مشکلاتی که مردم به دنبال الکترونیک شدن نسخ در داروخانه ها ممکن است با آن مواجه شوند

۱۷ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۹ کد : ۱۷۴۱ اخبار و رویدادها سلامت
تعداد بازدید:۲۳۵۴
از جمله مشکلات مربوط به الکترونیک شدن نسخ (IT) اشتباه وارد کردن کد دارو توسط پزشک و یا قطع و وصل شدن ناگهانی سایت و سوختن بارکد هنگام ثبت و ... می باشد این مشکلات جمعا" حدود ۲۵% تا ۳۰% موارد را شامل می‌شود که انتظار می‌رود با گذشت زمان و جا افتادن جایگزینی نسخ الکترونیک به جای نسخ کاغذی در پروسه ۶ ماهه این مشکل مرتفع گردد.

برخی از مشکلات مانند فرار پزشک از پرداخت مالیات به دلیل ثبت دقیق تعداد نسخ و تبانی داروخانه با پزشک نیز ممکن است دیده شود که با نظارت واحدها وادارات ناظر قابل پیگیری می باشد.

در این میان برخی از مشکلات نیز به داروخانه‌ها باز می‌گردد مانند عدم پذیرش نسخه الکترونیک در داروخانه به دلیل فرار داروخانه از عرضه دارو با قیمت مصوب، فرار از ثبت دارو­ها و مشخص شدن موجودی دقیق آن­ها، عدم امکان رصد دقیق موجودی که مانع از نفوذ دارو به بازار آزاد، احتکار دارو و عدم عرضه دارو می‌گردد.

براساس ضوابط، هر داروخانه در هر فصل یک بار و در طول سال حداقل ۴ بار باید رصد شود که در طول ۹ ماهه اول سال ۱۴۰۰ جمعا ۲۶۸ بازید از داروخانه­‌های شهری و بیمارستانی ساوه و زرندیه صورت گرفته است که ۴۱ مورد آن در سه ماهه پاییز بوده است؛ که این امر فراتر از تکالیف قانونی انجام شده می‌باشد. در خصوص داروخانه­‌هایی که واجد گزارشات بوده‌اند نیز سه برابر نرمال پایش شده‌اند. با این حال تعدادی از این دست مشکلات قابل رصد نیست و ممکن است تکرار شود که از طریق شکایات مطرح شده، قابل رصد و پیگیری است. در ۹ ماهه اول سال ۱۴۰۰ تعداد ۳۰ شکایت به مدیریت غذا و دارو واصل شده که ۶ مورد به دلیل عدم ارائه مستندات وارد نبوده و به بقیه شکایات رسیدگی و اقدامات قانونی لازم انجام شده است. لازم به ذکر است که ۱۵ مورد شکایت مذکور مربوط به ۳ ماهه پاییز ۱۴۰۰ بوده است.

 در صورتی که بیمار در داروخانه با مواردی از اختلاف قیمت دارو مواجه شد، می‌­تواند درخواست فاکتور نموده و قیمت مصوب دارو را از طریق نرم افزار TTAC (که به راحتی قابل دریافت از بازار و نصب آن بر روی گوشی می‌باشد) یا از طریق سامانه http://irc.fda.gov.ir  مورد اختلاف را چک کند و درصورت وجود اختلاف قیمت از طریق سامانه ۱۴۹۰ یا مراجعه حضوری شکایات دارویی را مطرح کند که در دست پیگیری و بررسی قرار می‌گیرد.

همچنین لازم به ذکر است با توجه به مشکلات عدیده ناشی از تحریم­‌ها، تهیه داروها با نوسانات متعددی مواجه شده که منجر به کمبودهای دارویی شده است. روند کار به این صورت می‌­باشد که به صورت هفتگی کمبودها چک شده و ماهیانه به دانشگاه قطب اطلاع داده می­‌شود و سپس کشوری بررسی می­‌شود و متعاقب آن آخرین وضعیت موجودی و مشکلات دارویی کشور به اطلاع دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور ارسال می‌گرددکه بعنوان مثال کمبود داروی ریتالین در بهمن ماه از این دست می‌باشد.

مدیران دارویی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور به صورت آنلاین با یکدیگر و با اداره کل داروی سازمان غذا و دارو در ارتباط مستمر ُبوده و هر کمبود دارویی در لحظه رصد و پایش می‌گردد تا در حداقل زمان چالش موجود مرتفع گردد.

کلید واژه ها: مشکلات نسخ الکترونیک دانشکده علوم پزشکی ساوه سامانه شکایت از دارو


نظر شما :