رئیس علوم پزشکی شهرستان عنوان کرد:

ساوه، چشمه جوشان کرونا

۲۳ مهر ۱۳۹۹ | ۰۸:۵۴ کد : ۱۰۳ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۹۴۱
به گزارش وب دا ساوه، به نقل از خبرگزاری ایسنا، رئیس دانشکده علوم پزشکی ساوه گفت: این شهرستان به دلیل شرایط خاصی که دارد به چشمه جوشان بیماری کروناویروس تبدیل شده است.
ساوه، چشمه جوشان کرونا

رئیس دانشکده علوم پزشکی ساوه گفت: این شهرستان به دلیل شرایط خاصی که دارد به چشمه جوشان بیماری کروناویروس تبدیل شده است.


دکتر مهدی مصری عصر امروز شنبه ۱۹ مهرماه در جلسه ستاد مقابله با کرونا شهرستان ساوه که در سالن جلسات فرمانداری ویژه برگزار شد، با اشاره به اینکه وارد موج سوم کرونا شدیم، اظهار کرد: موج اول کرونا در اسفندماه ۹۸ و فروردین ماه ۹۹ با یک پیک جدی و طولانی سپری شد و  موج دوم نیز از انتهای مردادماه شکل گرفت، اما کوتاه بود و با تجربیات گذشته و اقدامات پیشگیرانه به راحتی و با مدیریت همه جانبه از این موج عبور کردیم.

وی ادامه داد: انتظار می‌رفت پیک سوم از انتهای مهرماه یا اوایل آبان ماه تشکیل شود اما متاسفانه کاهش محدودیت‌های گذشته و افزایش ترددها و از طرفی کاهش حساسیت و رعایت مردم، شاهد وقوع پیک زودهنگام سوم کرونا در کشور از جمله در استان مرکزی و شهرستان های ساوه و زرندیه هستیم که مشکلات جدی را بوجود آورده است.

رئیس علوم پزشکی ساوه با تشریح وضعیت بیماری کووید ۱۹ در پیک سوم گفت: در حال حاضر میانگین بستری نسبت به زمان مشابه در شهریورماه دوبرابر شده و اگر در شهریورماه بطور میانگین روزانه آمار بستری شدگان ۵۵ مورد بود امروز به ۱۱۰ الی ۱۱۵ افزایش یافته است که نگران کننده بوده و توجه دستگاه های اجرایی و حساسیت بیشتر مردم را می‌طلبد.

وی با تاکید بر اینکه آمار بالای بیماران سرپایی منجر به افزایش آمار بستری شوندگان شده و رابطه مستقیمی با رشد میزان  مرگ و میر دارد، اظهار کرد: متاسفانه امروز آمار بستری شدگان و شانس مرگ و میر افزایش یافته و لازمه کاهش این آمار هماهنگی جدی و تعامل بین بخشی است.

دکتر مصری با تاکید بر اینکه امکانات زیرساختی موجود جوابگوی آمار بالای بستری شدگان نیست، تصریح کرد: علاوه بر محدودیت در تعداد تخت‌های بستری از نظر تامین تجهیزات لازم، دارو و نیروی انسانی نیز با مشکل مواجه هستیم.

وی به شرایط خاص شهرستان ساوه در شیوع بیماری کووید ۱۹ اشاره کرد و افزود: بافت جغرافیایی ویژه، جمعیت بالای صنفی و کارگری و تراکم جمعیت به دلیل جاذبه های صنعتی و کشاورزی، ساوه را به چشمه جوشان کرونا تبدیل کرده است و با وجود تحقیقات و پژوهش‌های صورت گرفته اما چرخش بیماری‌زایی بسیار بالایی در این شهر وجود دارد.

وی تاکید کرد: باید پرسید چه اتفاقاتی در شهرستان ساوه بوقوع می پیوندند که نمی توان از سرایت بیشتر این بیماری جلوگیری کرد و چطور ممکن است که ۴۳ درصد از زنان خانه دار این شهرستان درگیر بیماری کووید ۱۹ می‌شوند. باید دید چه عواملی باعث بیماری‌زایی و شیوع بیشتر این بیماری می‌شود.

رئیس علوم پزشکی ساوه با تبیین شرح وظایف دستگاههای اجرایی شهرستان گفت: بازدید از صنوف و نحوه رعایت پروتکل‌های بهداشتی، اطلاع رسانی به واحدهای صنفی نسبت به حساسیت در رعایت پروتکل‌های بهداشتی با توجه به همپوشانی کرونا و آنفلوآنزا، تعیین تکلیف واحدهای صنفی پرخطر نظیر تالارها و رستوران ها، نانوایی ها و اماکن تجمعی، تهیه اقلام بهداشتی بویژه در دسترس بودن ماسک، نظارت بر مدارس برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدت زمان حضور کادر آموزشی و دانش آموزان در محیط‌های آموزشی و تعیین تکلیف فعالیت آموزشگاه ها و زبانکده‌ها از جمله مواردی است که باید بطور جد پیگیری و رصد شود.

وی نظارت بر رعایت پروتکل‌ها در واحدهای کارگری و کارخانجات، اتحادیه‌های صنفی و الزام آور کردن اجرای مصوبات در مطب‌های پزشکان متخصص داخلی و عفونی و پیشگیری از تراکم جمعیتی مراجعین بیماران به مطب‌ها با اتخاذ سازوکار مناسب، بهره‌گیری از ظرفیت بسیج و سپاه بویژه بسیج ادارات در حوزه نظارت بر رفتار کارکنان و آحاد مختلف جامعه و تقویت مراکز نقاهتگاهی برای مراقبت از مبتلایان با حال عمومی مناسب را از دیگر موارد دانست.

دکتر مصری در ادامه از افزوده شدن ۱۰ تخت ICU  در بیمارستان شهید مدرس و نیز مساعدت برای افزایش پنج تخت ICU در بیمارستان شهید چمران را از  برنامه های در دست اقدام بیان کرد و افزود: دستگاه سوم اکسیژن ساز  بیمارستان شهید مدرس نیز ظرف هفته آینده راه اندازی خواهد شد تا کمبودی در تامین اکسیژن مورد نیاز بیماران کرونایی بستری شده در این مرکز درمانی نباشد.

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی ساوه نیز گفت: در خصوص بیماران سرپایی و بستری مشکلاتی وجود دارد و باید مثل روزهای اول شیوع بیماری کرونا با حمایت‌ و تعامل بین بخشی مشکلات را برطرف و نیازها را تامین کرد.

دکتر نعمت اله عزیزی افزود: قدرت واگیری کروناویروس ۱۰ برابر افزایش یافته و در مقابل، توان مقابله تحلیل یافته و حساسیت مردم کاهش یافته است. باید گفت که حداقل ۹ ماه زمان برای عبور از این شرایط بحرانی نیازمند است.

وی با اشاره به حجم بالای حضور مردم در جامعه و در فضای شهری گفت: در موضوع کرونا صحبت از جان مردم است و درگیری مردم با این ویروس افزایش یافته است و باید با رعایت پروتکل‌ها، استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی به مقابله با آن بپردازیم.

کلید واژه ها: کرونا پروتکل بهداشتی ستاد مقابله با کرونا موج سوم کرونا


نظر شما :