سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت تاکید کرد؛

ضرورت بهره گیری از ظرفیت مردم در ارتقای شاخص‌های سلامت

۰۹ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۶:۳۲ کد : ۵۴۴۸ اخبار و رویدادها سلامت
تعداد بازدید:۵۸
سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت گفت: بهره گیری از ظرفیت مردم در ارتقای شاخص های سلامت ضروری است.

به گزارش‌ روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی ساوه به نقل از خبرگزاری مهر، فرشید رضایی ظهر چهارشنبه در همایش تجارب و درس آموخته‌های نیاز سنجی و مداخلات ارتقای سلامت در کلان منطقه ۶ در محل دانشکده ساوه گفت: در روزهای اخیر شاهد یکی از تلخ‌ترین حوادث در کشور (شهادت رئیس جمهور و همراهان ایشان) بودیم اگرچه این حادثه کام همه را تلخ کرد اما سخنان مقام معظم رهبری که امور با قوت بیشتری انجام شود را در تمام سطوح کشور شاهد بودیم.

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت با تاکید بر استفاده از ظرفیت مردم در راستای ارتقای شاخصه‌های سلامت گفت: امروز سنگ بنای اقدامات در حوزه سلامت، مستندات و نیاز سنجی است، از این رو برای آغاز کار در این حوزه نیاز به داده‌های اولیه است که نشأت گرفته از عوامل اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و مسائل سیاسی است.

رضایی ادامه داد: به طور حتم مردم زمانی از یک برنامه سلامت استقبال می‌کنند که علاوه بر اینکه از ظرفیت آنها استفاده شود، شرایط و موقعیت اجتماعی آنها نیز در ارائه خدمات سلامت لحاظ شود.

وی گفت: ژنتیک، عوامل اقتصادی، اجتماعی، حکمرانی در حوزه سلامت، گفتمان اجتماعی، رسانه‌ها، سواد سلامت، آموزش، محیط، باورها، ارزش‌های فرهنگی و دینی، سلامت سازمان و هنر از دیگر عوامل مؤثر در حوزه سلامت است.

رضایی تاکید کرد: نیازسنجی سنگ بنای شناسایی عوامل و چالش‌های پیش رو سلامت است که در این میان کانون‌های و داوطلبان سلامت همچون حلقه‌ای تأثیر گذار میان نظام سلامت و جامعه فعالیت می‌کند و زمینه را برای ارتقای شاخصه‌های سلامت فراهم می‌کنند.

سرپرست دفتر وزارت آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت گفت: افزایش مؤثر، کارآمد، پویا و خلاق مردم در توسعه سلامت فرد، خانواده و محله، تقویت روحیه خودباوری، نهادینه سازی مشارکت و همکاری مردم در ارتقا سطح مهارت‌های مردم در عرصه سلامت از مأموریت داوطلبین سلامت و کانون‌های سلامت است.

فشارخون مهم‌ترین اولویت در نیازسنجی شاخص‌های سلامت

سرپرست معاونت بهداشت و درمان دانشکده علوم پزشکی ساوه نیز در این همایش گفت: این همایش هر ۲ سال یکبار با هدف بررسی وضعیت موجود سلامت، جمعیت و مراکز تحت پوشش و همچنین بررسی مداخلات حوزه سلامت برگزار و سپس نتایج اولویت‌های حوزه سلامت مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

کبری ناصح گفت: فشارخون بالا، واکسیناسیون روتین کودکان، اضافه ورزش و چاقی، پایین بودن مهارت‌های زندگی و سو مصرف مواد، مراقبت پیش از بارداری، دفع غیر بهداشتی پسماند، صدا و پیشگیری از عوارض زیان آور آن در محیط کار، پوسیدگی دندان‌ها در دانش آموزان، پایین بودن سطح آگاهی و آمادگی خانوار در هنگام مواجهه با بلایا و بحران از مباحث مورد نظر در نیاز سنجی‌ها بود که در این همایش بررسی شد.


نظر شما :