ساوجی ها بدانند؛ خطر در همین نزدیکی هاست

۱۰ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۹:۴۱ کد : ۹۲۱ اخبار کرونا ویروس اخبار ویژه
تعداد بازدید:۶۷۴
شواهد و قرائن به خصوص شمار مبتلایان و بستری شدگان نشان می دهد که هاله قرمز کرونا ساوه را احاطه کرده است.
ساوجی ها بدانند؛ خطر در همین نزدیکی هاست

به گزارش وب دا ساوه، از ابتدای ایام نوروز ۱۴۰۰ سیر ابتلا به ویروس کرونا در ساوه و زرندیه هر روز با افزایشی محسوس همراه بود و کار به جایی رسید که سه نفر به عنوان نخستین قربانیان کرونا در این شهرستان ها جان خود را در سال جدید از دست دادند.

در این بین مسئولان بهداشت و درمان و رسانه ها نیز با وجود تعطیلی روزهای اخیر از تلاش برای نشان دادن وخامت اوضاع دست برنداشتند و سعی کردند مردم را متوجه عمق خطر کنند به این امید که از مسافرت، مهمانی و دید و بازدیدهای نوروزی تا حد امکان بکاهند و سلامت خود و دیگران را به خطر نیندازند

اما این هشدار و توصیه ها به دلایلی از قبیل کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی تا مرز حدود ۶۰ درصد و اهمال کاری برخی از شهروندان و قرنطینه شکنی برخی مبتلایان چندان کارگر نیفتاد و شرایطی ایجاد شده که ممکن است همین امروز یا فردا شرایط کرونایی ساوه نارنجی و شاید هم قرمز اعلام شود.


این در حالیست که نوع انگلیسی ویروس کرونا هم از میانه های اسفند پارسال در ساوه و زرندیه شیوع یافت و گاه بدون علامت خاصی، فرد را گرفتار می کند.


مراکز منتخب کووید۱۹ در ساوه و زرندیه هم در نقاط مختلف شهر روزانه آماده انجام تست های سریع و پی سی آر از مراجعین هستند اما دریغ که شمار کمی از شهروندان مسئولیت پذیر به این مراکز مراجعه می کنند و در سوی مقابل کم نیستند مبتلایانی که با قرنطینه شکنی عامل گرفتاری ده ها نفر دیگر می شوند.


سخنگوی دانشکده علوم پزشکی ساوه در گفت و گو با ایرنا ضمن اعلام هشدار تبدیل شرایط این شهرستان به نارنجی و حتی قرمز، اظهار کرد: دیروز سه نفر فوتی داشتیم که در نوع خود برای یک روز آماری بی‌سابقه محسوب می شود و زنگ خطر خیز مجدد کرونا را در شهرستان‌های ساوه و زرندیه به صدا آورده است.


دکتر «محمود کریمی» بیان کرد: مراقبت‌ها و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی باید اولویت نخست هر فرد باشد زیرا در حال حاضر واکسن فراگیر و یا درمانی برای این بیماری در دسترس نیست و مطمئن‌ترین واکسن رعایت فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک است.


وی ادامه داد: یکی از مشکلات جدی و اثرگذار بر افزایش میزان مرگ و میر مراجعه دیرهنگام بیماران است که با توجه به شیوع ویروس انگلیسی در شهرستان مردم باید به محض بروز کوچکترین علائم به مراکز درمانی مراجعه کنند.


سخنگوی دانشکده علوم پزشکی شهرستان ساوه عنوان کرد: مراجعه دیرهنگام افراد و سهل‌انگاری در این زمینه سبب درگیری شدید ریه و در اکثر موارد پس از ۲۴ تا ۴۸ ساعت منجر به فوت می‌شود.  


کریمی گفت: فوت یک نفر، ده‌ها خانواده را داغدار می‌کند و به همین سبب تمام مردم باید برای حفظ سلامت خود و اطرافیان، اقدامات مراقبتی را جدی بگیرند.

به گفته او در چند روز اخیر میزان ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در شهرستان افزایش یافته و این روند همچنان صعودی است.

وی تاکید کرد: موارد ابتلا و بستری در هر شهر و استان از سوی وزارتخانه های بهداشت و کشور رصد می شود و با توجه به شیب صعودی سرایت ویروس در ساوه و زرندیه، مردم باید آماده اعلام وضعیت جدید در این مناطق باشند.

از آغاز شیوع کرونا در اوایل اسفند پارسال تاکنون افزون بر ۱۴ هزار نفر در ساوه و زرندیه به این ویروس مبتلا شدند و در همین مدت حدود ۳۳۰ نفر نیز جان خود را از دست دادند.


نظر شما :