دز سوم واکسن کرونا برای حفاظت در مقابل اومیکرون لازم است

۲۳ اسفند ۱۴۰۰ | ۰۸:۱۸ کد : ۱۸۳۵ اخبار و رویدادها اخبار کرونا ویروس
تعداد بازدید:۲۸۵
نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که واکسن‌های کووید ۱۹ در برابر همه انواع کروناویروس جدید مؤثر هستند.

به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی ساوه به نقل از خبرنگار مهر، کارشناسان می‌گویند که تحقیقات جدید نشان دهنده نیاز به نظارت مداوم و نیاز بالقوه به دزهای تقویت کننده در صورت ظهور انواع جدید است.

محققان می‌گویند دزهای تقویت کننده واکسن‌های کووید ۱۹ برای محافظت کافی از مردم در برابر آخرین سویه غالب این بیماری موسوم به اومیکرون ضروری است.

تحقیق در مورد اثربخشی واکسن‌ها، بینشی در مورد برنامه‌های واکسیناسیون ارائه می‌کند، زیرا ویروسی که باعث کووید ۱۹ می‌شود به جهش ادامه می‌دهد و به طور بالقوه دفاع‌های جدیدی را در برابر واکسن‌ها ایجاد می‌کند.

محققان در این مطالعه، سوابق نزدیک به ۱۲۰۰۰ بیمار بزرگسال بستری شده در ۲۱ بیمارستان را بین مارس ۲۰۲۱ تا ژانویه ۲۰۲۲ بررسی کردند. محققان بررسی کردند که اثربخشی واکسن بر انواع سویه های آلفا، دلتا یا اومیکرون چقدر خوب است.

بررسی‌ها نشان داد اوج گرفتن سویه اومیکرون در نیمکره شمالی، بدان معناست که آب و هوای زمستانی و تجمع در داخل خانه فرصتی را برای سویه بسیار عفونی اومیکرون، بخصوص در بین افراد واکسینه نشده، فراهم می‌کند تا سریع‌تر پخش شود.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، تزریق دو دز واکسن کووید ۱۹ احتمال بستری شدن بیماران کرونایی را در بیمارستان تا ۶۵ درصد کاهش می‌دهد.

علاوه بر این، تزریق سه دز با شانس ۸۵ درصدی کاهش بستری شدن در بیمارستان همراه است.

محققان همچنین گفتند که تزریق واکسن تقویت کننده کووید ۱۹ برای محافظت از جمعیت در برابر عوارض و مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ ضروری است.

کلید واژه ها: دانشکده علوم پزشکی ساوه واکسیناسیون تاثیر دز سوم


نظر شما :