ساده انگارها در تله کرونا

۲۸ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۱:۵۷ کد : ۱۰۱۱ اخبار و رویدادها اخبار ویژه
تعداد بازدید:۴۲۴۵
رییس بیمارستان تامین اجتماعی شهید چمران ساوه گفت: هرگونه عادی‌انگاری و ساده‌انگاری نسبت به بیماری کروناویروس به ویژه در پیک چهارم موجب خواهد شد که در تله این بیماری افتاده و گرفتار شویم.
ساده انگارها در تله کرونا

به گزارش وب‌دا ساوه، دکتر سیدفرهاد سبط ‌طباطبایی یزدی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به متفاوت بودن پیک چهارم کرونا با پیک‌های گذشته اظهار کرد: سرعت و قدرت بالای سرایت منجر به افزایش آمار مبتلایان به کووید ۱۹ شده و تعداد بیماران بستری و سرپایی را افزایش داده است.

وی بیان کرد: به نظر می‌رسد سوش‌های جهش یافته ویروس کرونا در پیک چهارم میزان درگیری مردم با این بیماری را افزایش داده است و بر این اساس اهمیت قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی در پیک چهارم به دلیل قدرت بالای سرایت، اهمیت خاصی دارد.

رئیس بیمارستان شهید چمران با اشاره به تشکیل دورهمی‌های خانوادگی و تجمعات گفت: متاسفانه در دورهمی‌های خانوادگی به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی شاهد ابتلای تمامی اعضای خانواده به کروناویروس هستیم که دلیل آن سرعت بالای انتشار ویروس است.

وی با تاکید بر لزوم مراقبت از سالمندان و افراد دارای بیماران زمینه ای افزود: در صورت مراقبت نکردن از افرادی که فاکتورهای خطرزایی نظیر دیابت، فشارخون و بیماری‌های تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن دارند، میزان درگیری مردم با بیماری کووید ۱۹ بسیار افزایش یافته و وضعیت سلامت جامعه با تهدید جدی مواجه می‌شود.

او از عموم مردم خواست تا به محض مشاهده کوچکترین علامتی نظیر ضعف، بی حالی و حتی علائم جزئی سرماخوردگی در سریعترین زمان ممکن به مراکز ۱۶ ساعته یا بیمارستان مراجعه کرده و بلافاصله خود را قرنطینه کنند. کسی که سرماخورده است باید از اطرافیان بویژه سالمندان فاصله بگیرد چه بسا که ممکن است فرد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ شده باشد ولی به دلیل تشابه علائم سرماخوردگی با کروناویروس، این دو را با هم اشتباه بگیرد.

دکتر طباطبایی با اشاره به ظرفیت‌سازی بیمارستان شهید چمران ساوه برای پذیرش بیماران مبتلا به کروناویروس گفت: تلاش شده است تا خدمات درمانی به بیماران کرونایی و غیرکرونایی تفکیک شود و در عین حال تمرکز بیمارستان بر درمان بیماران کووید ۱۹ باشد.

وی بیان کرد: با گذشت افزون بر یک سال از درگیری مردم با این بیماری و با وجود هشدارهایی که داده شده است فضایی برای بروز خطا وجود ندارد و با یک بی احتیاطی بویژه در پیک چهارم، احتمال ابتلا به بیماری وجود دارد، پس به محض علامت‌دار شدن در مراجعه به مراکز درمانی تعلل نکرده و خوددرمانی نکنید. باید بنا را بر این گذاشت که مبتلا به بیماری کووید ۱۹ هستید و بلافاصله اقدامات درمانی آغاز شود.


نظر شما :