کمبودهای دارویی یک ماهه و سه ماهه نسبت به سال گذشته کاهش یافته است

۲۷ بهمن ۱۴۰۰ | ۰۸:۲۰ کد : ۱۷۶۸ اخبار و رویدادها سلامت
تعداد بازدید:۳۹۶
سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت توضیحاتی در خصوص خبر کمبود ۱۹۰ قلم دارو در سه ماه آینده که به نقل از معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو منتشر شده، ارائه کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی ساوه به نقل از وبدا، مهندس محمد هاشمی در گفتگو با وبدا اظهار کرد: همواره در اکثر کشورهای دنیا، برخی اقلام دارویی به دلایل مختلف از جمله کمبودهای جهانی، افزایش تقاضا در برخی شرایط از جمله پاندمی کرونا، تجویزهای بی رویه، مشکلات تولید و توزیع و حوادث و بحرانهای طبیعی و غیرطبیعی وجود دارد.

 
وی افزود: در خیلی از کشورها، همواره کمبود دارو تا ۵۰ قلم دارو حتی برای داروهای بیمارستانی و داروهایی که کمتر مورد استفاده قرار گیرند، برای یک ماه وجود دارد و کمبودهایی که برای ۳ ماه اعلام می شود به این معنی است که موجودی آنها تا ۳ ماه کافی است و باید برای تجدید ذخایر آنها برنامه ریزی شود.
 
سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: سال گذشته کمبودهای دارویی زیاد بود و حتی به بیش از ۲۲۰ قلم هم رسیده بود اما خوشبختانه در حال حاضر، کمبودهای یک ماهه و سه ماهه کاهش قابل توجهی یافته و به ۵۰ قلم کمبود یک ماهه و ۱۹۰ قلم کمبود سه ماهه رسیده که البته دولت اهتمال ویژه برای تامین این داروها دارد.
 
مهندس هاشمی یادآور شد: برنامه ریزی سازمان غذا و دارو برای تامین دارو در سال آینده است و در صورت تامین منابع ارزی، مشکلی برای این حوزه بوجود نمی آید، چراکه در شرایط ایده آل هم همواره کمبود دارویی به دلایل مختلف وجود خواهد داشت.

کلید واژه ها: کمبود دارو دانشکده علوم پزشکی ساوه ساعت کاری داروها


نظر شما :