتم توی دهنم دیدم که انگار معدنِ این بو همین پیازیه که توی غذاهاست و الان وقتی توی آشپزخونه پیاز سرخ می‌کنن از بوی بدش خفه میشم!! نگران بودم اول، بعد که نظرات دوستان رو خوندم متوجه شدم از عوارضِ پساکروناست. امیدوارم که زودتر رفع بشه.
زهرع ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۱:۴۴
سلام دوستان منم دو ماه ونیمه بوی بد و متعفن روحس میکنم و تنها کاری که پیشنهادمیتونم بدم دماغ گیر استخری تهیه کنید حداقل بتونید غذابخورید ازپانیفتید
Amir ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۱:۲۳
سلام من هم ابان ماه کرونا گرفتم و حس بویاییم رو از دست دادم که کمی ازش برگشت اما کاملا نه الان هم دو سه هفته ای میشه مرغ و تخم مرغ و گوشت ها یه مزه بدی تو دهنم میده واقعا دیوونه کنندس ولی میوه ها و چیز های دیگه همون مزه قبلی رو میدن الان هم دیدم که من تنها این مشکل رو ندارم و احتمالا هم مال همون کرونا بوده انشالله اونایی هم که این توهم مزه لجن رو حس میکنن بهبود پیدا کنن
مرجان ۰۸ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۲:۲۹
واااای منم آبان کرونا گرفتم بویاییم کلا قطع شد ولی برگشته بود و نرمال بودم.الان از اول بهمن ماه بوی گند از غذاهای پخته و گوشتی.بوی مدفوع.بوی عرق.بوی پیاز و تخمه روانیم میکنه.اصلا لب به گوشت نمیتونم بزنم.نمیدونستم چمه.الان میبینم همه مثل من هستن.
رمضانعلی درپا...سبزوار ۰۷ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۹:۵۹
سلام علیکم بنده آبانماه کرونا گرفتم البته ضعیف خیلی شدید نبود...ولی تاکنون هنوز حس بویایی خوب نشده چه کنم لطفا راهنمای ام بفرمائید..‌ممنونم
نسرین ۰۶ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۲:۰۹
منم بعد از شش ماه حس بویاییم برنگشته. چشایی هم فقط تشخیص میدم شوره، تلخه شیرینه و... یکماهی هست همه بوهای قوی رو مثل ادکلن، بنزین، سیر، دود و... رو یه شکل متوجه میشم. یه بوی خیلی گند که نمیشه شبیهشو گفت. بوی تعفن و لجن . خیلی آزار دهنده ست. کاش درمانی داشت
@darmanebooyayi ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۵:۳۵
دوستان تنها راهی که میتونیم این مشکلو برطرف کنیم اینه که یه گروهی داشته باشیم که کسایی که خوب شدن و تجربه ای دارن کمک کنن بهمون و با هم در ارتباط باشیم،اینطوری شاید بهتر همو درک کنیم و قوت قلبی هم بشه برامون گروه زدم اینم لینکشه بیاین داخل گروه که بتونیم با تعامل داشته باشیم @darmanebooyayi
Ali ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۵:۱۹
من هم دو ماهی میشه این بوی گند رو حس میکنم هیچوقت فکر نمیکردم همچین چیز مسخره ای هم باشه توو دنیا,تنها لذتی که توو این خراب شده مونده بود همین غذا خوردن بود که اونم اینطوری شده،یه راه حلی چیزی پیدا کنین
سپید ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۳:۴۱
من هم اردیبهشت پارسال کرونای خفیف با سردرد گرفتم همانند بقیه یه بوی ناخوشایند و تهوع اور ازپیاز و گوشت و نان حس می کنم و بقیه بوها هم یک بوی بدی که تا قبل از کرونااون بو روحس نکرده بودم دارم الان نزدیک به یک سال شده و فکر می کنم این بیماری به خودی خود خوب نمیشه چون این ویروس روی سلولهای عصبی اثر گذاشته و اعصاب و نورونها درگیر شدن و تا حدودی از بین رفتن به نظرم درمانش با گذشت زمان نخواهد بود و تنها راهش اینه عصب درمان بشه که یک راه البته به ذهن من رسیده که هنوز امتحان نکردم چون در ایران متخصص این کار نیست درمان بوسیله طب سوزنی که متخصصان وااقعی چینی هستند و شاید به همین دلیله خود چینیها از این مشکلات نداشتند کاش متخصصان زودتر فکری کنند
محمد ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ | ۲۲:۰۰
همه دوستان توجه کنید روش درمان به این صورت است که عصاره رز، لیمو، آویشن یا اکالیپتوس را انتخاب و هر عصاره را دو بار در روز (صبح و عصر) به مدت ۱۰ ثانیه توسط بیمار استشمام می‌شود. بین استشمام هر عصاره ۱۰ ثانیه فاصله داده شود. بهتر است این عصاره با غلظت بالا در دسترس بیمار قرار بگیرند. گاهی ممکن است طول درمان بین ۴ تا ۱۲ هفته زمان ببرد. استشمام مرتب این عصاره‌ها می‌تواند در درمان اختلال‌های بویایی مؤثر باشد. این عصاره‌ها جایگزین هم دارند. به جای رز از نسترن، بابونه، بهارنارنج، نرگس، یاس و سنبل می‌توانید استفاده کنید. جایگزین‌های لیمو در این روش درمانی پرتقال و نارنگی هستند. به جای آویشن می‌توانید از میخک، دارچین، هل، وانیل و گلپر استفاده کنید. اگر اکالیپتوس در دسترس نداشتید به جای آن می‌توانید روی کارکرد مؤثر عصاره گیاه نعناع، سرکه و سیر حساب کنید.
محمد ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ | ۲۱:۵۸
همه دوستان توجه کنید روش درمان به این صورت است که عصاره رز، لیمو، آویشن یا اکالیپتوس را انتخاب و هر عصاره را دو بار در روز (صبح و عصر) به مدت ۱۰ ثانیه توسط بیمار استشمام می‌شود. بین استشمام هر عصاره ۱۰ ثانیه فاصله داده شود. بهتر است این عصاره با غلظت بالا در دسترس بیمار قرار بگیرند. گاهی ممکن است طول درمان بین ۴ تا ۱۲ هفته زمان ببرد. استشمام مرتب این عصاره‌ها می‌تواند در درمان اختلال‌های بویایی مؤثر باشد. این عصاره‌ها جایگزین هم دارند. به جای رز از نسترن، بابونه، بهارنارنج، نرگس، یاس و سنبل می‌توانید استفاده کنید. جایگزین‌های لیمو در این روش درمانی پرتقال و نارنگی هستند. به جای آویشن می‌توانید از میخک، دارچین، هل، وانیل و گلپر استفاده کنید. اگر اکالیپتوس در دسترس نداشتید به جای آن می‌توانید روی کارکرد مؤثر عصاره گیاه نعناع، سرکه و سیر حساب کنید.
M ۰۳ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۹:۴۳
سلام دوستان منم مثل اکثر شماها هستم کرونا گرفتم الان ۶ماهه هنوز بویایی چشایم بر نگشته تازه همه چیزو هر غذا مخصوصا پیاز ادرار مدفوع بوی لاشه سگ میفهمم رفتم دکتر فایده نداشت تا به پزشک سنتی مراجعه کردم به من گفتن از سردی بدنته و عفونت کرونا روی معدت هست و چند تا داروی گیاهی دادن بهم و گفتن تا میتونم غذای سرد نخورم سیاه دانه عسل شیره انگور مصرف کنم الان ۳روزه دارم مصرف میکنم
فاطمه ۰۳ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۱:۵۲
سلام، حدود سه ماه پیش کرونا گرفتم، حس بویایی به مدت سه ماه اصلا نداشتم، الان یه ماه بویایم برگشته اما تو دماغم همش بوی بنزین یا پلاستیک سوخته حس میکنم که داره خیلی اذیتم میکنه، از ادکلن هام شروع شد که بوی پلاستیک سوخته احساس می‌کردم اما الان ب طور دائم اون بو رو حس میکنم، خیلی نگرانم
m.a ۰۲ اسفند ۱۳۹۹ | ۲۰:۳۵
لعنت ، ینی همه اینطور شدن؟ من یه ماهه اینطورم و خوبم نمیشه
منمد ۰۲ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۹:۵۷
من 5 ماه است که حس بویایی رو از دست دادم چکار باید بکنم لطفا منو راهنمایی کنید
مینا ۰۲ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۶:۵۱
سلام من نزدیک سه ماه هست که حس بویایی و چشاییم برنگشته است بلکه بوهای اصلی رو تشخیص نمیدم ممنون میشم راهنمایی کنید
علی گرجیان ۰۱ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۶:۵۴
سلام من سه چهارروزه حس بویایی وچشایی روازدست دادم واصلأ چیزی روبونمیکنم الانم چشام حالت گریونن بزورجلوشونوگرفتم چکارکنم راهنمایی کنید
حسين ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ | ۰۱:۳۹
سلام منم اواخر مهر ماه کرونا گرفتم از نوع خفیفش. تا ۱ ماه حس بویایی و چشایی نداشتم الان که تقریبا ۵ ماهه میگذره نسبت به یه سری بوها عکس العمل نشون میدم. مثلا پرتقال میخورم فکر میکنم مزه پرتقال عوض شده تا اینکه فهمیدم مشکل از حس بوییایی و چشایی منه. خلاصه حس خوبی نیست. انشالله زودتر همه مون دوباره به حالت اولیه خودمون برگردیم.
رسول ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ | ۲۱:۰۳
من هم آبان ماه کرونا گرفتم و حالا بعد از چند ماه این بوی بد غذاها حالمو بهم زده و هیچ غذای گرمی نمیتونم بخورم. کاش یه متخصص راجع به این موضوع صحبت و راهنمایی میکرد
عادل ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ | ۰۰:۴۰
سلام من اواخر تیر مبتلا شدم حس بویایی وچشایی ازدست دادم بعد از مدتی خوب شدم ولی حدود دوماه استکه من هم بوی تعفن وفاضلاب حس میکنم مخصوصا نسبت به سبزیجات ولبنیات وبرنج ونان واقعا عذاب اور است وهمه یک بوی گند مشترک دارن
آرین ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ | ۲۳:۲۷
من یه هفته هست گرفتم،روز سوم متوجه شدم بویایی ام کار نمیکنه تا به الان که هفت روز شده،احساس بوی بد نمیکنم و چشایی ام هنوز که مشکلی نداره،در ضمن بینی ام بعضی موقع ها بدجور میگیره و قفل میشه اما وقتی پا میشم باز میشه،احساس بوی بد مثل تجربه ای که دوستان دارن رو ندارم،حداقل فعلا
روناک ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ | ۲۲:۰۳
وایی من الان همه ی کامنتارو خوندم و خیلی عجیبه که همه همین مشکلو پیدا کردن خیلی بده،من حدود۴ ماه پیش کرونا گرفتم و فقط حس بویایی و چشاییمو از دست دادم اما بعد یه بیس روز برگشت. ولی حدود۲۰ روزه حس بویاییم مشکل خیلی بدتری پیدا کرده: بوی عرق ،مدفوع،ادرار،با بوی پیاز ،گوشت ،مرغ،تخم مرغ ،سوسیس،کالباس،پفک،همشون یکی شده،یعنی کلا همشون یه بوی مسخره و جدیدی میده و نمیشه گفت بوی بدیه ولی چون دیگه بوی مدفوع با گوشت یکی شده منزجر کنندس امیدوارم زودتر حل بشه... ولی یکی از عزیزان نوشته بود سه ماهه این مشکلو داره! که خیلی نگران کنندس ...
سپهر ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ | ۲۰:۱۲
با سلام لطفا ابتدا پیام قبلی من رو در مورد این مشکل بخونید که در تاریخ ۲۰ بهمن نوشتم و الآن یه هفته است که از اون تاریخ گذشته و متوجه میشید که من از این مشکل، گلایه و‌شکایت داشتم اما تقاضا کرده بودم با انرژی مثبت و آرامش با این مشکل برخورد کنید و ارتباط با خدا مثلا وقتی نماز میخونید این آرامش و حال خوب رو بهتون میده به شرط اینکه روی این ارتباط، تمرکز کنید و با عشق با خدای خودتون صحبت کنید ‌و ازش به عنوان مالک و مدبر جهان هستی که جسم و روح شما هم بخشی از جهان هستش بخواین که مشکلتون رو حل کنه که در این صورت آثار بهبودی رو خودتون می بینید.به هر حال کرونا عوارضی داره که یکیش آسیبی هستش که به اعصاب چشایی و بویایی میزنه و قطعا قابل ترمیمه اگه بدن و روح رو به حالت تعادل ببرید خودش میتونه ضعف ها رو ترمیم کنه و با شادی و حال خوب و پرهیز موقتی از غذاهای بدبو احساس میکنید که روز به روز حالتون بهتر میشه. اصلا فکرشم نمیکردم بتونم دوباره مرغ و گوشت با اون بوی بد تهوع آور بخورم ولی هر روز بهتر و‌بهتر شدم و الآن میتونم بگم تا ۹۰ درصد خوب شدم و بازم به لطف خدا بهتر میشم. اوایلش از خوردن مرغ و گوشت میترسیدم که دوباره بخواد بو و مزه ی بد بده ولی بوی بد که نداد مزه اش هم درسته که مثل سابق خوشمزه نبود ولی دیگه طعم لجن هم نمیداد و قابل تحمل بود و هی هر روز بهتر شدم و قابل تحمل تر شد و الآن دوباره خوشمزگیش رو حس میکنم. احساسی که در بهبودیم کردم این بود که یه چیز چسبناکی مثل خلط که البته خلط هم نبود هی توی گلوم تشکیل میشد و خودمو در اتاقم قرنطینه کردم چون همش عطسه میکردم و هی احساس میکردم داره حجم اون چیز چسبناک با عطسه هام از گلوم کم و کمتر میشه و همینطوربا آبریزش بینی ظاهرا یه چیزایی داشت دفع میشد که من نمیدونم چی بودن. من قبلا کرونا گرفته بودم و نه الآن. من احساس کردم یه سری عفونت هایی هنوز در بدنم مونده که دفع نشده. با یه فردی که طب سنتی و اسلامی کار کرده بود صحبت کردم همین حرفمو تأیید کرد و گفت این بو ناشی از عفونت و بلغم انباشته در معده و گلو هستش که در قالب ادرار و مدفوع و بو و مزه ی بد حسش میکنی‌ و بهم توصیه کرد یه لیوان نوشابه کوکاکولا هر شب قرقره کنم و تا ۵ شب این کار رو انجام بدم تا خوب شم‌ هر چند صادقانه اگه بخوام بگم من این توصیه رو عمل نکردم ولی فقط یه شب قرقره آب نمک کردم پس بدون اینکه از روش درمانی خاصی استفاده کنم به لطف خدا و توکل بهش و آرامش و حال خوبی که ازش دریافت میکنم و تقاضایی که ازش کردم که حالم رو خوب کنه، بهبودیم رو به دست آوردم. البته اینم بگم من وقتی مشکلی پیش میاد بهش بها نمیدم و اصلا بهش فکر نمیکنم میگم هر چی که شده بی خیال مهم نیست حل میشه بهش فکر نکن برو سراغ درس هات و مطالعه کن یا تمرکز کن روی کارهایی که باید انجام بدی. وقتی بهش بی توجهی میکنی و تمرکز میکنی روی کارهایی که دوست داری، خود اون مشکل میفهمه که ارزشی براش قائل نمیشی و خودش میذاره میره ولی هی بخوای بهش فکر کنی بگی خدایا چرا اینجوری شدم و هی شاخ و برگ بدی اون مشکل، قوی تر میشه و بیشتر اذیتت میکنه. من میگفتم خب فوقش تا یه مدت این غذاها رو که بهش حساسیت دارم نمیخورم مگه چی میشه؟ که البته کار به اونجاها هم نرسید و خیلی سریع بهبود پیدا کردم. پس به بهبودی امیدوار باشید و به لطف خدا زودتر از چیزی که فکرش رو هم بکنید خوب میشید.
فرنوش ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۸:۵۳
به هرکس هرچی میگم اصلا درک نمیکنن مبگن چرا هرچی میخوری میگی بد بو و بد مزه اس چون من قبلش به شدت خوش غذا بودم یه حس خوبی داد که فهمیدم شماها منو درک میکنید ولی کاش یه راهی باشه درست شه
امید ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۳:۰۸
سلام و عرض ادب کاش بجای آنوسمیا(نابویایی) تحقیقاتی هم درباره ی پاروسمیای(بوی تعفن) حاصل از کرونا صورت بگیره من اوائل فروردین کرونا گرفتم و تب و لرز و بویاییم از دست دادم(آنوسمیا) خیلی حالت جالبی نبود اما قابل تحمل بود، بعد از یک ماه خوب شدم و همه چیز نرمال شد. دو سه ماه بعد از وضعیت نرمالم، یک قرص هورمونی مصرف کردم و توی روز هفت مصرفم انگار اکثر غذا ها(گوشتی قرمز و جگر پیاز سیر برنج بوی عرق و ادرار و مدفوع و...) یک بوی بدتعفن ناشناخته میدن(قابل توصیف نیست چون برای خودمم جدید بود اما بخوام توصیف کنم شبیه مواد شیمیایی همراه با بوی سوختگی) به مادرم همش میگفتم قابله غذا تعییر دادی یا ماهی تابه تغییر دادی میگفت نه... بعد گفتم وای این قرص زده کبدمو داغون کرده کلی آزمایش دیدم همه چیم اوکیه بعد گفتم خب این قرص قط کردم خوب میشه هی صبر کن صبر کن الان هفت ماهه همون بوی گندیدگی هست البته چهار پنج ماهی هست فهمیدم عوارض کروناست واقعا از زندگی سیر شدم توی خواب مزه واقعی غذاهارو خواب میبینم برام شده آرزو نزدیک ده کیلو وزن کم کردم... کمی بیشتر از بوها توصیف کنم بعضی بوها تغییر نکردن(بیشتر میوه و شیرینی جات و..) بعضی ها تغییر کردن ولی خب خوردنی نیستن که مشکل ساز بشه(بوی عرق کاملا تغییر کرده ، بوی عطرا برام تلخ شده، بوی صابون و شامپو اما خب بوی روغن نارگیل خوبه) بعضی خوراکی ها تغییر کردن اما خب قابل تحملن مثل خیار پرتقال، قرص ویتامین سی جویدنی،انگور قرمز، آب لیمو... اما جالب اینجاست نارنج و لیمو شیرین مزشون مثل قبله، یا مثلا دانه های روغنی و تنقلاب بادام پسته کنجد تغییر کردن اما قابل خوردن هستن.... موادی که قابل خوردن نیستن پیازز سیرر که فاجعن منی که پیاز خور بودم الان اینو میبینم عوق میزنم! هفت ماهه الان توی غذا پیاز نمی ریزیم...به طبعش سوسیس پیتزا کالباس نمی تونم بخورم ... بین گوشتا،گوشت قرمز قابل تحمل تر از گوشت مرغ و گوشت ماهیه بوی ادرار و مدفوع هم کاملا تغییر کرده و از همون جنس پیاز و سیر و گوشته من حس میکنم یه گستره ای از یک بوی تعفن مشابه هست که حداکثرش توی پیاز و سیر و مدفوع و ادراره، حد متوسطش توی گوشت و برنج و... هست... یک نکته هم بگم جگر مرغ مزش برام خوبه اما جگر گاو و گوسفند نه... فکر میکنم نسبت به قبل کمی بهتر شدم اما اون مواد روی قله(سیر پیاز مدفوع ادرار) همون بدی قبل دارن همون بوی لجن تغییر یافته مشابه هم) قبلا کباب نمی تونستم بخورم الان انگار قابل تحمله برام(کاملا بو و طعمش مثل اول نشده اما قابل تحمل تره) هیچ وقت فکر نمی کردم آرزوم این بشه که بوی واقعی ادرار و مدفوع حس کنم:-SS
مهدی ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ | ۲۳:۴۳
من الان چهار ماهه بعداز کرونا حس چشایی وبویایی رو از دست دادم ممنون میشم یکی برای درمان راهنماییم کنه
یکی مثل شما ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ | ۰۵:۰۱
خداروشکر. من چند ماهه روم نمیشد اینو از کسی بپرسم خیلی خوشحال شدم از این که فهمیدم عوارض کروناست بابا دیوانه شدم.ادرا،مدفوع،پیاز،ساندویچ،ابگوشت،عرق بدن،سرخ کردنی بابا لامصب همشون یه بو میده اخه مگه داریم!!!!
یکی مثل شما ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ | ۰۴:۵۸
خداروشکر. من چند ماهه روم نمیشد اینو از کسی بپرسم خیلی خوشحال شدم از این که فهمیدم عوارض کروناست بابا دیوانه شدم.ادرا،مدفوع،پیاز،ساندویچ،ابگوشت،عرق بدن،سرخ کردنی بابا لامصب همشون یه بو میده اخه مگه داریم!!!!
مجید ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ | ۲۲:۰۷
سلام اینکه همه یه بوی تعفن بدی در خوردن بعضی غذاها احساس میکنیم بین همه مشترکه مثلا منی که هرروز باید با غذا پیاز میخوردم الان پیاز بخورم حالم بهم میخوره یا قبل باشگاه تخم مرغ آپز میخوردم الآن بخورم بالامیارم یا وقتی ورزش میکنم و عرق میکنم عرق بدنم همون بوی بد غذا ها رو میده انگار واقعا خیلی بده غیرقابل تحمله به نظرم بین همه مشترک ممکن غذا ها تغییر کنه ولی مشکل یکیه پس خواهش میکنم دنبال راه چاره باشید واقعا برای من سخته حتی بعضی اوقات به بوی خیلی معمولی رو قوی احساس میکنم که مشمئز کننده است یا برعکس بعضی بوهارو احساس نمی‌کنم یعنی یه دونه متخصص نیست که در این خصوص صحبت کنه نظر بده راه درمان ارائه بده واقعاً زندگی خیلی سخت شده
سعید ۲۴ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۶:۲۹
برای من 7 ماه شده و هنوز بر نگشته و بوی گوشت بوی گند میفهمم و بو بنزین و .... همه بوها رو بد میفهمم یعنی خدا روزی هست نجات پیدا کنم . فک نمی‌کردم حس بویایی و چشایی اینقدر مفید و مهم باشه مثل سایر حواس آدم بعد از مریضی قدر سلامت می‌دونه حضرت علی میفرماید قدر 4 چیز قبل 4 چیز بدانید 1 سلامت قبل بیماری 2 فراغت قبل مشغولی 3 جوانی قبل پیری 4 زندگی قبل مرگ امیدوارم روزی خوب بشه برای همه آرزوی سلامتی دارم .
حمیدرضا رحیمی ۲۲ بهمن ۱۳۹۹ | ۲۱:۲۶
سلام به دوستان من هم مثل شما الان 4 ماهه از موقع ابتلا به کرونا تا الان حس بویاییم کاملا قطع شده واقعا حرفتونو تایید میکنم خیلی انسانو اذیت میکنه اینکه بوی همه غذاهارو مثل یه روغن سوخته حس کنی واقعا مزاج غذاتو بهم میزنه منم مثل شما دنبال درمانشم واقعااااااا خیلی از مردم دغدغه ای مشکل رو دارند از کادر درمانی خواهش میکنم راه حلی پیشنهاد کنن.
فاطمه ۲۲ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۹:۰۴
سلام خدمت همه دوستان من به دنبال کرونا حس بویایی و رو از دست دادم که بعد بیست روز کم کم شروع به برگشتن کرد و تقریبا نرمال شد اما بعد از دو ماه و نیم احساس بوی لجن و فاضلاب توی مشامم شروع شد که همزمان این بو از گوشت و مرغ و تخم مرغ و شیر و پیاز استشمام میشد و طعمشون هم فاجعه بود اما میوه و سبزیجات و شیرینی‌ها مثل قبل بودن حدود دو ماه لب به گوشت نزدم ولی بعد از اون کم کم بهتر شدم و الان تقریبا مثل قبل نرمالم خواستم تجربه م رو بگم که خیلی از نظر روانی اذیت شدم اما الان خداروشکر خوبم ان شالله که حال همه خوب بشه و میشه نگران نباشید فقط صبور باشید
نیلو ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۵:۲۷
منم همین جورم که شماها نوشتید...بعد سه ماه که از کرونام میگذره و قبلا بویایی و چشاییمو به مدت کوتاه از دست داده بودم و خوب شده بودم، حالا مجددا بویایی و چشاییم مشکل پیدا کرده و از همه غذاها یک بو و یک مزه خاص ناخوشایند حس میکنم ....البته جالبه که پرتقال و نارنگی و ماست و ترشیجات و شیرینی جات طعمشون خوبه و مثل قبله ......بدترین چیز غذای گرم و نان و بوی ادرار و مدفوع هست که همه شون مشابه هستند....
سپهر ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۷:۴۲
سلام من هم در چند روز اخیر یه بوی بسیار ید آزار دهنده ای در در مرغ و تخم مرغ و گوشت احساس میکنم و فرد دیگه ای این بو رو احساس نمیکنه و در هنگام خوردن یه طعم لجن مانندی داره که حالم رو بد میکنه به گونه ای که از خوردن دست می کشم و همین بو رو در مدفوعم هم حس میکنم. قبلا هم یه دوره ای سرماخوردگی شایدم کرونا رو تجربه کردم که حس بویاییم رو از دست دادم و بهبود پیدا کردم و تازه این حس بویایی بد در من شکل گرفته اونهایی که نگران هستید اولا بدونید که خودتون تنها کسی نیستید که این مشکل رو دارید و ثانیاً اینکه توکلتون به خدا باشه و آرامشتون رو حفظ کنید و سعی کنید جنگنده و قوی و پر انرژی باشید و از روش های طب سنتی و یا نوین هم استفاده کنید. مهم اینه که در درمان، روحیه ی خوبی داشته باشید. بدن خودش میتونه با یه روحیه ی خوب، نقص ها رو ترمیم کنه
امیرحسین ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۶:۵۶
سلام من مدتیه در بیشتر غذاها یک حس بویایی خیلی بد مشابه احساس میکنم و نمی تونم غذا بخورم ولی تو چیزای دیگه مثل کیک و میوه و... اینطور نیست توی پاییز هم چند هفته حس بویایی نداشتم
محمد ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ | ۰۱:۰۴
با سلام منم مهرما بویاییمو کامل از دست دادم و بعد یه ما برگشت . الان که بهمن هستش حدود یه هفتس که بو و مزه یسری چیزا مثل مرغ و تخم مرغ و گوشت و برنج در حال پخت و... بشدت بد شده و ادرار و مدفوع هم همون بو رو میدن و واقعا اذیت کنندس این در حالیه که خوراکی ها و کیک ها و شیرینیجات و میوه ها همون مزه همیشگی میدن و هیچ تغیری نکردن . خواهشمندم اگه مورد مشابهی داشتین و راه حلی وجود داره پیام بزارید . ممنون
مهسا ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۸:۰۶
سلام وقت همگی بخیر منم پاییز کرونا گرفتم اصلا حس بویایی نداشتم حتی قوی ترین بوها مثل سیر و پیاز و حس نمیکردم از اونجا که اشتها ندارم کلا اشتهام چند برابر شده بود العاده بعد از چند وقت بوی نون ، پیاز ،غذا همشون ی بو دارن والبته بوی بد نمیدونم چطوری بگم بوی خوبی نیست خفه کنندس حالم از همه غذا ها به هم میخوره
فرنگیس ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۲:۳۳
سلام ۲۰روزه که مریض شدم رفتم دکترگفت سینوسهات عفونت کرده رفتم سرم امپول دادبهترشدم ولی بده یک هفته دوباره سردردشدیدگرفتم ویه شب تاظهرهیچ بویی نفهمیدم گفت کروناس دگزاداده بانفالوزون ولی هیچ تب بدن دردندارم الان سرفه خلطی هرازگاهی دارم نظرشماچیه کرونای یاسینوسهام عفونت کرده حس بویایی دارم فقط نصف .روزنداشتم
امیرحسین ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۰:۵۳
سلام من اوایل آبان گلو درد شدید گرفتم با عرق سرد شدید رفتم دکتر بعد از 2 روز دیدم کلا حس بویایی و چشایی ندارم. بعد از گذشت 3.4 هفته چشایی و بیاییم تا 70 درصد برگشت تا اینکه یه روز از خواب بیدار شدم دیدم گرفتگی یک طرف بینی دارم رفتم دکتر قرص های آلرژی و آنتی بیوتیک سفکسیم دادند و البته تست PCR وanty body هم دادم که اول منفی و دومی آنتی بادی داشتم..بعد از 20 روز دوباره تست دادم این بار مثبت شد!! و تا الان دوباره حس بویایی و چشاییم افت شدیدی کرد جوری که چیزی به فقدانش نمونده!! و نمیدونم اصلا باید چی کار کونم و این موضوع کی خوب میشه...
رضا ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ | ۲۱:۵۴
من اذرماه کرونا گرفتم فقط درد بدن وسردد بود بعدخوب شدم یک هفته بعدش حس بویاییم رفت و بعداز چندروز خوب شد حالا حدود سه هفته هست که نمیتونم غدابخورم به خاطر بوی بدی که حس میکنم مخصوصا نان مرغ لوبیا پلو و پیاز سرخ شده که حالمو بهم میزنن علاوه بربوی بد هنگام خوردن یاآروق مزه لجن تودهنم حس میکنم با آب نم هرروز بینی رو می شورم و روغن بادام تلخ بو میکنم یکم کم شده ولی باز بوی بد نمیزاره غذا بخورم تمام غذاهای پخته شده و حتی ادرارو... بوی بکسان خیلی بدی میده نمیدونم چیکارکنم هرکی درمانشو میدونه لطفا بگه
رضا ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۳:۱۵
۷ ماهه حس بویایی ندارم مزه غذا فقط شور شیرین و تند بودنو متوجه میشم از خدا برای همه مون ارزوی سلامتی فقط ارزومندم
احمد ۰۹ بهمن ۱۳۹۹ | ۲۱:۵۱
با سلام بنده 49روز که. خوب شدم اما هنوز بویایی ندارم و چشایی هم طمع غذاها رو حس نمیکنم فقط شور. شیرین تلخ.. طمع غذا رو حس نمیکنم مثلا. ماهی. سیر. کوبیده....
نازنین ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ | ۲۳:۰۶
سلام من اویل پاییز نمیدونم سرما بود یا هرچی دچار شدم بعد مدتی حس بویایی رو بدست اوردم ولی الان کل غذاها برام بد بو هستن نمیتونم چیزی بخورم دکترهم رفتم سرم و امپول و قرص دادن خواهشا راهنماییم کنین بد جور نگرانم ؟؟
فرشته ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۸:۱۸
من هم اواخر تیرماه کرونا گرفتم و به مدت یک ماه بعد بهبودی نسبی پیدا کردم و بیشترین تاثیر این بیماری روی اعصاب و‌حواس و فراموشی من بود! یه حس توهم و‌ خواب و بیداری که کمتر شده ولی کاملا از بین نرفته و یه تایمی کمی از بویایی برگشت و بصورت لحظه ای و رندمی بعضی بوها رو اتفاقی حس میکردم ولی باز الان یک ماه که کلا صفر رسیده وهیچ بویی و مطلقا حس نمیکنم ! خیلی حس بد و ناخوشایندی! طعم غذای گرم مثل گوشت قرمز و خیار یا غذایی که پیاز داشته باشه به شدت بد و‌‌ انزجار اوره! از غذا خوردن متنفر شدم . یجورایی ارتباط مغزی و حسی مغزم هم با واقعیت و‌بیرون شفاف و کامل نیست! انگار تازه از خواب بیدار شدم اون هوشیاری کامل قبل رو‌ندارم ! زود خسته میشم افسردگی داشتم و‌الان نوع شدبدتری و‌حس میکنم ! در کل بعد این بیماری خیلی حالم عجیب و‌ناشناخته است !!!!
فرشته ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۸:۱۷
من هم اواخر تیرماه کرونا گرفتم و به مدت یک ماه بعد بهبودی نسبی پیدا کردم و بیشترین تاثیر این بیماری روی اعصاب و‌حواس و فراموشی من بود! یه حس توهم و‌ خواب و بیداری که کمتر شده ولی کاملا از بین نرفته و یه تایمی کمی از بویایی برگشت و بصورت لحظه ای و رندمی بعضی بوها رو اتفاقی حس میکردم ولی باز الان یک ماه که کلا صفر رسیده وهیچ بویی و مطلقا حس نمیکنم ! خیلی حس بد و ناخوشایندی! طعم غذای گرم مثل گوشت قرمز و خیار یا غذایی که پیاز داشته باشه به شدت بد و‌‌ انزجار اوره! از غذا خوردن متنفر شدم . یجورایی ارتباط مغزی و حسی مغزم هم با واقعیت و‌بیرون شفاف و کامل نیست! انگار تازه از خواب بیدار شدم اون هوشیاری کامل قبل رو‌ندارم ! زود خسته میشم افسردگی داشتم و‌الان نوع شدبدتری و‌حس میکنم ! در کل بعد این بیماری خیلی حالم عجیب و‌ناشناخته است !!!!
حدیثه ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ | ۲۲:۳۵
من هشت ماهه که کرونا گرفتم البته کرونا سبک اما هنوز حس بویاییم برنگشته .و بوی اکثر چیزارو حس نمیکنم یا اگر حس میکنم بوی بدی رو حس میکنم خیلی از غذا هارو بخاطر مزه و بو بدشون نمیتونم بخورم
رضا ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ | ۰۱:۵۹
سلام دوستان بنده اوایل مهرماه حس بویایی رو از دست دادم و متاسفانه هنوز برنگشته اگر کسی در این مورد اطلاعی داره یا دارویی مدنظر هست لطفا راهنمایی بکنه ممنون
سسسس ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۳:۲۶
خوب اما زیاد
مستانه قبادی ۰۲ بهمن ۱۳۹۹ | ۰۰:۴۱
باسلام من هم چند ماهی هست که حس بویایی وچاییم رو از دست دادم مدتیه که بوها رو خیلی متوجه نمیشم یا بوی بد حس میکنم چاره ای داره آیا؟
توحید ۲۸ دی ۱۳۹۹ | ۲۳:۳۸
این مقاله تقریبا چرت بود من سه ماه قبل کرونا گرفتم خبر نداشتم بعدش بوی ادرار ـ بوی نانوایی و لواش ـ بوی سنگک و بوی دود ماشین و بنزین و بعد از دو روز بوی غذا حتی برنج و ... بد متوجه میشدم یعنی تمام این بو هارو شبیه یه نوع لجن همراه سوختگی حس میکردم که قابل تحمل نبود سه ماهه غذای گوشتی یا داغ نخوردم فکر میکردم بخاطر اینکه فلفل مصرف میکنم تا عفونت سینوزیتم سریع خارج شه اینطوری شدم بعدا فهمیدم کرونا بوده سه ماهه عذاب دارم و گرسنه ام گفتن التهاب نورون بوده و دارو هایی مثل قرص التادین ـ نیزوپرد ازیترومایسین ـ نئوتاین ۵ ـ امپول دورو مدرول 40 ـ اسپری رستانکس استفاده کردم ولی خوب نشدم...
بیژن نکیسا ۲۴ دی ۱۳۹۹ | ۰۹:۱۹
با درود و عرض ادب. بنده شامه و ذائقه تیز و حساسب داشتم. اوایل مهرماه به کرونا با عوارض سطحی مبتلا شدم که خیلی زود درمان شد، لیکن شامه و ذائقه ام به شدت آسیب دیده و هنوز که هنوز است چندان ترمیم نشده است. ممنون میشوم اگر چاره ای باشد و راهنمائی فرمائید.